Foto: Pexels

Latvijas Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Gunda Reire augsta līmeņa Eiropas sieviešu līderu vizītē Kijivā, Ukrainā, tikusies ar Ukrainas prezidenta kundzi Olenu Zelensku un premjerministra vietnieci Eiropas un eiroatlantiskās integrācijas jautājumos Olhu Stefanišinu, informējot, ka jau nākamnedēļ Ukrainas pilsētā Ivanofrankivskā tiks atvērts rehabilitācijas centrs ukraiņu sievietēm, kas Krievijas agresijas rezultātā cietušas no seksuālās vardarbības.

Parlamentārā sekretāre uzsvēra, ka rehabilitācijas centrs ir tapis ar nozīmīgu Latvijas finanšu atbalstu: “Sieviešu tiesību un dzimumu līdztiesības veicināšana ir viens no Latvijas attīstības sadarbības politikas prioritārajiem jautājumiem. Centrā cietušās ukraiņu sievietes varēs saņemt patvērumu, juridisko, sociālo un psiholoģisko atbalstu un rehabilitācijas pakalpojumus. Atbalstu Ukrainai sniedzam kopš kara pirmās dienas.”

Rehabilitācijas centrs Ivanofrankivskā ir tapis projekta “Patvērums kara noziegumos cietušām sievietēm un meitenēm” ietvaros, ko ar Ārlietu ministrijas atbalstu īsteno biedrība “Centrs Marta”.

Reire sarunā ar Ukrainas premjerministra vietnieci Sefanišinu atzinīgi novērtēja Ukrainas progresu reformu īstenošanā par spīti kara apstākļiem. “Atbalsts Ukrainas Eiropas Savienības integrācijas procesiem ir noturīga Latvijas ārpolitikas prioritāte. Ar attīstības sadarbības politikas instrumentu palīdzību turpināsim praktiski atbalstīt Ukrainas reformu procesus, jo īpaši labas pārvaldības, likuma varas un pretkorupcijas jomās,” uzsvēra parlamentārā sekretāre. Tāpat Reire apliecināja Latvijas atbalstu NATO atvērto durvju politikai un Ukrainas vēlmei pievienoties NATO. Vienlaikus parlamentārā sekretāre atzīmēja, ka lēmums par paplašināšanos ir jāpieņem alianses dalībvalstīm vienprātīgi, informē Ārlietu ministrija.

Parlamentārā sekretāre norādīja: “Latvija stingri atbalsta jaunu sankciju piemērošanu pret Krieviju. Sankciju politika pret Krieviju darbojas – sankcijas nav kara uzvaras pamats, bet efektīvs instruments, kā vājināt agresoru.”

Augstākajā Radā notika saruna ar tās priekšsēdētāju Ruslanu Stefančuku, priekšsēdētāja vietnieci Olenu Kondratjuku  un ES integrācijas jautājumu komitejas vadītāju Ivanu Klimpušu Cincadzi. Parlamentārā sekretāre uzsvēra, ka Latvijas parlaments vienmēr ir bijis atbalstošs Ukrainai, iepriekšējai Saeimai atzīstot Krieviju par terorismu atbalstošu valsti, nosodot tās militāro agresiju Ukrainā un kara noziegumus un atzīstot tos par genocīdu pret ukraiņu tautu, kā arī atzīstot lielo badu jeb Golodomoru par genocīdu pret Ukrainas tautu. “Turpinot līdzšinējo praksi, arī jaunievēlētais parlaments veido deputātu parlamentāro sadarbības grupu sadarbībai ar Ukrainu,” teica Reire.

Piedaloties Austrijas un Ukrainas Sarkanā Krusta un UNDP pārstāvjiem, parlamentārā sekretāre vizītes laikā apmeklēja Starptautiskā Sarkanā Krusta komitejas mītni Kijivā.

Kopā ar citām delegāciju vadītājām Reire izrādīja cieņu pie Kijivas Golodomora memoriāla, pieminot 90.gadskārtu, kopš Ukrainas tauta cietusi padomju varas mākslīgi izraisītajā lielajā badā. Tāpat ar klusuma brīdi un aizdegtām svecēm vietā tika pieminēti upuri Kijivā, kas gāja bojā vietā, kur nokrita kārtējā Krievijas uzlidojumā raidītā raķete.

Lasiet arī; Pirmajā adventē iedegs Rīgas galveno egli un atklās Ziemassvētku tirdziņu

Latvija ir viena no lielākajām Ukrainas atbalstītājām, vērtējot ieguldījumu attiecībā pret valsts iekšējo kopproduktu (IKP). Līdz šim Latvija ir sniegusi militāro atbalstu vairāk nekā 300 miljonu eiro apmērā. Latvijas valsts, uzņēmēji un sabiedrība ir snieguši humāno palīdzību un tūlītēju atbalstu Ukrainai vairāk nekā 18 miljonu eiro apmērā. Latvija ir uzņēmusi un sniegusi atbalstu vairāk nekā 40 tūkstošiem ukraiņu bēgļu.

Saistītās tēmas: KaršKijivarehabilitācijasievietesUkrainavardarbība

youtube icon
Abonēt youtube