Dita Lūriņa – Egliena un Mārtiņš Egliens. Foto izgūts no Youtube @SvetRimm

Ārstēšanās Vācijas klīnikā ir devusi rezultātus un tautā iemīļotajam aktierim Mārtiņam Eglienam viņa darba instruments – balss ir atjaunojusies. Arī viņš pats palēnām atgriežas sava profesijā, vēsta žurnāls “Privātā Dzīve”.

Pirms mēneša 13. oktobrī Egliens nosvinēja 46. dzimšanas dienu un kāds televīzijas kanāls ziņoja, ka aktiera veselības stāvoklis atkal esot pasliktinājies. “Prese pārspīlē. Mārtiņš ir dzīvs. Kā savulaik teicis Marks Tvens: “Runas par manu nāvi ir stipri pārspīlētas.” Tas šoreiz ir arī par mani,” izdevumam saka Egliens.

Viņš šobrīd kopā ar sievu aktrisi Ditu Lūriņu-Eglienu aktīvi koncertē. Aktieris teic, ka gatavs ar sievu kopīgi veidotos koncertos iepriecināt ikvienu. “Ja mūs aicina, labprāt uzstājamies,” tā Egliens.

Tikmēr žurnālam “Kas Jauns”, rakstiski sazinoties, Egliens norāda: “Par veselību nerunāju. Par pārējo pagaidām arī ne, tik varu teikt, ka šobrīd domas aizņemtas ar vairākiem projektiem, kurus gribētos izvadāt pa visu Latviju, lai visiem tie būtu reāli pieejami. Un kas interesanti – tas būs vairāk nopietni nekā humorīgi… Bet kas zin’…. Varbūt arī nē. Es ceru, ka uz pavasari jau būs kaut kas konkrēts, par ko arī varēsim parunāt.”

Aktierim tikusi loma arī Elizabetes Gricmanes spēlfilmā “Vietām gaidāms stiprs lietus”, kur  viņš atveido galvenā varoņa tēvu. Aina, kurā Mārtiņš Egliens parādās, ir gara, taču viņa varonim sakāmā ir maz, vien daži vārdi, to pamatojot ar attiecībām ģimenē – runāt viņam neļauj valdonīgā sieva. “Kas Jauns” novērojis, ka aktieris bijis arī filmas pirmizrādē, un lai arī samocīti, taču, sazinoties ar saviem amata brāļiem, pāris teikumu arī pateicis balsī.

Jau vēstīts, ka aktieris Mārtiņš Egliens, kurš jau ilgstoši cīnās ar veselības problēmām, pametis savu ilggadējo darba vietu – Latvijas Nacionālo teātri, kurā strādājis kopš 2000. gada.

“Jāskatās uz to, ko es varu šobrīd, un darbs teātrī nav iespējams. Man neviens neprasīja iesniegt atlūgumu, es sapratu, ka pašam tas ir jāizdara. Esmu parakstījis vienošanos no 2. jūlija, pretējā gadījumā man beigtos slimības lapa, un teātrim būtu jāsāk man maksāt alga. Bet par ko tieši?! Lai cik dīvaini tas skanētu, no dienas, kad ar teātra direktoru izrunājām par darba attiecību pārtraukšanu, mana balss sāka uzlaboties stipri straujāk. Varbūt tas ir psiholoģisks apmāns. Taču esmu dzirdējis stāstus par to, kā cilvēki kuļas un maļas pa savu dzīvi un uz priekšu netiek, bet, pārgriežot atiecības ar iepriekšējo dzīves daļu, pēkšņi viss ļoti strauji sāk atrisināties. Jautājums, protams, ir par to, vai tu pārgriez pareizo nabassaiti, taču man ir sajūta, ka tā ir īstā. Varu atklāti pateikt, ka, domājot par to, kāds ir teātris, par ko tas runā, un par to, kāds es esmu teātrī, esmu bijis neapmierināts vismaz beidzamos piecus gadus. Esmu sev šo jautājumu uzdevis jau sen – ko es tur daru? Esmu bijis īgns, taču, piepūtis vaigus, gājis un darījis. (..) Es gan nesaku, ka tāpēc, ka man nepatīk teātrī, man uznāca šī liga. Domāju, ka tik vienkārši Dievs nestrādā,” intervijā žurnālam “Ieva” norādījis aktieris.

