Foto: Reinis Inkēns, Saeima/Flickr

Saeimas namā ceturtdien, 30.martā, svinīgā pasākumā savās vēsturiskajās mājās atgriezies starpkaru perioda Saeimas Prezidija oriģinālais krēsls. To Saeimas priekšsēdētājam Edvardam Smiltēnam nodeva Romas katoļu baznīcas Rīgas arhibīskaps metropolīts Zbigņevs Stankevičs.

Turpmāk starpkaru perioda Saeimas Prezidija oriģinālais krēsls rotās parlamenta Balsošanas zāli, kur to varēs aplūkot ikviens interesents.

Vēsturiskais krēsls līdz šim atradās Rīgas Svētās Marijas Magdalēnas Romas katoļu baznīcā, kur tas nonācis Latvijas okupācijas laikā un saglabāts līdz mūsdienām. Līdzgaitnieku atmiņas vēsta, ka bīskaps Jānis Cakuls krēslu savulaik paglābis no iznīcināšanas, kad parlamenta ēkā (tolaik tur atradās Latvijas PSR Augstākā padome) tika veikta mēbeļu nomaiņa.

Uzrunājot klātesošos, Saeimas priekšsēdētājs akcentēja, ka mūsu parlamentārajai demokrātijai un Saeimai nu jau ir vairāk nekā 100 gadu un tās vēsture ir būtiska sastāvdaļa no kopējās Latvijas valsts vēstures, informē Saeimas Preses dienests.

“Parlamenta vēstures un tradīciju kopšana ir mūsu kā Latvijas Republikas Saeimas pienākums. Lai šis parlamenta vēstures aculiecinieks mums atgādina mūsu priekšteču paveikto un arī to, ka šai namā taču nav stāsts par krēsliem, šai namā ir stāsts par brīvību, neatkarību un demokrātiju,” uzsvēra Smiltēns, atzīmējot, ka krēsls, tāpat kā daudzas nozīmīgas lietas padomju okupācijas laikā, paglābts no iznīcības, tikai pateicoties patriotisku cilvēku uzņēmībai un izpratnei.

Lasiet arī: Sipeniece-Gavare: Baigi ceru uz plastiskās ķirurģijas palīdzību

Krēsls Saeimas namā jau iepriekš ir bijis apskatāms vairākās ar parlamenta vēsturi saistītās ekspozīcijās, tostarp pērn Saeimas simtgadei veltītajos pasākumos. Tagad krēsls atgriezts parlamentā uz palikšanu.

Foto: Reinis Inkēns, Saeima/Flickr

 

Saistītās tēmas: KrēslsSaeima

youtube icon
Abonēt youtube