Publicitātes foto

Latvijas pludmales volejbolisti Mārtiņš Pļaviņš/Kristians Fokerots Nīderlandes pilsētā Arnemā uzvarēja Eiropas čempionātā, finālā ar 2-1 (17:21, 22:20, 15:5) pieveicot Parīzes spēļu vicečempionus vāciešus Niku Ēlersu un Klemensu Vikleru, bet Tīna Graudiņa un Anastasija Samoilova ieņēma dalītu piekto vietu.

Trīskārtējais olimpisko spēļu dalībnieks un Londonas olimpisko spēļu bronzas medaļnieks pārī ar Jāni Šmēdiņu Pļaviņš kopā ar šādu sacensību debitantu Fokerotu (25.) H grupā svinēja trīs uzvaras un negaidīti ierindojās pirmajā vietā, iekļūstot astotdaļfinālā. Pirmajā spēlē latvieši, kuri tikai nedaudz vairāk nekā pirms nedēļas no rezervistiem tapa par Eiropas meistarsacīkšu dalībniekiem, pieveica Vācijas pāri Svens Vinters/Lukass Pfrecšners (8.). Vācieši bija vadībā ar 15:13, taču nespēja spēli turpināt. Pārējās grupas spēles Mārtiņš ar Kristianu ar 2-1 (15:21, 21:13, 19:17) pieveica Austrijas pāri Timo Hammarbergs/Filips Vallers (9.) un ar 2-1 (19:21, 21:19, 15:12) – Šveices duetu Florians Brērs/Marko Kratigers (24.).

Astotdaļfinālā latvieši ar 2-0 (21:18, 21:18) otro reizi turnīrā pieveica Brēru un Kratigeru

Ceturtdaļfinālā sestdien Pļaviņš un Fokerotu ar 2-0 (21:15, 21:10) pārspēja nīderlandiešus Leonu Luini un Kristiānu Vārenhorstu (17.).

Pirmajā setā līdz 9:9 cīņa ritēja līdzīgi, bet pēc tam latvieši panāca 11:9, 14:10 un 17:11, uzvarot setu ar 21:15. Otrajā setā pēc 7:6 Mārtiņš ar Kristianu guva 11 punktus pēc kārtas, iegūstot izšķirošo pārsvaru – 18:6.

Pusfinālā, kas notika Hāgā, ar 2-0 (21:19, 21:19) tika pārspēts vēl viens mājinieku pāris Metjū Immerss/Stevens van de Velde (4.).

Pirmo setu labāk sāka mājinieki, izvirzoties vadībā ar 8:5, taču nākamos trīs punktus guva latvieši, kuri pēc 11:11 pārņēma vadību, to palielinot līdz 17:13 un uzvarot setu ar 21:19. Arī otro setu labāk sāka nīderlandieši, izvirzoties vadībā ar 4:1. Mārtiņam ar Kristianu izdevās panākt neizšķirtu (6:6), taču pēc tam šķietami izšķirošu pārsvaru ieguva mājinieki – 16:11. Latvieši atbildēja ar sešiem pēc kārtas gūtiem punktiem un pēc 17:17 pievienoja vēl trīs punktus, maču pabeidzot ar trešo mačbumbu.

Pretiniekiem servējot pa Kristianu, viņš guva 22 punktus, uzbrukumā punktā pārvēršot 18 no 37 uzbrukumiem, četrreiz kļūdoties un trīsreiz sitot blokā. Viņa kontā arī četri ar bloku gūti punkti. Mārtiņš guva deviņus punktus, astoņus – 14 uzbrukumos, reizi kļūdoties, bet vienu – ar bloku. Pretiniekiem abi spēlētāji guva pa 16 punktiem, Immersam izceļoties ar diviem “eisiem”, bet van de Veldem – ar trim blokiem.

