Foto: Деловое сообщество/Flickr

Eiropas Parlamenta (EP) deputāti ceturtdienas, 16. februāra rezolūcijā aicina atbrīvot 2021.gada Saharova balvas laureātu Alekseju Navaļniju un citus Krievijas politieslodzītos, kuri drosmīgi cīnās par demokrātiju valstī.

EP deputāti prasa, lai līdz viņu atbrīvošanai apstākļi, kādos Navaļnijs un visi citi ieslodzītie tiek turēti, atbilstu Krievijas starptautiskajām saistībām. Viņi īpaši norāda uz Navaļnija ieslodzījuma apstākļu pasliktināšanos un prasa nodrošināt viņa piekļuvi izvēlētajiem ārstiem un advokātiem un saziņu ar ģimeni.

EP norāda, ka Navaļnijs ieslodzījuma vietā ticis pakļauts nežēlīgai attieksmei, tostarp spīdzināšanai, viņu astoņus mēnešus nevienam nav ticis ļauts apmeklēt un viņam draud vēl viena brīvības atņemšanas uz laiku līdz 35 gadiem.

Deputāti uzsver, ka ES un demokrātiskajai kopienai ir vajadzīga skaidra stratēģija, lai atbalstītu gan Ukrainas, gan demokrātijas uzvaru Krievijā, kas būtu arī Navaļnija uzvara. Viņi mudina ES dalībvalstis palīdzēt Krievijas cilvēktiesību aizstāvjiem, demokrātijas aktīvistiem un neatkarīgajiem žurnālistiem Krievijā un ārpus tās.

Parlaments apgalvo, ka Putins ir jātiesā par noziegumiem pret viņa paša valsts iedzīvotājiem, un mudina ES Padomi pieņemt ierobežojošus pasākumus pret tiem, kas ir atbildīgi par pretkara protestētāju patvaļīgu vajāšanu un spīdzināšanu.

Rezolūcija tika pieņemta ar 497 balsīm par, 17 balsīm pret un 33 atturoties.

Tāpat EP deputāti aicina nopietni apsvērt iespēju apgādāt Ukrainu ar Rietumu kaujas lidmašīnām, helikopteriem, atbilstīgām raķešu sistēmam, kā arī būtiski palielināt munīcijas piegādes.

Rezolūcijā, ar ko atzīmē pirmo gadadienu kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā, EP deputāti stingri nosoda Maskavas agresiju un atkārtoti apliecina savu nelokāmo solidaritāti ar Ukrainas tautu un vadību.

Viņi apliecina savu atbalstu militārās palīdzības sniegšanai Ukrainai tik ilgi, cik tas būs nepieciešams, un aicina nopietni apsvērt iespēju piegādāt Kijivai Rietumu kaujas lidmašīnas un helikopterus, atbilstīgas raķešu sistēmas un būtiski palielināt munīcijas piegādes. Militārais atbalsts vajadzīgs, lai Ukraina varētu ne tikai aizstāvēties pret Krievijas uzbrukumiem, bet arī spētu atgūt pilnīgu kontroli pār visu savu starptautiski atzīto teritoriju, uzsver deputāti.

Rezolūcijā ES dalībvalstis tiek aicinātas līdz februāra beigām pieņemt desmito sankciju paketi pret Krieviju un tās sabiedrotajiem un būtiski paplašināt sankciju darbības jomu. Parlaments arī mudina Eiropas Savienību, dalībvalstis un to sabiedrotos uzlabot spēkā esošo sankciju efektivitāti un veikt steidzamus pasākumus, lai bloķētu jebkādus mēģinājumus apiet ierobežojošos pasākumus.

Raugoties nākotnē, deputāti pieprasa līdz galam ieviest tiesisko režīmu, kas ļautu konfiscēt ES iesaldētos Krievijas aktīvus. Pēc tam šie aktīvi būtu jāizmanto Ukrainas atjaunošanai un kompensācijām Krievijas agresijas upuriem. Viņi arī uzsver, ka, karam beidzoties, Krievijai būtu jāmaksā reparācijas, lai tā varētu sniegt būtisku ieguldījumu Ukrainas atjaunošanā.

Lasiet arī: Aktieris Mārtiņš Egliens ziedotājiem:  Esmu pārsteigts, apmulsis un izbrīnīts

Parlaments arī uzsver, ka Krievijas agresijas karš ir būtiski mainījis ģeopolitisko situāciju Eiropā un “tāpēc ES ir jāpieņem nestandarta, drosmīgi un visaptveroši lēmumi politikas, drošības un finanšu jomā”. Šajā kontekstā deputāti atkārtoti pauž atbalstu Eiropadomes pagājušās vasaras lēmumam piešķirt Ukrainai ES kandidātvalsts statusu. Viņi aicina Ukrainu, Komisiju un Padomi strādāt, lai šogad sāktu pievienošanās sarunas, un vienlaikus uzsver, ka pievienošanās ES joprojām ir uz nopelniem balstīts process, kurā tiek ievērotas attiecīgās procedūras un nosacījumi.

Rezolūciju pieņēma ar 444 balsīm par, 26 pret un 37 atturoties.

youtube icon
Abonēt youtube