Foto: Ekrānšāviņš

Krievijas karaspēks naktī uz otrdienu, 6.jūniju, uzspridzinājis Kahovkas hidroelektrostacijas dambi, kas atrodas augšpus Hersonai, vēsta Unian.

Spriežot pēc kadriem, kas jau parādījušies internetā, dambis guvis kritiskus bojājumus un vairs nespēj aizturēt ūdens plūsmu. Kā redzams video, sākusies nekontrolēta ūdens noplūde no Kahovkas ūdenskrātuves, kas ir saistīta ar nopietniem plūdiem lejpus Dņeprai.

Hersonas apgabala valsts pārvaldes priekšsēdētājs Aleksandrs Prokudins  izsludinājis Dņepras labā krasta iedzīvotāju evakuāciju.

Krievijas “ielikteņi” Hersonas apgabalā ziņo, ka sākta evakuācija dambja apkaimē, un ūdens kritisko līmeni sasniegs piecu stundu laikā.

Reaģējot uz dambja pārraušanu, Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis sasaucis Nacionālās drošības un aizsardzības padomes ārkārtas sēdi. Pēc viņa teiktā, šis sprādziens tikai apstiprina, ka krievi teroram izmanto katru Ukrainas zemes metru.

Tikmēr “Energoatom” paziņojis, ka Kahovkas hidroelektrostacijas aizsprosta eksplozijai var būt negatīvas sekas uz Zaporožjes atomelektrostaciju (ZAES), taču situācija tiek kontrolēta.

Kahovkas ūdenskrātuve atrodas piecu kilometru attālumā no okupētās Nova Kahovkas pilsētas Hersonas apgabalā. Te regulēta Dņepras plūsma, lai nodrošinātu noteiktu Ukrainas dienvidu daļu ar elektrību un ūdeni. Kā raksta  Reuters. 30 metrus augstais un 3,2 kilometrus garais dambis tika uzcelts 1956.gadā. Kahovkas dambja veidotajā rezervuārā uzglabātais ūdens daudzums ir līdzvērtīgs ASV Lielā Sālsezera tilpumam (teju 19 kubikkilometri), un rezervuāra ūdens tiek izmantots Krievijas anektētās Krimas ūdensapgādei un arī Krievijas kontrolētās Zaporižjas AES dzesēšanai.

“Kahovkas hidroelektrostacijas graušanu var saukt par terora aktu, kārtējo genocīdu vides katastrofas formā, bet galvenais, ka tā ir baiļu demonstrācija okupantu vidū. Viņi ir tik ļoti nobijušies un baidās, ka Ukrainas aizsardzības spēki forsēs Dņepru, ka izlēma sagraut dambi. No ūdens līmeņa paaugstināšanās cietīs Hersonas apgabala kreisais krasts un tās aizsardzības līnijas, kuras visus šos mēnešus drudžaini raka Krievijas okupācijas karaspēks. Taču tiks nodarīts neatgriezenisks kaitējums dabai, applūdīs piekrastes ciemati, cietīs cilvēki, kuriem Krievijas teroristi atkal atņem jumtu virs galvas. Tikai pilnīga Ukrainas teritoriju atbrīvošana un okupantu padzīšana apturēs šo bezgalīgo teroru,” komentē militārās politikas novērotājs Aleksandrs Kovaļenko.

Tikmēr Krievija norāda, ka esot izjaukusi vairākus preuzbrukuma mēģinājumus, raksta ziņu aģentūra Reuters.

Lasiet arī: Paklausot bērnu vēlmēm, Pinto apsver domu pārcelties uz Latviju

Kā ziņo Unian, Krievijas Federācija pastāvīgi biedējusi ukraiņus ar iespējamo Kahovkas ūdenskrātuves dambja pārraušanu, Zaporožjes atomelektrostacijas applūšanu, kodolbīstamības radīšanu un tamlīdzīgi. Okupācijas varas pārstāvji runājuši arī par dambja pārraušanu netālu no Kamenkas Dņeprovskas pilsētas, kas appludinās desmitiem tūkstošu iedzīvotāju.

Saistītās tēmas: Kahovkas HESkarš Ukrainā

youtube icon
Abonēt youtube