Foto: Pexels

Pētījumi par sekām saistībā ar vakcinēšanās pasākumiem pret Covid-19 pasaulē jau ir uzsākti, taču ņemot vērā, ka gan pētījumi, gan vakcinācijas process turpinās, vēl pāragri spriest par blaknēm, TV24 raidījumā “Dienas personība” norāda profesore, infektoloģe Angelika Krūmiņa.

“Vienā no ziņojumiem un informācijā, kas redzama Eiropas datu sistēmā, ir sirds un asinsvadu sarežģījumi, kas ir atzīmēti kā biežākās starp vakcinācijas komplikācijām jeb sarežģījumiem. Protams, ka Eiropā Latvija neizcelsies ar kaut ko īpašāku, ar kaut ko savādāku, ar kaut ko stipri atšķirīgāku, bet katrā ziņā mums šie ziņojumi par blakus parādībām saistībā ar vakcinēšanos pret Covid-19 joprojām turpinās,” informē profesore.

Latvijā balstvakcinācijas aptvere pret Covid-19 salīdzinājumā ar citām ES valstīm ir zema (4,5% iedzīvotāju ir aktuāls imūnstatuss), tāpēc Veselības ministrija un nozares speciālisti aicina cilvēkus vakcinēties, īpaši seniorus un riska grupu iedzīvotājus, jo vakcinācija pasargā no smagas slimības gaitas vai pat nāves.

Tikmēr ES Veselības drošības komitejas sēdē gan aizvadītā gada nogalē, gan gada pirmajās dienās vērtēti riski un vienota pieeja, reaģējot uz Covid-19 situāciju Ķīnā. Sarunās uzsvērts, ka ES dalībvalstīm būtu jāapsver iespēja starptautiskajās lidostās izlases veidā ieviest uz ceļotājiem balstītu SARS-CoV-2 genoma uzraudzības programmu, īpašu uzmanību pievēršot pasažieru lidojumiem, kas ierodas no Ķīnas, ziņo Veselības ministrija.

Saskaņā ar šobrīd pieejamo informāciju Ķīnā nav atrasti jauni SARS-CoV-2 vīrusa varianti, kas iepriekš nebūtu konstatēti ES dalībvalstīs. Tomēr, pamatojoties uz straujo saslimstības pieaugumu Ķīnā, ES Veselības drošības komiteja aicināja izvērtēt un koordinēt piesardzības pasākumus Eiropas līmenī.

Reaģējot uz Covid-19 izplatību Ķīnā, ES dalībvalstis pieņēmušas rekomendācijas ceļotājiem, ko atbalsta arī Latvija. ES pieņemtajiem lēmumiem ir ieteikuma raksturs, valstij tie kļūst obligāti, kad regulējums iestrādāts katras valsts normatīvajā regulējumā.

Visiem ceļotājiem, kas veic starptautiskos lidojumus uz un no dalībvalstīm, kuru izcelsmes vai galamērķa valsts ir Ķīna, ieteicams lietot medicīnisko masku vai FFP2/N95/KN95 respiratoru lidojuma laikā. Dalībvalstis var prasīt pasažieriem, kas izlido no Ķīnas uz ES dalībvalstīm, tostarp tiem, kas ceļo caur trešo valsti, uzrādīt negatīvu Covid-19 testu. Testa rezultātiem jābūt pieejamiem angļu valodā un/vai attiecīgās dalībvalsts valodā.

Veselības ministrija arī aicina ceļotājus, kuri dodas vai atgriežas no Ķīnas, sekot līdzi ES dalībvalstu prasībām ieceļošanai, kas var mainīties.

Lasiet arī: Diēta un horoskops: padomi, kā notievēt katrai no zodiaka zīmēm

Jau aizvadītā gada nogalē Veselības ministrija nosūtīja informatīvu vēstuli lidostai “Rīga” ar aicinājumu lidostā un lidmašīnās lietot sejas maskas. Vajadzības gadījumā ES dalībvalstīm būtu jāapsver iespēja ieviest vai pastiprināt starptautisko lidostu un/vai lidmašīnu notekūdeņu monitoringu, īpaši tajās lidostās, kuras veic starptautiskus lidojumus uz un no Ķīnas. ES dienesti un aģentūras izstrādās protokolu lidmašīnu notekūdeņu paraugu noņemšanai.

youtube icon
Abonēt youtube