Foto: Pexels

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) paziņo par gripas epidēmijas sākumu Latvijā no ceturtdienas, 8.decembra.

Gripas monitoringa dati liecina, ka pacientu skaits ar aizdomām par gripu pieaudzis par 88,1% kopš 46. nedēļas un vidēji valstī ir bijuši 64,9 gripas gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem. Divās monitoringa pilsētās šis rādītājs pārsniedzis epidēmijas slieksni*: Rīgā (144,2 uz 100 000 iedzīvotāju) un Jūrmalā (125,9 uz 100 000 iedzīvotāju).

Pēdējo divu nedēļu laikā strauji (par 28,7%) pieaudzis pacientu skaits, kuri vērsušies pēc medicīniskās palīdzības ar akūtiem augšējo elpceļu infekcijas simptomiem: no 1 936,2 uz 100 000 iedzīvotājiem 46. nedēļā līdz 2 492,7 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju. Rīgā, Jēkabpilī un Valmierā šis rādītājs pārsniedz vidējo Latvijā (attiecīgi Rīga – 3 327,6, Jēkabpilī – 2 763,1 un Valmierā – 2 626,0 uz 100 000 iedzīvotāju). Augstākā intensitāte novērota bērniem, īpaši vecuma grupā 0-4 gadi. Kopējais pacientu skaits, kuri vērsušies ambulatorajās ārstniecības iestādēs akūtu elpceļu infekciju gadījumos ir sasniedzis 30% (gandrīz katrs trešais gadījums).

Pēdējo trīs nedēļu laikā novērots arī straujš pacientu skaita pieaugums ar pneimoniju – par 98,5% salīdzinājumā ar 45. nedēļu. Salīdzinājumā ar citiem gadiem, pacientu skaits, kuri vēršas ar elpceļu infekcijas slimības simptomiem un kuriem konstatēta pneimonija, ir netipiski liels.

No monitoringā iekļautajām slimnīcām pagājušajā nedēļā tika ziņots par astoņiem stacionētiem gripas pacientiem. Kopumā, līdz šim ar apstiprinātu gripas diagnozi, hospitalizēti 23 pacienti. Pacienti bija dažādās vecuma grupās: divi pacienti vecuma grupā 0-4 gadi, pieci pacienti vecuma grupā 5-14 gadi, astoņi pacienti vecuma grupā 15-64 gadi un astoņi – vecuma grupā 65+.

Savukārt, aizvadītājā nedēļā testējot pacientus ar elpceļu infekcijas simptomiem, samazinājies pozitīvo paraugu īpatsvars, kad tika konstatēts respiratori sincitiālais vīruss – no 25,4% 47. nedēļā līdz 6,1% 48. nedēļā.

Eiropas gripas uzraudzības tīkla dati rāda, ka 2022.gada 47. nedēļā par plašu vidējo gripas izplatīšanos un intensitāti ziņoja deviņas valstis: Vācija, Kazahstāna, Kirgizstāna, Malta, Portugāle, Rumānija, Krievijas Federācija, Turcija un Apvienotā Karaliste (Skotija). Vācija, Spānija, Francija, Izraēla, Itālija, Kirgizstāna, Kazahstāna, Luksemburga, Moldovas Republika, Portugāle un Uzbekistāna ziņoja par sezonālās gripas epidēmiskā sliekšņa pārsniegšanu. Noteikti gan A tipa, gan B tipa gripas vīrusi, visās monitoringa sistēmās dominējošs ir A/H3.

Lasiet arī: Izlūki: Krievija ceļ nocietinājumus, gatavojoties Ukrainas iebrukumam

Nacionālais veselības dienests atgādina, ka gripas epidēmijas laikā no valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksātas ģimenes ārstu mājas vizītes pie gripas slimniekiem (ja reģistrētais pacients dzīvo ārsta pamatdarbības teritorijā). Šiem pacientiem par vizīti jāmaksā tikai valstī noteiktais pacienta līdzmaksājums – 2,85 eiro.

Par gripas epidēmijas sākumu valstī tiek paziņots, ja vismaz vienā no gripas monitoringā iesaistītajām teritorijām pacientu skaits, kuriem ir gripa vai pamatotas aizdomas par inficēšanos ar gripu un kuri vērsušies pēc medicīniskās palīdzības, nedēļas laikā pārsniedz 100 pacientu uz 100 000 iedzīvotāju.

Saistītās tēmas: Gripagripas epidēmjijaSPKC

youtube icon
Abonēt youtube