Foto: Pixabay

Analizējot pieejamos prognožu datus, pastāv augsta  varbūtība, ka vasaras mēneši – jūnijs, jūlijs un augusts – mūsu reģionā kopumā būs ar ļoti siltu vai pat karstu laika apstākļu dominēšanu.

Savukārt nokrišņu daudzums gaidāms mazāks par normu, kas identificē riskus ilgākiem sausuma periodiem, informē Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

To apliecina arī detalizētākas agrīnas prognozes jūnijam. Tās norāda, ka vasaras pirmais mēnesis kopumā ir gaidāms ar gaisa temperatūru virs normas. Līdz ar to pastāv augsta varbūtība, ka tiks piedzīvots arī karstums. Augstāka varbūtība, ka gaisa temperatūra būs virs normas, ir mēneša otrajā pusē, tomēr arī pārējā laikā neiezīmējas periodi, kad vēsās gaisa masas varētu dominēt pār siltajām un gaisa temperatūra būtu ievērojami zemāka par normu.

Prognozēs jūnijam izteikti iezīmējas, ka virs Eiropas ziemeļu rajoniem būs paaugstināts atmosfēras spiediens – šeit biežāk valdīs anticikloni. Savukārt ciklonu darbība biežāk skars Eiropas rietumu un centrālos rajonus, arī Vidusjūras reģionu.

Valdošie būs austrumu puses vēji, kas no Eirāzijas kontinenta iekšzemes rajoniem nesīs siltas vai pat karstas un arī salīdzinoši sausas gaisa masas. Līdz ar to arī kopējais jūnija mēneša nokrišņu daudzums tiek prognozēts mazāks par normu. Ņemot vērā, ka arī maija gaitā lija salīdzinoši reti un maz, sausums vidē pakāpeniski palielinās un pastāv risks, ka vasaras pirmajā mēnesī tas būtiski pastiprināsies.

Vēsturiski starp divdesmit sausākajām vasarām četras ir piedzīvotas šajā gadsimtā: 2002., 2018., 2006. un vissausākā šī gadsimta vasara 2015. gadā, tomēr pagājušajā gadsimtā ir bijušas deviņas vēl sausākas nekā tās.

Lasiet arī: VIDEO | «Paskatieties uz latviešiem!» – Lukašenko slavē Latvijas hokeja izlasi

Savukārt 99 gadus ilgajā meteoroloģisko novērojumu vēsturē, par ko ir uzkrātie dati LVĢMC arhīvos, starp desmit karstākajām vasarām septiņas bija 21. gadsimtā. Viskarstākā bija 2021. gada vasara, tai seko 2010. gada vasara un trešā karstākā tika piedzīvota pagājušajā (2022.) gadā.

youtube icon
Abonēt youtube