Foto: Frederik Buchleitner/ Flickr

Sabiedrības iniciatīvu portālā ManaBalss iniciatīva “3.grupas invalīdiem – bezmaksas sabiedrisko transportu” šonedēļ ir sasniegusi 10 000 parakstu slieksni, kas nozīmē, ka šī iniciatīva drīzumā nonāks Saeimas dienaskārtībā.

Paraksti tika vākti kopš 2017. gada 27. janvāra. Iniciatīvas autors ir Latvijas bezdarbnieku un darba meklētāju interešu aizstāvības biedrības valdes loceklis Raimonds Lejnieks – Puķe.

Ar šo iniciatīvu tās autors vēlas panākt to, lai personām ar 3. grupas invaliditāti gan vietējās nozīmes, gan starppilsētu sabiedriskais transports Latvijā būtu bez maksas. Pašlaik Latvijā bez maksas sabiedriskais transports ir tikai personām ar pirmās un otrās grupas invaliditāti.

Persona ar 3. invaliditātes grupu ir cilvēks, kuriem ir mēreni veselības traucējumi, kuru dēļ viņu darba spējas ir mēreni traucētas. Visbiežāk tieši cilvēks ar trešās grupas invaliditāti ir spējīgs ļoti labi integrēties sabiedrībā, un ir spējīgs strādāt, tādējādi nebūt par slogu sabiedrībai un valstij. Latvijas bezdarbnieku un darba meklētāju interešu aizstāvības biedrības ieskatā personas ar 3. grupas invaliditāti ir no valsts puses nedaudz apdalīti, jo viņiem gandrīz nav nekādu atvieglojumu salīdzinot ar personām ar 2. un 1. grupas invaliditāti.

Pašlaik dažas pašvaldības jau piedāvā savā pašvaldībā deklarētām personām ar 3. grupas invaliditāti atlaides/bezmaksas braucienus sabiedriskajā transportā. Tieši šajās pilsētās ir vērojama cilvēku, kam ir mērenas veselības problēmas, lielāka pilsoniskā aktivitāte.

Iniciatīvas autora ieskatā ņemot vērā, ka sabiedrisko transportu lielākoties dotē valsts vai pašvaldība, īpaši neatšķiras pārvadājuma maksa vai sabiedrisko transportu izmanto viens pasažieris vai ir pilns autobuss. Nosakot to, kad 3. grupas invalīdiem braukšana sabiedriskajā transportā ir bez maksas, pārvadātāji un valsts īpaši neko nezaudētu, tieši neieņemtie ienākumi pārvadātājam par biļetēm, kas pārdotas personām ar 3. grupas invaliditāti, ar uzviju atgrieztos valsts budžetā, jo persona ar 3. grupas invaliditāti kļūtu krietni motivētāki, gan meklējot darbu, gan meklējot labāku darbu tālāk no dzīvesvietas, jo līdz šim bija lieli ceļa izdevumi. Personas ar 3. grupas invaliditāti kļūtu sabiedriski aktīvāki – vairāk ceļotu pa Latviju, apmeklētu kultūras pasākumus, teikts pieteikumā.

Lasiet arī: VIDEO | «Mums jāieiet Berlīnē un Parīzē!» – Solovjovs ārdās pirms Ramšteinas sanāksmes

Ieguvumi no šādas iniciatīvas realizācijas būs tādi, ka cilvēki ar mēreniem veselības traucējumiem daudz labāk spētu integrēties sabiedrībā, jo viņiem būtu lielāka iespēja nokļūt uz darbu, kā arī daudz aktīvāk piedalīties sabiedriskajā dzīvē. Otrkārt viena no sabiedrības vismazāk aizsargātajām grupām – personas ar invaliditāti, kā arī šīs iniciatīvas atbalstīšana ievērojami veicinās, ANO konvencijas par personu ar invaliditāti tiesībām, realizāciju Latvijā, norāda iniciatīvas autors.

youtube icon
Abonēt youtube