Foto: Ilmārs Znotiņš, Valsts prezidenta kanceleja./Flickr

Otrdien, 11.jūnijā, mūžībā aizgājis rakstnieks Alberts Bels (1938), viens no spožākajiem 20. gadsmita latviešu rakstniekiem. Par izvadīšanas vietu un laiku tiks ziņots atsevišķi, informē Ieva Prunte.

Alberts Bels dzima 1938.gada 6.oktobrī Ropažu pagasta “Jaunmežplepjos” kā Jānis Cīrulis. Vēlāk dzīves gaitā (oficiāli 1971.gadā) pieņēma pseidonīmu Alberts Bels.

Alberta Bela ieguldījums literatūrā bijis patiesi nozīmīgs. Viņa zināmākie romāni ir “Būris”, “Bezmiegs”, “Cilvēki laivās”. 1967. gadā uzrakstītajā romānā “Bezmiegs” Alberts Bels kritizēja padomju iekārtu un pret viņu tika ierosināta krimināllieta.

Cenzētā variantā romāns tika publicēts 1987. gadā, bet necenzētā – tikai 2003.gadā. Pēc Bela romāniem uzņemtas filmas “Uzbrukums slepenpolicijai” (1974), “Šāviens mežā” (1983), “Būris” (rež. Ansis Epners, 1993).

Pirms 36 gadiem – 1988. gada 11. novembrī, Rīgas pils Svētā Gara tornī pirmo reizi pēc padomju okupācijas gadiem pacēlās Latvijas karogs. Alberts Bels un Ēvalds Valters uzvilka karogu mastā. Tas bija simbolisks un emocionāls brīdis. Kā atminējās rakstnieks Alberts Bels – “iespaidīgākais bija: kad es gāju uz šo vilkšanu, pa visām ielām uz Vecrīgu, uz Daugavmalu plūda cilvēku straumes. Un sejas bija pavisam citādākas nekā ikdienā. Tās bija apgarotas, koncentrētas uz kādu mērķi. Es redzēju, ka cilvēku sejās vairs nav baiļu. Tas bija ļoti zīmīgi.” Pieaugot ģeopolitiskajai spriedzei, rakstnieka vēlme bija nākotnē redzēt brīvu un stipru Latviju. 1990.gadā Alberts Bels tika ievēlēts LPSR Augstākajā Padomē (1990-1993) un 4. maijā balsoja par Deklarāciju par Latvijas valstiskās neatkarības atjaunošanu.

Alberts Bels ir saņēmis virkni apbalvojumu un atzinību – 2023.gada saņēmis Valsts Prezidenta cildinajuma rakstu un Ministru kabineta balvu par izcilu sniegumu Latvijas literatūrā un ieguldījumu Latvijas neatkarības atjaunošanā. 2012.gadā saņēmis Latvijas literatūras gada balvu, 2000.gadā apbalvots ar Triju Zvaigzņu ordeni. 1999.gadā uzņemts par Latvijas Zinātņu akadēmijas goda biedru. Apbalvots ar Barikāžu piemiņas zīmi 1991.gadā. Saņēmis Latvijas kultūras darbinieka nosaukumu (1982), Valsts prēmiju literatūrā (1989; par romānu “Cilvēki laivās”).

2010.gadā izdota literatūrzinātnieču Daces Lūses un Daces Ūdres grāmata “Alberts Bels”.

Lasiet arī:  Rail Baltica izmaksās 26 miljonus eiro par kilometru

youtube icon
Abonēt youtube