Teātra vadība no Mārtiņa atvadījās, sakot, ka augstu vērtē  Egliena darbu, ko pierāda arī fakts, ka nākamajā sezonā viņam bija paredzēta loma bez teksta, raksta žurnāls “Kas Jauns”.

Egliena pazaudētā balss ir atgriezusies, lai gan uz pilnīgu atveseļošanos mediķi vismaz pagaidām cerības nedod. Aktierim Vācijā diagnosticēta reta balsenes slimība, ko medicīniski vēl nemāk izārstēt. Vācu ārsti viņam teikuši, ka visa mūža garumā muskulī ap balss saitēm būs jāinjicē botokss, taču aktieris pieļauj un cer, ka varbūt spazmas muskulī rimsies pašas, iepriekš  vēstīja žurnāls.

Balss ir atgūta, taču tikko aktieris mēģina runāt skaļāk, sākas problēmas. “Jūtu – tiklīdz mēģinu runāt vairāk vai skaļāk, muskulis nevar noturēt elpu un sākas sēkšana. Medicīna šobrīd nav attīstījusies tiktāl, lai spētu to izārstēt, un šādas injekcijas man būšot jāatkārto trīs četras reizes gadā,” žurnālam “Privātā Dzīve” stāstījis aktieris.

Problēmas aktierim sākās pirms pusotra gada. “Ar lielām mokām nodziedāju teātrī Ziemassvētku koncertu, un pēc Jaungada jau viss attīstījās ļoti strauji. Sākumā rūcu, pēc tam īsti vairs nevarēju parunāt – tiklīdz mēģini runāt, nobloķējas elpa,” izdevumam stāsta aktieris.

“Ņemot vērā faktu, ka ap manu veselības stāvokli sāk raisīties dažādas spekulācijas, gribēju jums visiem, kuri ziedoja manai medicīniskai palīdzēšanai (un arī pārējiem), veikt zināmu atskaiti, kur tad ir palikusi saziedotā naudiņa,” tā vietnē “Facebook” iepriekš ierakstījis aktieris Mārtiņš Egliens.

“Tad nu tā… Lielākā daļa joprojām stāv “Ziedot.lv” brīnišķīgo meiteņu stingrā uzraudzībā. Esmu izceļojis Vāciju, sastapies ar brīnišķīgu profesoru un veicis medicīniskas procedūras. Šobrīd varu sazināties ar tuviem un pat mazliet attāliem cilvēkiem (jo runāju klusi), bet ikdienas vajadzības ir iespējams apmierināt. Procedūras būs jāatkārto, jāatkārto, un jāatkārto… Ļoti daudz reižu… Un, pateicoties jums, tas ir iespējams. Šajā laikā ir izmēģināts ļoti daudz kas, bet vēl dažas iespējas ir… Soli pa solim un – dzīve rādīs. Man daudzi ir jautājuši, vai atgriezīšos uz skatuves… Te nu jāsaka jā un nē… Kā aktieris, visdrīzāk, tuvākajā laikā pilnvērtīgi jūs nepriecēšu (kaut gan man Nacionālajā teātrī nākamsezon paredzēta kāda loma… bez teksta…) Bet uz skatuves, gan jau mani arī citur vēl redzēsiet…” teikts aktiera “Facebook” ierakstā.

“Esmu pievērsies savam mūža hobijam – klavierspēlei un komponēšanai. Ja Dievs dos, kaut kad dzirdēsiet manus muzikālos brīnumus. Bet, ja vēlaties satikt klātienē, tad Līgo vakarā esat laipni aicināti uz Mellužiem. Primo reizi mūžā sēdēšu pie taustiņiem kā pianists – grupas vadītājs, un tēlošu, ka visiem mūziķiem no manis ļoti bail. Bet patiesībā bail ir man… Jo būs tas gods spēlēt ar latvju izcilākajiem mūziķiem. Kaspars Grigalis, Andris Grunte, Māris Jēkabsons un Mārcis Vasiļevskis. Ar savu dzīvesprieku dalīsies Dita Lūriņa, Zane Dombrovska, Gundars Grasbergs un Juris Jope. Tā kā redziet – dzīve rit un Dievs smaida… Kā teicis Marks Tvens :”Ziņas par manu nāvi ir stipri pārspīlētas… “,” sociālajā tīklā rakstīja Egliens.

