Vija Vētra. Foto: Latvijas vēstniecība Grieķijā/Flickr

Lai apciemotu dzimteni, tiktos ar dejas mākslas un sava talanta cienītājiem un klātienē svinētu 100 gadu dzīves un 80 gadu skatuves darbības jubileju, sestdien, 3.jūnijā Rīgā  ieradīsies leģendārā dejotāja Vija Vētra.

Vijas Vētras fonds rīko mākslinieces meistarklasi un unikālu mākslinieces godināšanas koncertu Rīgas Latviešu biedrības namā, kurā dejos gan pati Vija Vētra, gan deju grupas “Dzirnas”, “Rituāls” un citi.  Tajā pirmatskaņojumu piedzīvos Artūra Maskata komponēts veltījums jubilārei pianista Vestarda Šimkus izpildījumā.

“Ceriņu, kastaņu un akāciju kupenās slīgst Rīgas pagalmi un esam vien maza solīša attālumā no vasaras. Šajā laikā tradicionāli Rīgā ierodas Vija Vētra. Kopš tālā 1990.gada, kad dzejnieks Imants Ziedonis uzaicināja trimdā dzīvojošo dejotāju, horeogrāfi, pedagoģi un mākslinieci apciemot Latviju, Vija Vētra ik pavasari dodas šurp, koncertē, iestudē dejas un sniedz meistarklases. Šoreiz tālo ceļu no Ņujorkas Vija Vētra veiks ar īpašu satraukumu, jo simts gadu piedzīvojusī dejotāja sniegs deju priekšnesumu un tas Latvijas kultūras vēsturē būs nebijis notikums. Tikšanās ar skatītājiem, izdzīvojot likteni dejā, ir Vijas Vētras dzīvības eliksīrs. Domājot par tikšanos ar skatītājiem, māksliniece rod spēku dzīvot un mērot tālo ceļu uz dzimteni,” informē  Vijas Vētras fonds.

Viju Vētru uz skatuves šovasar varēs redzēt divos  sarīkojumos: Iedvesmas lekcijā – meistarklasē 15.jūnijā Rīgas Latviešu Biedrības nama Līgo zālē un godināšanas koncertā “Vijai Vētrai – 100” 20.jūnijā Zelta zālē.

Iedvesmas lekcija – meistarklase būs tikšanās, saruna par deju, dzīvi un mākslu. Mākslinieces bagātā dzīves un skatuves pieredze, dzīve emigrācijā un starptautiskā atpazīstamība ļauj ieraudzīt harizmātisku, dzīves gudru un humora pilnu personību, kas iedvesmo un mudina būt kustībā, arvien mācīties ko jaunu, neskatoties uz vecumu, norāda pasākuma organizatori.

Un, tuvojoties saules gaitas augstākajam punktam vasaras saulgriežos, 20.jūnijā ikviens aicināts uz Vijas Vētras dzīves svētkiem dejā un mūzikā, lai sveiktu mūsu tautas leģendu jubilejā. Godināšanas koncertā iecerēta mākslinieces unikālā uzstāšanās, ko pavadīs Vijas Vētras savulaik izveidotās deju grupa “Rituāls” un deju grupas “Dzirnas” priekšnesums Agra Daņiļēviča vadībā. Koncertā uzstāsies viesi un sveicēji, kas demonstrēs priekšnesumus, kuru saturam iedvesma gūta Vijas Vētras horeogrāfijās. Koncerta kulminācijā sagaidāms Artūra Maskata komponētā skaņdarba, kas radīts īpaši Vijai Vētrai, pirmatskaņojums Vestarda Šimkus izpildījumā, ko izdejos pati Vija Vētra.

Profesionalitāte, apvienojumā ar radošumu, vainagojusies neaizmirstamos uzvedumos: Pasaules izstādē Ņujorkā 1964.gadā Baltijas valstu programmā dejota Latviešu deju svīta, Talsu baznīcā 2012.gadā izdejota Andreja Eglīša un Lūcijas Garūtas tautas lūgšana “Dievs, Tava zeme deg!”, sadarbībā ar komponistu Arturu Maskatu un pianistu Vestardu Šimkus tapuši emocionāli piesātināti un radoši priekšnesumi.

Vija Vētra dzimusi 1923.gada 6.februārī, Rīgā. Vīnē studējusi horeogrāfiju. Kopā ar daudziem latviešiem aizceļojusi uz Austrāliju, kur dzīvojusi sešpadsmit gadu, kuru laikā ir notikusi liktenīgā saskaršanās ar indiešu deju tradīcijām. 1962.gadā Vija Vētra atgriezusies Eiropā, kur dejojusi un pasniegusi dejotprasmi. Kopš 1964.gada Vija Vētra dzīvo Ņujorkā, mākslinieku namā Manhetenā. Koncertējusi Austrālijā, Amerikā, Indijā. Eiropā dejojusi Afejas templī Eginas salā Grieķijā, kā arī Lielbritānijas karalienei Elizabetei II Londonā. Vija Vētra ir Triju Zvaigžņu ordeņa (1999) un Latvijas Republikas Ministru kabineta balvas (2018) par nozīmīgiem darbiem un nopelniem Latvijas valsts attīstībā kavaliere.

Lasiet arī: Vāc parakstus par reālu cietumsodu dzīvnieku spīdzinātājiem un slepkavām

Vijas Vētras mākslas un personības cienītāji un katrs, kuru aizrauj kustību un mūzikas daile, tiek aicināti ziedot līdzekļus un atbalstīt Vijas Vētras vizīti Latvijā un simtgades pasākumu norisi. Ziedojumu konts AS Swedbank:LV86HABA0551046176968, Vijas Vētras fonds, Reģ.nr.40008282295.

Saistītās tēmas: Viju Vētru

youtube icon
Abonēt youtube