Foto: Pixabay/MouC

Latvijā sākusies aveņu sezona un vietējās avenes jau pieejamas veikalos, informē biedrība “Zemnieku saeima”. Kā apliecina ogu audzētāji, uz lauka audzēto aveņu raža šogad būs mazāka, ņemot vērā ziemas kailsalā un pavasara salnās avenājiem nodarītos bojājumus.

Juris Lazdiņš, “Zemnieku saeima” valdes priekšsēdētājs, stāsta, ka ogu audzētāji centīsies aveņu cenu saglabāt pagājušā gada līmenī, neskatoties uz pieaugošajām audzēšanas izmaksām, zaudējumiem un šogad paaugstināto PVN (no 5% uz 12%) Latvijai raksturīgajiem augļiem, dārzeņiem un ogām.

“Tajā pašā laikā jārēķinās, ka veikalu plauktos ogu cenas varētu būt augstākas, jo pārdošanas cena kardināli mēdz atšķirties no cenas, kādu piedāvā pats audzētājs,” uzsver Lazdiņš.

Uz lauka avenāji cietuši ziemas salā un gājuši bojā daudzviet Latvijā. Tāpat avenes ietekmējuši arī dažādie un mainīgie laikapstākļi pavasarī un vasaras sākumā, kad atsevišķās vietās nācies saskarties ar sausumu. Tas nozīmē, ka šogad uz lauka audzēto aveņu būs nopērkams mazāk, kā arī ogu kvalitāti būs ietekmējuši laikapstākļi.

Savukārt labāka aveņu raža padevusies augļkopjiem, kuri ogas audzē tuneļos. “Zemnieku saeima” biedre Gundega Sauškina (SIA “Very Berry”) apliecina, ka arī viņas saimniecībā lauka avenāji cietuši ziemas salā, bet, ņemot vērā iepriekšējo gadu pieredzi, uzņēmums palielinājis platības ar tuneļos audzētajām avenēm, jo tie ļauj vieglāk kontrolēt augšanas apstākļus.

Avenes veikalu plauktos lielākos apjomos parādīsies no jūlija otrās nedēļas.

Lasiet arī: Nedēļas horoskops: 5.– 11. jūlijs

Lasiet arī: FOTO | Ap 2300 baltu, sārtu un oranžu rožu Ķemeru vēsturiskajā parkā

Lasiet arī: Jūlija otrā nedēļa iesāksies ar sausāku un siltāku laiku

Lasiet arī: Viltotu smaržu veselības riska faktori: No galvassāpēm līdz aknu vēzim

Lasiet arī: Laimīgā diena: Pensionāre laimē miljonu eiro “Latvijas loto” momentloterijā

Seko mums arī Facebook,X, Instagram un Draugiem

youtube icon
Abonēt youtube