Foto: Pexels

Mainoties pieejai vakcinācijai pret Covid-19 un vienkāršojot balstvakcinācijas shēmu, nepieciešamību darbiniekiem būt vakcinētiem pret Covid-19 turpmāk līdzīgi kā līdz šim izglītības un sociālajā jomā arī veselības nozarē strādājošajiem varēs noteikt darba devējs, paredz otrdien, 23.augustā, valdībā pieņemtie grozījumi Ministru kabineta noteikumos.

Aktuāla vakcinācija pret Covid-19 joprojām stingri rekomendēta cilvēkiem, kas savus darba pienākumus veic ciešā kontaktā ar cilvēkiem, kam ir augsts risks veselībai saistībā ar Covid -19. Tāpēc darba devējam, izvērtējot katra darbinieka darba pienākumus, inficēšanās riskus un iespējamos riskus citu cilvēku veselībai, saglabātas tiesības noteikt darbus, kurus var veikt tikai aktuāli vakcinētas personas, informē Veselības ministrija.

Grozījumi valdības noteikumos pieņemti saskaņā ar jaunākajām Imunizācijas valsts padomes (IVP) rekomendācijām un koordinēti ar veselības aprūpes nozari. Atbalstu grozījumiem paudušas arī slimnīcas, kurās koncentrējas lielākais Covid-19 inficēto skaits. Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas valdes locekle locekle Ilze Kreicberga norāda: ”Šobrīd redzam, ka situācija kopumā, kā ziņo Slimību profilakses un kontroles centrs, uzlabojas – pagājušajā nedēļā jaunatklāto Covid-19 gadījumu samazinājies par 14,6%. Vienlaikus Covid-19 pacientu skaita palielinājums vērojams slimnīcās – iepriekšējā nedēļā stacionāros nokļuva par 16% vairāk pacientu, kuriem Covid-19 bija pamatdiagnoze. Arī šobrīd Stradiņa slimnīcā ārstējas 41 Covid-19 pozitīvs pacients, 17 no viņiem Covid-19 ir pamatiemesls ārstēties stacionārā. Šis skaits ar nelielu intervālu – no 25 līdz 40 pacientiem ir bijis noturīgs visu vasaras periodu, varam teikt, ka situācija šobrīd ir vadāma. Slimnīca ievēros valsts normatīvajos dokumentos noteikto, kā arī veicinās pacientu, īpaši augsta riska pacientu un darbinieku vakcināciju.

Šobrīd neesam plānojuši to noteikt par obligātu prasību, bet gadījumā, ja identificēsim scenāriju, kad nevakcinēti darbinieki apdraud pacientu un kolēģu veselību, šāds lēmums varētu tikt pieņemts.”

“Slimnīcā organizējam darbu, sekojot līdzi aktuālajai epidemioloģiskajai situācijai un valsts noteiktajām prasībām. Jau pašlaik slimnīcā pārliecinoši lielākajai daļai darbinieku ir derīgi Covid-19 sertifikāti. Kas attiecas uz revakcināciju, iespējams, kādām noteiktām amatu grupām tā būs nepieciešama un mēs saviem darbiniekiem iesakām to veikt, taču pagaidām tā nav kā obligāta prasība,” portālam Rīta kafija norāda Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas sabiedrisko attiecību speciāliste Evija Mileiko.

“Tā kā slimnīcā ārstējas pacienti pēc smagām operācijām, ar ļoti nopietniem veselības sarežģījumiem, mums ir jābūt īpaši apdomīgiem un piesardzīgiem. Slimnīcā tiek kontrolēta pacientu plūsma – visi infekcijas slimnieki tiek turēti izolatoros, nošķirti no citu pacientu plūsmas. Plānveida un akūtiem pacietiem tiek veikti Covid-19 testi. Pacientu apciemojumi ir iespējami, taču ar noteiktiem ierobežojumiem, proti, pacientu vienlaikus drīkst apciemot tikai viens piederīgais noteiktos laikos. Protams, atrodoties slimnīcas telpās, ir obligāti jālieto pareizi pozicionēta sejas maska,” stāsta slimnīcas pārstāve.

Tikmēr Bērnu slimnīcas personāla daļas vadītāja Gunta Tralmaka portālam Rīta kafija norāda, ka “šobrīd joprojām spēkā ir regulējums, ka ārstniecības iestādēs var strādāt tikai ar spēkā esošu Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu”. “Darbinieki, kuriem nebija sertifikāta un kuri nevēlējās vakcinēties, pārtrauca darba attiecības. Bērnu slimnīcā tādu bija ļoti maz. Uz šo brīdi ir tikai divi darbinieki, kuri ir atstādināti no pienākumu izpildes sertifikāta neesamības dēļ. Saskaņā ar jauno regulējumu MK noteikumos lemsim par normu piemērošanu Bērnu slimnīcā. Nostāju par vakcinācijas obligātumu saskaņosim Latvijas Lielo slimnīcu asociācijā, lai prasības būtu vienādas visās slimnīcās,” teic Bērnu slimnīcas pārstāve.

Līdzīga prakse novērojama gan citās Eiropas Savienības valstīs, gan pasaulē – tiesības darba devējam organizācijās, kurās ir augsts risks Covid – 19 izplatībai, prasīt saviem darbiniekiem veikt aktuālo vakcināciju.

Grozījumi Ministru kabineta noteikumos paredz arī atteikties no nepieciešamības ģimenes ārstiem sniegt steidzamos paziņojumus Slimību profilakses un kontroles centram par klīniski pamatotām aizdomām par Covid-19 infekcijas gadījumu.

Imunizācijas valsts padome aicina turpmāk vairs neuzskaitīt iepriekš saņemtās Covid-19 vakcīnu devas un pārslimošanas faktus un, nozīmējot balstvakcināciju, neveidot sarežģītus Covid-19 vakcinācijas algoritmus, bet piemērot vienas sezonālās balstvakcīnas principu. Paredzams, ka arī turpmākajās sezonās Covid-19 vakcīnas tiks pielāgotas atbilstoši cirkulējošajiem vīrusa variantiem.

Lasiet arī: Covid-19 jau izslimojuši 86% Latvijas bērnu

Saistītās tēmas: Covid-19MediķiSlimnīcavakcinācija

youtube icon
Abonēt youtube