Foto: Pixabay

Lai gan datorspēles pierasts uzskatīt par brīvā laika pavadīšanas veidu, patiesībā tām ir vairākas funkcijas – viens ir izklaidēt, otrs ir vairāk kā rotaļa un sacensība un trešais veids ir izglītojošās spēles jeb apmācību simulatori. Un vēl datorspēles var būt arī profesionāla nodarbošanās un apzināta karjeras izvēle – ne tikai to spēlēšana, bet arī izstrāde.

“Datorspēļu industrija kompānijas Atari dibinātājs Nolans Bušnels ir teicis – visas labākās spēles ir viegli iemācāmas, bet grūti uzvaramas. Runājot par spēļu izstrādi, jāsaka, ka tas nav viegli, taču ir ārkārtīgi interesanti un paver to veidotājam plašas iespējas, kas sniedzas arī ārpus spēļu pasaules. Līdzīgi kā sociālo mediju administrēšanai profesionālā līmenī nepietiek tikai ar to, ka mums patīk pavadīt laiku sociālajos medijos, arī profesionālai karjerai datorspēļu izstrādē nepieciešamas papildus zināšanas un prasmes, ne tikai vēlme pavadīt laiku datorspēlēs. Apgūt datorspēļu izstrādi profesionālā līmenī nenozīmē tikai spēlēt spēles – tas nozīmē apgūt kodēšanu un programmēšanu vairākās valodās, kā arī animāciju, aplikāciju un 3D izstrādi, kā arī radīt papildinātās un virtuālās realitātes projektus,” stāsta Ekonomikas un kultūras augstskolas studiju programmas “Datorspēļu dizains un grafika” direktore Ksenija Miļča.

Pēc viņas teiktā, “datorspēļu izstrāde vienlaikus ir ļoti precīza joma, kas prasa augstu koncentrēšanos un konkrētas zināšanas, kā arī radoša nozare. Datorspēļu veidotājiem jāfokusējas arī uz stāstu un spēles mehāniku.

Spēļu izstrādes pamatā ir zinātne, tas, kā mēs redzam lietas, to attēlošana, gaismas, materialitāte, principi, kas to visu ļauj apspēlēt interaktīvā veidā mūsu viedierīcēs.

Vissvarīgākais ir spēles loģika. Likumi, kas galda spēlēs tiek ierakstīti instrukcijās, datorspēlēs tiek iestrādāti jau to radīšanas procesā. Spēles veidotājs nosaka, cik tālu varēs aizskriet katrs spēlētājs, kas notiks ar viņu vienā vai otrā spēles brīdī, kāda būs mijiedarbība ar citiem spēlētājiem u.tml. To visu izveido programmētājs un tas ir viens no šīs nodarbošanās aizraujošākajiem aspektiem. Datorspēles izstrāde ļauj veidot savu realitāti, diktēt tās noteikumus, mērķus un uzdevumus.”

Minecraft, kas tiek uzskatīta par visu laiku populārāko spēli, ir pārdota vairāk nekā 238 miljonos eksemplāru. 2021.gada februārī Minecraft bija vairāk nekā 139 miljoni aktīvu spēlētāju. Lai spēle sasniegtu vairāk nekā 100 miljonus pārdoto eksemplāru, kas ir nozīmīgs sasniegums, ko ir paveikušas tikai daļas spēles, tai jāapvieno gan dizains, gan loģika. Nākamā vislabāk pārdotā spēle ir GTA V ar vairāk nekā 140 miljoniem pārdoto eksemplāru divās konsoļu paaudzēs.

“Interaktīvo spēļu industrija mūsdienās ir strauji augoša, starpdisciplināra un pelnoša nozare. Arī Latvijā notiek datorspēļu izstrādes industrijas izaugsme, par ko liecina arvien pieaugošais Latvijas Spēļu izstrādātāju asociācijas biedru skaits, kā arī straujais popularitātes pieaugums dažādiem augsta līmeņa spēļu un spēļu tehnoloģiju popularizēšanas pasākumiem. Spēļu izstrādes ietvaros topošajiem speciālistiem jāapgūst gan dizains, gan programmēšana, kas apvienojumā sastopams reti. Tieši tas paver plašas karjeras iespējas ne tikai spēļu industrijā, bet arī citās, darbojoties lietotāju pieredzes dizaina (user expierence design) vai lietotāju saskarnes dizaina (user interface design) jomā. Šādi speciālisti ir pieprasīti un labi atalgoti. Tāpat ir iespējams veidot karjeru kustības grafiskā dizaina jomā (motion design), kurā šobrīd ļoti trūkst speciālistu ne tikai Latvijā, bet visā pasaulē,” uzsver programmas direktore.

Lai gan Latvija šobrīd nav starp vadošajām pasaules valstīm datorspēļu jomā un esam krietnu sprīdi aiz vadošajiem izstrādātājiem – ASV, Ķīnas un Japānas, arī pašmāju kompānijas rada vērienīgus projektus. Pavisam nesen Latvijā radīto spēļu labdarības paka dažās dienās savāca vairāk nekā trīs tūkstošus eiro Ukrainas atbalstam. “Kopumā jāpiezīmē, ka ikvienam spēles vai aplikācijas (mobilās lietotnes) radītājam ir izvēle – mēģināt izstrādāto spēli realizēt tirgū paša spēkiem vai, saprotot, ka ar saviem līdzekļiem to nav iespējams izdarīt, pārdot kādai no spēļu kompānijām Latvijā vai pasaulē. Arī Latvijā darbojas vairākas kompānijas, kas izvērtē datorspēļu vai mobilo lietotņu projektus, un mēdz to pārņemt izstrādei.”

Datorspēļu izstrāde ir māksla un līdzīgi kā, piemēram, gadījumā ar gleznām, kuru tirgus cenas var svārstīties no divciparu skaitļiem līdz vairākiem miljoniem, arī katras spēles tirgus cena var būtiski atšķirties.

Ir izstrādātāji, kuriem izdodas ļoti veiksmīgi pārdot spēles realizēšanas tiesības, kā arī tādi, kuri saņem noteiktus ikmēneša autoratlīdzības maksājumus, atkarībā no tā, cik spēlētāji iegādājas un lieto spēli.

“Datorspēles jau sen vairs nav tikai spēles – tie ir audiovizuāli mākslas darbi un pieredze, kas apvieno spēles mehāniku un sajūtas. Šie nozare viennozīmīgi turpinās attīstīties, nojaucos robežas starp žanriem, esošo un virtuālo realitāti, kā arī valstu robežas, tāpēc arī Latvijas izstrādātājiem un topošajiem speciālistiem ir atvērtas virtuālās durvis visā pasaulē,” teic Miļča.

Saistītās tēmas: AtaridatorspēlesGTA Vkarjeras izvēleMinecraftProfesija

youtube icon
Abonēt youtube