Saeimas priekšsēdētājs Edvards Smiltēns un Lietuvas parlamenta priekšsēdētāja Viktorija Čmilīte – Nilsena. Foto: Juris Vīgulis/Saeima

“Mēs dzīvojam sarežģītos apstākļos, bet reizē tas ir iespēju laiks. Latvijai un Lietuvai jāmeklē jauni sadarbības veidi un jāpaātrina iesāktie stratēģiski svarīgie projekti,” uzsvēra Saeimas priekšsēdētājs Edvards Smiltēns, otrdien, 29.novembrī, Lietuvas galvaspilsētā Viļņā tiekoties ar Lietuvas parlamenta priekšsēdētāju Viktoriju Čmilīti-Nilsenu (Viktorija Čmilytė-Nielsen).

Saeimas priekšsēdētājs uzsvēra, ka Latvija un Lietuva ir tuvi partneri un stratēģiski sabiedrotie ar aktīvu politisko un ekonomisko dialogu, kurus vieno kopīgs redzējums par reģionāliem un starptautiskiem jautājumiem. Kopš 24.februāra mūsu sadarbība ir fokusēta uz atbalstu Ukrainai un stingru nostāju pret Krievijas agresiju. Latvijas parlaments drīzumā sāks veidot deputātu grupas sadarbībai ar citu valstu parlamentiem, un viena no pirmajām būs grupa sadarbībai ar Lietuvas Seimu, pauda Smiltēns.

“Mēs redzam nolaižamies jaunu dzelzs priekškaru un jūtam aukstā kara elpu. Jābūt gataviem ilgtermiņa konfrontācijai ar agresīvu, neprognozējamu kaimiņu. Patlaban Ukraina ar asinīm pērk mums laiku sagatavoties, jo nākotnē mums Baltijā ir jābūt gataviem ikvienam scenārijam,” Lietuvas kolēģiem sacīja Smiltēns.

Puses bija vienisprātis, ka viens no svarīgākajiem reģiona integrācijas projektiem ir “Rail Baltica”, kura virzībai patlaban nepieciešams arī spēcīgs politisks impulss. Smiltēns uzsvēra, ka projekts jāpabeidz pēc iespējas ātrāk, kā arī tuvākajā laikā jāpanāk vienošanās par tā infrastruktūras pārvaldības sadarbības formātu, kas nostiprināms starpvaldību līgumā, informē Saeimas Preses dienests.

Patlaban nozīmīga sadarbības prioritāte ir reģiona enerģētiskā drošība, tādēļ nedrīkst kavēties ar Baltijas valstu elektrotīklu sinhronizāciju. Savukārt Klaipēdas sašķidrinātās dabasgāzes terminālis pašlaik ir galvenā īstermiņa alternatīva Krievijas dabasgāzes importam, sacīja Smiltēns, akcentējot, ka ilgtermiņā Latvijai jāstrādā pie sava termināļa izbūves.

Tikšanās laikā pārrunātas arī ciešākas militārās sadarbības iespējas, tostarp ideja veidot kopīgu militāro poligonu abu valstu pierobežas reģionos, kas varētu kalpot par izcilu kopīgu militāro mācību vietu sabiedroto valstu karavīriem.

Lasiet arī: FOTO | Nācaretē atklāta Aglonas Dievmātes mozaīka

Smiltēns šajās dienās uzturas vizītē Viļņā, kur apmeklē Lietuvas parlamentu un tiekas ar starpparlamentu grupas sadarbībai ar Latviju deputātiem. Tāpat Saeimas priekšsēdētājs tikās ar Lietuvas prezidentu Gitanu Nausēdu (Gitanas Nausėda) un premjerministri Ingrīdu Šimonīti (Ingrida Šimonytė).

youtube icon
Abonēt youtube