Finālā bija jāspēlē ar olimpiskajiem vicečempioniem no Vācijas Niku Ēlersu un Klemensu Vikleru, kuri Nīderlandē bija izsēti ar trešo numuru un pusfinālā ar 2-1 (18:21, 21:17, 16:14) pārspēja itāliešus Samueli Kotafavu un Paolo Nikolai (7.).

Maču ar 2:0 sāka vācieši, bet pēc Ēlersa kļūdas latvieši izvirzījās vadībā ar 5:4. Pēc 6:6 vācieši guva četrus punktus pēc kārtas, bet Latvijas duets rezultātu spēja izlīdzināt – 13:13. Gūstot četrus punktus pēc kārtas, Vācijas pāris atguva četru punktu pārsvaru – 18:14, setam beidzoties pēc Fokerota serves tīklā – 17:21.

Otro setu ar 4:2 pārsvaru pēc Pļaviņa teicamas darbības aizsardzībā un uzbrukuma sāka latvieši. Vācieši pēc Fokerota uzbrukuma autā panāca 7:5, taču Latvijas pāris pieprasīja videoatkārtojumu, kurā tika konstatēts, ka Ēlerss skāra bumbu blokā, rezultātam topot 6:6. Pēc Fokerota bloka pret Ēlersu latvieši pirmoreiz spēlē panāca divu punktu pārsvaru – 12:10, taču nākamos divus punktus guva Vācijas pāris. Līdzīga spēle bija līdz seta galotnei, kad ar otro setbumbu Pļaviņš ar Fokerotu tika līdz trešajam setam – 22:20 pēc Ēlersa sitiena autā.

Pēc Ēlersa sitiena ārpus laukuma un neveiksmīga videoatkārtojuma, kā arī Ēlersa skarta tīkla latvieši pēdējā turnīra setā izvirzījās vadībā ar 3:0, vāciešiem pieprasot pārtraukumu. Nākamajā izspēlē Fokerots nobloķēja Ēlersu (4:0), vēl pēc viena viņa bloka rezultāts kļuva 6:1, bet pēc Pļaviņa māņu sitiena – 7:1. Ēlerss ar bloku pret Mārtiņu panāca 3:7, bet pēc vēl viena Fokerota bloka pret Ēlersu un fantastiskas izspēles, kas beidzās ar Fokerotu uzbrukumu, latvieši nonāca trīs punktu attālumā no čempionu titula – 12:3. Pēdējo punktu latviešiem ar servi tīklā sagādāja Viklers – 15:5 Pļaviņa un Fokerota labā.

18 punktus guva Fokerots, piecus sakrājot blokā, vienu – ar servi un 12 – 27 uzbrukumos. Servēs Kristians kļūdījās trīsreiz, uzbrukumā – vienreiz, bet 2,10 metrus garais Ēlerss viņu ne reizi nenobloķēja. Pļaviņš guva 15 punktus 34 uzbrukumos, piecreiz kļūdoties un divreiz pārākam blokā esot Ēlersam. Pretiniekiem Ēlerss, pa kuru no mača sākuma līdz beigām servēja Latvijas duets, sakrāja 25 punktus, divus no tiem gūstot ar bloku un 23 punktus – 53 uzbrukumos, vācietim kļūdoties piecreiz un četrreiz paliekot Fokerota blokā. Viklers guva desmit punktus, divreiz izceļoties no serves līnijas, kā arī punktā pārvēršot astoņus no 23 uzbrukumiem. Trīsreiz uzbrukumā Klemenss kļūdījās, bet vienreiz viņu bloķēja Fokerots.

“Piektdien mums pazvanīja, tūlīt iegādājāmies lidmašīnas biļetes un pirmdien bijām šeit, lai trenētos un mēģinātu sagatavoties Eiropas čempionātam. Tas ir traki,” pēc fināla LTV7 tiešraidē turnīra organizatoriem par savu čempionu gājienu teica Mārtiņš Pļaviņš.