Jau vēstīts, ka aktieris Mārtiņš Egliens, kuram sabiedrība ziedojusi līdzekļus balss atgūšanai ārstniecības iestādē Vācijā, pēc ilgāka laika atkal parādījies sabiedrībā – viņš apmeklējis “Ugunsgrēka” režisores Intas Gorodeckas bēres, kā arī pirmizrādes ballīti Latvijas Nacionālajā teātrī, vēstīja žurnāls “Privātā Dzīve”.

Mārtiņš jau ir pabijis Vācijā, taču komentārus par ārstēšanās procesu ģimene iepriekš nesniedza. Kā liecina ziedot.lv publicētā atskaite, Egliens martā devās uz Gīsenes un Marburgas Universitātes slimnīcu, kur saņemta ārstēšana Tai izmantoti 4 200 eiro.  Vācijā viņš uzturējies arī aprīļa beigās.

Kā zināms, Latvijas iedzīvotāji portālā Ziedot.lv saziedojuši vairāk nekā 50 000 eiro – piecas reizes vairāk par lūgto summu, kas nepieciešama, lai aktieris Mārtiņš Egliens varētu ārstēties Vācijā un atgūt zaudēto balsi.

Jau kādu laiku Mārtiņš juta, ka ar balsi ir problēmas. Taču pirms gada aktieris saprata, ka situācija ir nopietna, jo vairs nespēja normāli parunāt. Kopš tā laika Mārtiņš bijis pie neskaitāmiem ārstiem, izmeklējumiem un procedūrām. Apmeklēti vairāki speciālisti – LOR, neirologi, osteopāti, kineziologs, manuālais terapeits, psihiatrs, logopēds, balss treneris, adatu terapija un pat dziednieki. Diemžēl rezultātu nav.

Latvijas ārstu konsīlijs ir nozīmējis Mārtiņam procedūru, ko veic Vācijas klīnikā. Procedūra izmaksā līdz 10 000 eiro. Ir iesniegts pieteikums Nacionālajā Veselības dienestā par valsts apmaksātu ārstniecību, taču atbilde vēl jāgaida. Bet slimība negaida. Mārtiņš pēc iespējas ātrāk vēlas nokļūt klīnikā un saņemt procedūru. Ja procedūra palīdzēs, tad tā pēc kāda laika būs jāatkārto.

“Tā ir cerība atgūt gan balsi, gan spēju strādāt, gan arī iespēju būt atkal tam, kas esi! Gribas ticēt, ka tā arī būs un jau drīzumā varēšu uzrunāt gan savus mīļotos cilvēkus, gan skatītājus,” atzīst Mārtiņš un lūdz līdzcilvēku palīdzību.

“Mūsu palīdzība nepieciešama talantīgajam un skatītāju iemīļotajam aktierim Mārtiņam Eglienam. Mārtiņš jau vairāk nekā 20 gadus Nacionālā teātra aktieris ar daudzām spilgtām un leģendārām lomām. Mārtiņš vadījis simtiem koncertu un pasākumu visā Latvijā. Viņam piemīt spēja precīzi sajust publikas noskaņojumu un ar savu aso mēli atraisīt pat visatturīgākos skatītājus. Skatītāji viņu iemīļojuši arī par īpašo spēju spilgti un asprātīgi parodēt politiķus. Aktiera talants sakņojas gan dvēseles smalkumā, gan nervu stiprumā, gan asā reakcijā, gan trenētā atmiņā. Talants nevar izpausties, ja nav balss. Šobrīd tieši šis – galvenais aktiera “ierocis” ir Mārtiņam atņemts,” teikts portālā Ziedot.lv.

Lasiet arī: Valtera Frīdenberga mīļotā beidzot izpildījusi mūziķa pēdējo vēlēšanos

Palīdzēt aktierim Mārtiņam Eglienam iespējams šeit.

Seko mums arī Facebook, X, Instagram un Draugiem!

youtube icon
Abonēt youtube