Foto: Pixabay

Pirmdien, 5.septembrī, Rīgā plkst. 17.40 pie memoriāla “Vēstures taktīla” Strēlnieku laukumā (pie Okupācijas muzeja) notiks Sarkanā terora un padomju politisko nometņu upuru piemiņas dienai veltīts pasākums.

Tradīcija 5.septembri atzīmēt kā Sarkanā terora un padomju politisko nometņu upuru piemiņas dienu radās 1972.gadā Urālu nometnē Nr.36. Todien politieslodzītie, kuru vidū bija dažādu tautību un reliģiju pārstāvji, slepus pulcējās vienā no nepabeigtajām kazarmām, lai pieminētu visus komunisma upurus. Tā radās īpaša piemiņas ceremonija: uz baraka grīdas tika klāts balts audekls un uzbērtas nelielas smilšu kaudzes, katrā no kurām tika ievietota viena baznīcas svece. Katra svece simbolizēja kādu no komunistu genocīdā cietušajām tautām.

Arī datums 5.septembris nav izvēlēts nejauši. Tieši šajā dienā 1918.gadā KPFSR vadība izdeva dekrētu “Par sarkano teroru”, kas oficiāli un atklāti paziņoja par genocīda politikas sākumu.

Ja nav iespējas piedalīties ceremonijā, cilvēki tiek aicināti šajā dienā no plkst. 21.00 līdz 22.00 mājās iedegt lampiņu un novietot to pie loga kā atgādinājumu par genocīda katastrofu un kā simbolu tam, ka esam vienoti mūsu bēdas, mūsu atmiņā un pretstāvē ļaunumam, informē Krievu pilsoniskās sabiedrības veicināšanas un krievu emigrantu atbalsta asociācija.

Lasiet arī: Horens Stalbe: Uzvaras piemineklis nav uzlikts boļševisma vārdā

Saistītās tēmas: Sarkanais terorsupuru piemiņas diena

youtube icon
Abonēt youtube