Foto izgūts no Facebook @Līgatnes dabas takas

Līgatnes dabas taku apmeklētāji pirmdien, 3. aprīlī, centās lūsim iemest ar akmeni, bet uz izteikto aizrādījumu atbildējuši nievājoši.

“Lai kā mēs gribētu stāstīt tikai par jaukām un labām lietām, reizēm jāpiemin arī ne tik pūkaini stāsti. Diemžēl šodien piedzīvojām situāciju, kad apmeklētāji centās lūsim iemest ar akmeni. Uz aizrādījumu tika atbildēts:”Barot nedrīkst, bet ar akmeni nav rakstīts,  ka nedrīkst mest!” Tāpēc lieku reizi atgādinām nevienam dzīvniekam mūsu voljeros, lūdzam, nemest ne ar ēdienu, ne ar akmeņiem,” vietnē “Facebook” norāda Līgatnes dabas taku pārstāvji.

Šī nav pirmā reize, kad cilvēki bezatbildīgi iezturas pret dzīvniekiem. Jau vēstīts, ka Rīgas Zooloģiskā dārza dzīvnieku novērošanas kameras  28. decembra pēcpusdienā fiksējušas nepatīkamu starpgadījumu – apmeklētājs metis itin lielu priekšmetu žirafes Vakilijas voljērā, lai izraisītu dzīvnieka interesi, tādejādi pārkāpjot Zooloģiskā dārza iekšējās kārtības noteikumus un apdraudot dārza iemītnieka veselību un pat dzīvību. Vēlāk šis priekšmets tika identificēts kā kāposta lapa.

Tā kā žirafe Vakilija gulēja uz zemes, tad pārbīlī cenšoties pielekt kājās, kas šiem dzīvniekiem ir visai neveikls process, tā varēja savainoties pret nožogojumiem, informē zoodārzs.

Savukārt, nesankcionēta barošana jauc Zooloģiskā dārza iemītnieku vielmaiņas balansu, kā rezultātā var attīstīties gremošanas trakta problēmas, zarnu iekaisumi, kas atsevišķos gadījumos var novest pie dzīvnieka bojāejas. Arī apgalvojums, ko izmanto daudzi barotkāri apmeklētāji – es jau tikai burkānu, kāpostu vai ābolu atnesu un iedevu – ir nepieņemams, jo ilgstoši lielā daudzumā uzņemot viena veida kārumus, dzīvniekam rodas atsevišķu barības vielu pārprodukcija organismā un sāta sajūta (dzīvnieks jūtas paēdis, jo ir saņēmis barību).

Tādēļ tas neapēd zoodārza darbinieku rūpīgi izplānoto un pasniegto barības porciju un neuzņem daudzas citas nepieciešamās barības vielas. Dzīvnieks pamazām kļūst apātisks, tam sāp vēders, var būt caureja, kažoks kļūst nespodrs un izskatās kā izplūkāts. Smagākos gadījumos sekas ir bēdīgas.

Lai pieminam, pirms pāris gadiem bojāgājušo ziemeļbriedēnu Merkūriju, kurš nomira neatļautas barošanas dēļ. Pirms tam uz citiem medību laukiem devās piecu dienu vecs jērs Lauku sētā, kurš bija sabarots ar maizi, stāsta zoodārzā.

Lasiet arī: Didrihsone par badošanos: Man bija bail no silta mājas ēdiena

Dzīvnieku diētas sastādīšana zooloģiskajos dārzos ir komplicēts process, kurā jāņem vērā milzum daudz faktoru, tostarp gan sezona (ziema vai vasara, bez tam daļai dzīvnieku barības porcija atšķiras pat pa gadalaikiem), enerģijas patēriņš, nepieciešamība pēc barības vielām, dzīvnieka vecums un dzimums, fiziskā kondīcija un vēl vesela virkne nianšu. Tā tiešām ir vesela zinātnes nozare. Un nereti, šīm speciālistu pūlēm, treknu svītru pārvelk neapzinīgu apmeklētāju lieki dzīvniekiem piedāvātie kārumi. Savukārt atgūt sākotnējo līdzsvaru vielmaiņā bieži ir visai sarežģīti, norāda Rīgas Zooloģiskais dārzs, aicinot ikvienu apmeklētāju ievērot iekšējās kārtības noteikumus.

 

Saistītās tēmas: līgatnes dabas takaslūsisVakilija

youtube icon
Abonēt youtube