Foto: Rīgas Zooloģiskais dārzs

Pēc pagājušās nedēļas nogalē sekmīgi noritējušajām Zoo prezidenta vēlēšanām, kurās piedalījās gandrīz 67% apmeklētāju, kas ir augstāks rādītājs nekā 14.Saeimas vēlēšanās, par jauno Zoo prezidentu jeb populārāko dzīvnieku sugu Rīgas zoodārzā tika atzīts Amūras tīģeris, par to nobalsoja 29% apmeklētāju.

Jaunais Zoo prezidents, būdams iekļauts Pasaules Sarkanās grāmatas nopietni apdraudētās sugas kategorijā (IUCN Endangered), naski ķēries pie darba un, par godu nule kā aizvadītajai Starptautiskajai dzīvnieku aizsardzības dienai, aicina ikvienu apmeklētāju iepazīt Rīgas Zooloģiskajā dārzā mītošās aizsargājamās dzīvnieku sugas, ejot pa jaunizveidoto maršrutu “Sarkanajai grāmatai pa pēdām”. Tā ietvaros Tropu mājā apmeklētājiem no sestdienas, 8.oktobra, būs aplūkojami unikāli gliemeži mainīgās partulas (Partula varia), kuri iekļauti Pasaules Sarkanās grāmatas EW (extinct in wild) kategorijā.

Tas nozīmē, ka zooloģiskie dārzi šai un vēl vairākām partulu ģints sugām ir palikuši kā pēdējais patvērums uz zemeslodes, jo nākošā kategorija EX (extinct) apzīmē, ka arī nebrīves kolekcijās šīs sugas pārstāvju vairs nav un šo sugu esam pilnībā zaudējuši.

Pateicoties sekmīgajam pavairošanas darbam un sadarbībai ar citiem zoodārziem starptautiskās partulgliemežu EEP (partulu nebrīves saglabāšanas un vairošanas programma) ietvaros, šo sugu cerams izdosies paglābt no iznīcības, jo norit intensīvs darbs pie sugas reintrodukcijas tās agrākajās dzīves vietās Franču Polinēzijas salās. Šajā projektā aktīvi piedalās arī Rīgas Zooloģiskais dārzs, kurš šogad arī svin dalības partulu EEP 20 gadu jubileju.

Kopumā Rīgas Zooloģiskajā dārzā mīt 110 globāli aizsargājamas dzīvnieku sugas, kas ir 28% no kolekcijas (dati uz šī gada 1.janvāri). Trīs partulgliemežu sugas ir iekļautas EW (izmirušas dabā) kategorijā, bīstami apdraudētas (CR kategorijā) ir 16 sugas, nopietni apdraudētas (EN kategorija) 27 sugas, jutīgas sugas (VU kategorija) – 38 sugas, daļēji apdraudētas (NT kategorija) – 21 suga. Piecas sugas iekļautas (DD kategorijā) kā nepietiekami izpētītas sugas, par kuru izplatību un skaita aplēsumu nav pietiekami daudz informācijas. Daudzām no šīm sugām ir nebrīves populāciju menedžmenta programmas – EEP (Eiropas ex situ programmas). Rīgas zoodārzs ir iesaistījies 65 apdraudēto sugu EEP programmās, lai nodrošinātu veselīgas un kvalitatīvas reto dzīvnieku nebrīves populācijas.

Lasiet arī: VIDEO | Mediķu padomi, ko darīt un ko labāk nedarīt, ar atvasēm runājot par bērnu rašanos

Bez tam Rīgas Zoodārza kolekcijā ir arī 25 Latvijā īpaši aizsargājamo dzīvnieku sugu pārstāvji, piemēram zaļais krupis, smilšu krupis, sarkanvēdera ugunskrupis, austrumu kokvarde, purva bruņrupucis, melnais stārķis, urālpūce, Eiropas ūpis, lidvāvere, meža susuris, ziemeļu lūsis, brūnais lācis u.c.

Rīgas Zooloģiskais dārzs pirms 20 gadiem iesaistījās partulu EEP programmā, uzsākot turēt un vairot vairākas šīs ģints gliemežu sugas. Vislabākās sekmes tika sasniegtas mainīgo partulu (Partula varia) vairošanā, jo 2017.gadā Rīgas zoodārzā dzīvoja 56% pasaules populācijas īpatņu. Šajā pat gadā 190 gliemeži nosūtīti uz Lielbritāniju, lai tos, kopā ar citu zooloģisko dārzu izaudzētajām partulām, izmantotu reintrodukcijas programmā un izlaistu to kādreizējās dzīves vietās Franču Polinēzijas salās.

Saistītās tēmas: Rīgas zoodārzsSarkanā Grāmata

youtube icon
Abonēt youtube