Foto: onas mer/Flickr

Latvijas bezdarbnieku un darba meklētāju interešu aizstāvības biedrība trešdien,  8.februārī, nosūtījusi Saeimai vairāk nekā 10 000 cilvēku parakstītu kolektīvo iesniegumu par to, lai personām ar 3. grupas invaliditāti sabiedriskais transports būtu bez maksas.

Līdz 8.februārim par šo iniciatīvu ir parakstījušies 10 519 cilvēki, kas liecina par iniciatīvas aktualitāti sabiedrībā un it sevišķi personu ar invaliditāti vidū, informē Latvijas bezdarbnieku un darba meklētāju interešu aizstāvības biedrība.

“Ar šo iniciatīvu es vēlos panākt to, lai arī 3. grupas invalīdiem gan vietējās nozīmes, gan starppilsētu sabiedriskais transports Latvijā būtu par brīvu. Pašlaik Latvijā par brīvu sabiedriskais transports ir tikai pirmās un otrās grupas invalīdiem. Pirmās grupas invalīds nozīmē cilvēku ar ļoti smagiem veselības traucējumiem, 2. grupas – ar smagiem veselības traucējumiem. 3. invaliditātes grupa ir cilvēki, kuriem ir mēreni veselības traucējumi, kuru dēļ viņu darba spējas ir mēreni traucētas. Visbiežāk tieši trešās grupas invalīds ir cilvēks, kurš ir spējīgs ļoti labi integrēties sabiedrībā, kurš ir spējīgs strādāt, kā arī nebūt par slogu sabiedrībai un valstij. Pašlaik 3. grupas invalīdi ir no valsts puses nedaudz apdalīti, jo viņiem gandrīz nav nekādu atvieglojumu salīdzinot ar 2. un 1. grupas invalīdiem.

Pagaidām tikai divas pašvaldības Latvijā ir noteikušas – ja 3. grupas invalīds ir deklarēts attiecīgajā pašvaldībā vai arī studē/mācās, tad viņam ir bezmaksas sabiedriskais transports. Rīgā deklarētie 3. grupas invalīdi sabiedrisko transportu var izmantot bez maksas.

Līdzīga situācija ir arī Jūrmalā, kurā dzīves vietu deklarējušajiem iedzīvotājiem tiek piešķirta 100% atlaide vienreizējai braukšanas maksas biļetes iegādei, uzrādot karti braukšanas maksas atvieglojumu saņemšanai trešās grupas invalīdiem. Tieši šajās pilsētās ir vērojama cilvēku, kam ir mērenas veselības problēmas, lielāka pilsoniskā aktivitāte. Lai 3. grupas invalīdi spētu labāk integrēties sabiedrībā, viņiem būtu nepieciešami kādi bonusi no valsts. Valsts maksātā invaliditātes pensija ir parāk maza, lai cilvēks ar 3. invaliditātes grupu spētu izdzīvot,” norāda iniciatīvas autors – Latvijas bezdarbnieku un darba meklētāju interešu aizstāvības biedrības valdes loceklis Raimonds Lejnieks – Puķe.

Viņaprāt, “ņemot vērā, ka sabiedrisko transportu lielākoties dotē valsts vai pašvaldība, īpaši neatšķiras pārvadājuma maksa, vai sabiedrisko transportu izmanto viens pasažieris vai ir pilns autobuss. Nosakot to, ka 3. grupas invalīdiem braukšana sabiedriskajā transportā ir bez maksas, pārvadātāji un valsts īpaši neko nezaudētu, tieši neieņemtie ienākumi pārvadātājam par biļetēm, kas pārdotas 3. grupas invalīdam, ar uzviju atgrieztos valsts budžetā, jo 3. grupas invalīds kļūtu krietni motivētāks gan meklēt darbu, gan meklēt labāku darbu tālāk no dzīvesvietas, jo līdz šim bija lieli ceļa izdevumi. 3. grupas invalīdi kļūtu sabiedriski aktīvāki – vairāk ceļotu pa Latviju, apmeklētu kultūras pasākumus un tā tālāk.”

“Cilvēki ar mēreniem veselības traucējumiem daudz labāk spētu integrēties sabiedrībā, jo viņiem būtu lielāka iespēja nokļūt uz darbu, kā arī daudz aktīvāk piedalīties sabiedriskajā dzīvē. Viena no sabiedrības vismazāk aizsargātajām grupām – invalīdi kļūtu motivētāki gan meklēt darbu, gan sākt apmeklēt mācības, gan iesaistīties sabiedriskajā dzīvē. Pašlaik to visu traucē darīt tas, ka šiem cilvēkiem ir samērā daudz līdzekļu jāpatērē ceļa izdevumiem. Šīs iniciatīvas atbalstīšana ievērojami veicinās, ANO konvencijas par personu ar invaliditāti tiesībām, realizāciju Latvijā,” norāda iniciatīvas autors.

Lasiet arī: Ukraiņu ģimenei izīrētā privātmājā Rīgā iemet degmaisījuma pudeli

Paraksti tika vākti kopš 2017. gada 27. janvāra.

youtube icon
Abonēt youtube