Foto: Bundesheer/Flickr

Deviņu dienu laikā – kopš 7. februāra – Latvijas iedzīvotāji vietnē “Ziedot.lv” saziedojuši 101 832 eiro 7,8 magnitūdas stiprajā zemestrīcē cietušajiem turkiem.

Turcijā un Sīrijā dabas katastrofā bojā gājušo cilvēku skaits pārsniedzis 41 000. Turcijas varas iestādes ziņo, ka valstī gājuši bojā vismaz 35 418 cilvēki, savukārt Sīrijas valdība un ANO apgalvo, ka Sīrijā dzīvību zaudējuši vairāk nekā 5 800 cilvēku, vēsta Aljazeera. Pat nedēļu pēc postošās zemestrīces zem ēku drupām joprojām atrod izdzīvojušos.

Ziedojumu vākšanu uzsākusi labdarības organizācija “Ziedot.lv” sadarbībā ar Turcijas vēstniecību Latvijā un biedrību “Tavi draugi”.

“Latvijas tauta ir kopā ar Turcijas tautu, kura  6.februārī piedzīvoja vienu no stiprākajām zemestrīcēm valsts vēsturē. Dzīvību zaudējuši tūkstošiem cilvēku, un desmitiem tūkstošu cilvēku ir ievainoti. Vairāk nekā 5 500 ēkas ir sabrukušas, tai skaitā slimnīcas, apgrūtinot palīdzības sniegšanu cietušajiem. Šobrīd turpinās glābšanas un meklēšanas darbi, lai izglābtu cilvēkus, kuri ir iesprostoti gruvešos. Pajumti ir zaudējuši desmitiem tūkstošu cilvēku, kuri ziemas salā ir spiesti meklēt patvērumu veikalos, stadionos, mošejās un citos kopienas centros,” situāciju skaidro “Ziedot.lv”.

Organizācija sadarbībā ar Turcijas vēstniecību Latvijā uzsākusi ziedojumu vākšanu, lai par saziedotajiem līdzekļiem iegādātos šobrīd nepieciešamākās lietas – segas, sildītājus, teltis un medikamentus.

Ziedot iespējams šeit.

Savukārt, biedrība “Tavi draugi” pieņem humānās palīdzības ziedojumus no iedzīvotājiem – jaunas segas, sildītājus, teltis. Ziedojumus lūgums iepakot caurspīdīgos maisos ar norādēm par saturu. Ziedojumus iespējams nogādāt “Tavi draugi” noliktavā, Ventspils ielā 50, Rīgā, darba dienās un sestdienās no 10:00 līdz 18:00.

Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans (Recep Tayyip Erdoğan) uz trīs mēnešiem izsludinājis ārkārtas stāvokli zemestrīces vissmagāk skartajos reģionos. Tikmēr iedzīvotājos aug dusmas, ka glābšanas operācijas norit lēni, un varas iestādes nereaģē atbilstoši, raksta aģentūra Reuters.

Glābšanas dienestu darbinieki saskaras ar grūtībām nonākt vissmagāk skartajos reģionos, viņus kavē iznīcinātie ceļi, sliktie laika apstākļi, resursu trūkums un nepieciešamība vest līdzi smagu aprīkojumu. Vairāki reģioni ir bez elektrības un degvielas. Vietējie iedzīvotāji pārkrāmē gruvešus paši, meklējot izdzīvojušos, dažviet pat pilnīgi kailām rokām.

Turcijas valdība plāno uz laiku izmitināt cietušos Antālijas, valsts kūrortpilsētas, viesnīcās.

Varas iestādes ziņo, ka zemestrīce skārusi apmēram 13,5 miljonus iedzīvotāju platībā, kas stiepjas 450 kilometrus no Adanas rietumos līdz Dijarbakirai austrumos, un 300 kilometrus no Malatajas ziemeļos līdz Hatajai diendvidos. Sīrijas varas iestādes ziņo par bojāgājušajiem pat Hamā, kas atrodas 250 kilometrus no zemestrīces epicentra.

Glābšanas un meklēšanas darbos iesaistīti vairāk nekā 12 000 ārkārtas dienestu darbinieki, un arī 9 000 karavīru. Palīdzību piedāvājušas vairāk nekā 70 valstis.

Lasiet arī: Siguldā nežēlīgi nogalināts kumeliņš; divi no aizturētajiem – nepilngadīgi

Palīdzības organizāciju pārstāvji ir īpaši satraukti par situāciju Sīrijā, kur lielus postījumus jau nodarījis karš. UNICEF pārstāvis Džeimss Elders (James Elder) norādīja, ka kara bēgļi Sīrijas ziemeļaustrumos un Turcijā ir vismazāk aizsargātie zemestrīces upuri. Kara izpostītajā valstī ir ierobežotas palīdzības sniegšanas iespējas, un arī starptautisko komandu darbu kavē resursu trūkums.

Saistītās tēmas: atbalsts TurcijaiSīrijaTurcijaZemestrīceZiedojumiZiedot.lv

youtube icon
Abonēt youtube