“Šobrīd tā nešķiet īstenība. Šobrīd savas sajūtas ir ārkārtīgi grūti saprast. Tas ir vienkārši brīnišķīgi,” par uzvaru teica Kristians Fokerots, kurš ne pēc pēdējās izspēles, ne, saņemot kausu un medaļas, vēl nespēja noticēt notikušajam.

Cīņā par bronzas medaļām van de Velde/Immerss ar 2-1 (21:17, 17:21, 16:14) pieveica Itālijas duetu Samuele Kotafava/Paolo Nikolai.

Divkārtējās Eiropas čempiones Graudiņa un Samoilova, kuras turnīrā bija izsētas ar trešo numuru, svinēja trīs uzvaras C grupā, ar 2-1 (21:18, 19:21, 15:13) pieveicot Francijas pāri Lezana Plaseta/Aleksija Rišāra (30.), ar 2-0 (25:23, 21:18) – nīderlandietes Brehtu Pīrsmu un Vīsu Bekhausu (19.) un ar 2-0 (21:18, 21:11) – polietes Jagodu Slivku un Aleksandru Vahoviču (14.), un ieņēma pirmo vietu, nodrošinot vietu izslēgšanas turnīra cīņu otrajā kārtā.

Šajā spēlē Latvijas pāris piektdien ar 2-0 (21:12, 21:18) pieveica vācietes Lauru Ludvigu un Luizu Lipmani (12.), bet ceturtdaļfinālā ar 1-2 (21:18, 13:21, 13:15) piekāpās citam Vācijas duetam Svenja Millere/Sinja Tilmane (5.). Trešajā setā latvietes bija vadībā ar 7:4, taču pretiniecēm padevās četru gūtu punktu sērija, izvirzoties vadībā ar 12:10 un nosargājot uzvaru.

“Mēs spēlējām tikpat labi kā Parīzes olimpiskajās spēlēs. Diemžēl atkal nepaveicās ar izlozi, jo ceturtdaļfinālā nācās spēlēt ar vācietēm, kuras bija medaļu pretendentes. Manuprāt, šis ceturtdaļfināls bija spēle par zelta medaļām. Man prieks, ka nospēlējām tiešām labi un trešajā setā zaudējām vien ar diviem punktiem, ko izšķīra divas nianses, kuras ir ļoti grūti ietekmēt,” turnīru vērtēja Tīna Graudiņa. “Tāpēc neesmu priecīga, bet esmu apmierināta ar piekto vietu. Zinām, ka mūsu spēles līmenis bija medaļu vērts, bet tāds ir sports – dažreiz nežēlīgs. Un ceļā pēc medaļām nācās apstāties ceturtdaļfinālā.”

Finālā Millere ar Tilmani ar 2-0 (21:17, 21:18) pieveica Itālijas duetu Valentīna Gotardi/Marta Menegati (5.), bet cīņā par bronzas medaļām šveicietes Esmē Bebnere un Zoe Veržē-Deprē (7.) ar 2-0 (22:20, 21:14) pārspēja lietuvietes Moniku Paulikieni un Aini Raupelīti (9.).

Graudiņa un Samoilova Eiropas meistarsacīkstēs uzvarēja 2019. gadā Maskavā un 2022.gadā Minhenē, pagājušajā gadā Vīnē tiekot līdz astotdaļfinālam. 2009. gadā Eiropas meistarsacīkšu finālturnīrā uzvarēja Inguna Minusa un Inese Jursone, bet vīriešu turnīrā vienīgo reizi Latvijas pludmales volejbolisti līdz šim bija uzvarējuši 2015. gadā, kad uzvaras laurus plūca Jānis Šmēdiņš un Aleksandrs Samoilovs.

Lasiet arī:  Titānika režisors īsteno jaunu ambiciozu projektu – pētīs okeānu ar superkuģi

Lasiet arī:  FOTO | Aizlūdzot par ģimenēm, aizvadīti Vissvētākās Jaunavas Marijas Debesīs uzņemšanas svētki