Mārtiņš Staķis. Foto: Ieva Ābele, Saeima/Flickr

“Sadaļā par komandējumu Tamperē esmu saņēmis divus administratīvos sodus, katru 250 eiro apmērā. Vienu par to, ka esmu izdevis komandējuma rīkojumu un otru – par komandējuma norēķinu iesniegšanu,” tā vietnē X (“Twitter”) atklāj bijušais Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis.

“Esmu izlēmis nomaksāt sodu un virzīties tālāk. Svarīgākais, ka esmu attaisnots sadaļā par komandējumu kārtības atbilstību normatīvajiem aktiem,” tā Staķis.

Jau vēstīts, ka Staķis savos, visticamāk, nelikumīgos komandējumos ir iztērējis vairāk nekā 14 tūkstošus rīdzinieku nodokļos samaksātos eiro, liecina domes Centrālās administrācijas sniegtās atbildes uz deputātu frakcijas “Latvijas attīstībai” priekšsēdētāja Viestura Zepa pieprasījumu par Rīgas mēra Staķa starptautisko komandējumu organizēšanu.

Kopējā summa, ko Staķa vadībā dome tērējusi komandējumiem – vairāk nekā 54 tūkstoši eiro, informē Rīgas domes deputātu frakcijas “Latvijas attīstībai” vadītājs Viesturs Zeps.

“Lai arī Rīgas valstspilsētas pašvaldības nolikums nosaka Finanšu un administrācijas lietu komitejas kompetenci vērtēt komandējumu lietderību un akceptēt tos, mēra Staķa nolaidības dēļ šī sasaukuma laikā komitejā nav izskatīts neviens jautājums par deputātu komandējumiem, tomēr komandējumi ir notikuši. Pretēji ārējos normatīvajos aktos noteiktajam, par tiem vienpersoniski lēmis Rīgas domes priekšsēdētājs. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) ir publiski atzinusi, ka amatpersonai nav tiesību vienpersoniski attiecībā uz sevi izdot rīkojumu. Saskaņā ar pašvaldības nolikumu šajā jautājumā tādu tiesību mēram nav arī par citiem deputātiem,” norāda Zeps.

“Informācija, ko esmu saņēmis par Rīgas domes priekšsēdētāja Mārtiņa Staķa un deputātu komandējumiem, izskatās ļoti slikta. Komandējumu ir daudz, bet kārtības maz. Faktiski es varu secināt, ka mērs Staķis zināmas nolaidības vai savas nekompetences dēļ, ir apgājis noteikto kārtību par saviem un kolēģu komandējumiem, par tiem piešķiramajiem līdzekļiem lēmis vienpersoniski, kas savukārt ir pilnībā pretēji pašvaldības nolikumā noteiktajam. Summas, kas tādējādi iztērētas, ir tik lielas, lai, iespējams, varētu runāt pat par noziedzīgu nodarījumu. Atbildi uz šo es skaidrošu pie atbildīgajām iestādēm,” uzsver deputāts.

Jau vēstīts, ka ņemot vērā ažiotāžu par Rīgas mēra Staķa vienpersonisko lēmumu par savu komandējumu uz pasaules hokeja čempionātu Tamperē, pēc deputāta Zepa iniciatīvas veikta vispārēja analīze par starptautisko komandējumu organizēšanu pašvaldībās, salīdzinot to ar Rīgas valstspilsētā noteikto kārtību un faktisko rīcību galvaspilsētas domē. Tāpat par šī sasaukuma deputātu komandējumiem tika pieprasīta informācija domes Centrālajai administrācijai un Finanšu departamentam. Konstatētais radījis nopietnas bažas par iespējamiem ilgstošiem normatīvo aktu pārkāpumiem Rīgas domes priekšsēdētāja darbībā, par ko deputāts Zeps ir vērsies VARAM.

Lasiet arī: Baiba Sipeniece – Gavare: Krievija ir dzērājs ar izpuvušu muti

Rīgas pašvaldības nolikums reglamentē Finanšu un administrācijas lietu komitejas pilnvaras, tai skaitā nosakot, ka komitejas kompetencē ir domes deputātu komandējumu lietderības izvērtēšana un akceptēšana. Kopš 2020.gada oktobra, kad darbu sāka Staķa vadītā dome, šajā komitejā nav ticis skatīts neviens jautājums par deputātu komandējumiem, proti, domniekiem nav tikusi nodrošināta iespēja lemt par komandējumu lietderību, kā arī tos akceptēt, tomēr komandējumi ir notikuši – saskaņā ar Centrālās administrācijas sniegto informāciju – Staķa komandējumi ir izmaksājuši 14 069.30 eiro, bet visiem deputātiem kopā šajā sasaukumā tērēti 54 181.37 eiro.

Saistītās tēmas: komandējumsMārtiņš StaķissodsTampere

youtube icon
Abonēt youtube