Foto: Unplash.com

Kijivas Drāmas un komēdijas teātra trupai kara apstākļos izdevies apvienoties, lai uzsāktu viesizrādes Eiropas teātros. Pirmā teātra plānotā viesizrāde “Sliktie ceļi” par kara plosīto Ukrainu un cilvēku likteņiem notiks Latvijā, Dailes teātrī, 1.jūnijā, pastāsta Dailes teātra pārstāvji.

Šobrīd zināms, ka tālāk izrāde dosies uz Viļņu, Klaipēdu, Minheni un plānotas viesizrādes arī Prāgā, kā arī, iespējams, citviet Eiropā.

Ukraiņu dramaturģes Natālijas Vorožbitas sarakstītā luga “Sliktie ceļi” stāsta par cilvēkiem Donbasa karā, kas sākās 2014.gadā. Kijivas Drāmas un komēdijas teātra izrāde “Sliktie ceļi” Tamāras Trunovas režijā līdz šim guvusi nozīmīgus panākumus: Ukrainas teātra kritiķu balvas 2018. un 2019.gadā, tostarp par labāko izrādi, labāko režiju, kā arī saņēmusi augstus kritiķu vērtējumus starptautiskos teātra festivālos.

Ukrainas valdība ir izņēmuma kārtā piekritusi šī iestudējuma vīriešiem ļaut izbraukt no valsts, lai izrādi varētu parādīt Eiropā.

Viesizrāde “Sliktie ceļi” noteikti būs īpašs notikums gan Dailes skatītājiem, gan Kijivas Drāmas un komēdijas teātra kolektīvam, kuram izdosies apvienoties pirmo reizi kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā šā gada februārī. Kara apstākļos teātra darbinieki cīnās par savu valsti, ir gan Ukrainas karaspēka rezervistu sastāvā, gan, glābjoties no kara šausmām, pametuši savas mājas, dodoties uz drošākām vietām vai nu Ukrainā, vai rodot patvērumu citā valstī.

Režisore Tamāra Trunova: “Luga “Sliktie ceļi” – tie ir seši stāsti par 2014.gadā Donbasā Krievijas sākto karu pret Ukrainu. Luga stāsta par tur dzīvojošiem cilvēkiem, vai pareizāk būtu teikt – par tiem, kam ir drosme tur dzīvot, par civiliedzīvotājiem un karavīriem, par cilvēkiem, kas arvien meklē jēgu gan šādai dzīvei, gan vienlaikus vēlas gūt atbildes uz jautājumiem – ko nozīmē būt cilvēkam, un kas ir cilvēcība?”

Turpinot viņa stāsta: “Kad izlasīju “Sliktos ceļus”, šīs lugas iestudēšana kļuva par manu mērķi. Un šī stiprā vēlēšanās un pārliecība par šī iestudējuma tapšanas nepieciešamību mani saveda kopā ar īsto komandu – producentiem, teātri un radošo komandu. Aktieru kastingā piedalījās vairāk nekā 250 aktieri. Tagad šo izrādi redzēs Latvijas skatītāji ar citām acīm, un mēs dzirdēsim jaunu zāles elpu. Mums pašiem šis viss ir par iespēju dzīvot.

Manuprāt, izrāde galvenās vērtības parāda tik saprotami, ka spēj uzrunāt ikvienu auditoriju jebkur pasaulē. Šodien, kad Ukrainas tauta sajūt sirsnīgo Latvijas atbalstu cīņā pret ļaunumu, mums kopīgi ir būtiski saprast – tumsa un ļaunums nepazīst robežas, līdz gaisma tās nepārprotami iezīmē un sargā.”

Lai Ukrainā esošais izrādes sastāvs nokļūtu līdz Rīgai, vispirms viņiem katram jānokļūst līdz Ukrainas pilsētai Ļvivai, no kuras visi kopā tālāk ceļos uz Latviju. Pārējie trupas dalībnieki atceļos no Vācijas, Polijas un Lietuvas, kā arī viens cilvēks trupai pievienosies tepat Rīgā. Kijivas Drāmas un komēdijas teātra trupas vadītāja Laura Vilcāne šobrīd strādā Dailes teātrī izrāžu vadītājas amatā un ir gandarīta, ka viņas teātris var viesoties tieši Dailē.

Laura Vilcāne, Kijivas Drāmas un komēdijas teātra trupas vadītāja, šobrīd Dailes teātra izrāžu vadītāja stāsta: “Esmu pateicīga Dailes teātrim, ka man ir iespēja būt teātrī tik smagā laikā un just atbalstu. Ar nepacietību gaidu savus kolēģus sveikus un veselus Rīgā, lai Dailes skatītājiem parādītu mums tik nozīmīgo izrādi. Sliktie ceļi. Vai paši tos izvēlamies? Vai ar kāda ļaunu nodomu mums jāizcīna savs ceļš, maksājot par to ar asinīm un zaudējumiem? Ja šis ceļš ir ceļš uz brīvību, tad daudz kas kļūst mazāk svarīgs. Taču, ejot šādu ceļu, mēs turpinām mīlēt, just līdzi, sapņot, cīnīties. Izvēloties šādu ceļu, esam laimīgi, lai arī cik paradoksāli tas skanētu.”

Luga ir nesaudzīgi tieša un spēcīgu emociju piesātināta, tā stāsta par jaunu sievieti, kura ieradusies Austrumukrainā, lai iegūtu dokumentālus materiālus par karu, bet robežas pelēkajā zonā kļūst par abu karojošo pušu ķīlnieci. Viņa dzīvo it kā pa vidu – pasaulē, kur vairs nav labā un ļaunā, kur upuri un varmākas mainās lomām, kur mīlestība kļūst netverama un īslaicīga. Tie ir stāsti par tādām dvēseles plaisām, kuras vairs nebūs iespējams sadziedēt.

Izrāde ukraiņu valodā ar tulkojumu angļu un latviešu valodās titros.

youtube icon
Abonēt youtube