Foto: Ekrānšāviņš
Biedrība “Vecāku Alianse” vērsusies pie Latvijas sabiedrisko mediju ombuda ar lūgumu apturēt nepilgadīgo psihiskai veselībai kaitīga satura izplatīšanu un popularizēšanu sabiedriskajā medijā. Runa ir par Latvijas sabiedriskā medija (LSM) sastāvā iekļautajā “Radio 5” raidījumu – “Dzimtes R*sols”.
“Pirmajā “Dzimtes R*sols” epizodē kopā ar viesi Evitu Bukonti ieskatīsimies nebinaritātē, sabiedrības nospraustajās dzimumu lomās un veidos, kā potenciāli padarīt mūsu valodu iekļaujošāku,” teikts pirmā raidījuma “”Dzimtes R*sols”: “Ne tikai dāmas un kungi” ar Evitu Bukonti” anotācijā.
“Nepilngadīgie un jaunieši, kas veidojuši šī raidījuma pirmo epizodi, mūsu ieskatā, nevar tikt uzskatīti par atbildīgiem normatīvo aktu neatbilstīga satura radīšanā, bet atbildību un sodu ir jāsaņem pieaugušajiem, proti, medija vadītājiem, kuri ir akceptējuši un pieļāvuši dezorientējoša satura izplatīšanu publiskajā telpā vērstu uz nepilgadīgo auditoriju,” uzskata biedrībā.
Latvijas sabiedrisko mediju ombudam adersētajā vēstulē biedrība norāda, ka “Radio 5” raidījuma “Dzimtes R*sols” saturs neatbilst vairākiem Latvijas Republikā spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem. Piemēram, Latvijas mediju politikas pamatnostādnēm 2024.-2027.gadam, kurās noteikts, ka Latvijas mediju politikas mērķis ir nodrošināt “Latvijas sabiedrības interesēm un kopējam labumam atbilstoša satura tapšanu nacionālā un reģonālā līmenī.”
Biedrības ieskatā raidījums “Dzimtes R*sols” neatbilst sabiedrības interesēm un kopējam labumam, jo, kā atzinis pusaudžu psihoterapeits Nils Sakss Konstantinovs, šāda satura raidījumi, kurus veido jaunieši ar iespējamiem psihiskiem traucējumiem, tādiem kā ēšanas, uzvedības, emociju vai dzimumidentitātes traucējumi, ar nolūku nekritiski izplatīt savas noteiktās pārliecības vienaudžu vidū, speciālistu vidē tiek uzskatīti par “patoloģiju inkubatoriem”. “Pētniecībā mēs runājam par medijiem kā “personības un uzvedības psihopatoloģiju inkubatoriem”: jaunieši, un nereti arī pieaugušie, ar iespējamiem noteikta veida psihiskiem traucējumiem veido saturu, lai uzrunātu citus bērnus un pusaudžus. Bieži tā ir pusaudžu rekrutēšana noteiktā ideoloģiskā kopienā vai grupā, solot viņiem sapratni, atbalstu un grupas piederību. Rezultātā veidojas tas, ko sauc par “sociālo lipīgumu” – aizvien vairāk jauniešu mediju iespaidā piedzīvo un identificējas ar dažādiem psihiskiem traucējumiem, tostarp ēšanas vai personības traucējumiem, paškaitējošu uzvedību, depresiju, dzimumidentātes attīstības traucējumiem, piederību pretējam vai vispār nekādam dzimumam u.tml,” norāda psihoterapeits.
Tā kā minētā raidījuma saturs ir pieejams arī nepilngadīgiem bērniem, biedrības “Vecāku Alianse” ieskatā tā saturs ir pretrunā ar bērnu tiesību aizsardzības likumā noteikto, ka bērna tiesības tiek aizsargātas, lai sasniegtu mērķus – “sabiedrības interesēm atbilstošas vērtību orientācijas veidošanos un nostiprināšanos bērnā, bērna orientāciju uz ģimeni kā sabiedrības organizācijas pamatvērtību un vienu no sabiedrības un indivīda galvenajām vērtībām, kā arī bērna orientāciju uz veselīgu dzīvesveidu kā tautas izdzīvošanas objektīvu priekšnosacījumu.”
Komentējot raidījuma satura ietekmi uz pusaudžu psihi, psihoterapijas speciāliste Indra Tretjakova skaidro: “Raidījums, kas vērsts uz bērnu un pusaudžu auditoriju, kur sniegtā informācija neatbilst veselīgas uzvedības paradumu attīstībai, var negatīvi ietekmēt pusaudžu psihi un veicināt mentālas, psihosomatiskas un sociālās veselības traucējumu attīstību. Pusaudži ne vienmēr spēj kritiski izvērtēt potenciāli kaitīgo saturu un viņi ir īpaši jūtīgi attiecībā uz emocionāliem stimuliem, informācijas uztveri, pārstrādi un uzvedības reakcijām, kas skaidrojams ar pusaudžu smadzeņu nobriešanas un attīstības fāzi. Turklāt, jāņem vērā, ka šī vecumposma ietvaros pastāv visaugstākais risks pakļaut sevi narkotiku, alkohola u.c. veselību kaitējošiem ieradumiem, tāpēc raidījumam kā ārējā faktora ietekmei uz pusaudžu psihi, jābūt īpaši pārdomātam, veicinot pusaudžu veselīgu personības attīstību.”
“Vēršot uzmanību uz labvēlīgu pusaudžu psihiskās veselības attīstību, kas ir būtisks nosacījums drošas, stabilas un labklājīgas sabiedrības veidošanā, aicinām nekavējoties pārtraukt speciālistu ieskatā bērnu psihiskajai veselībai neatbilstoša un kaitīga satura raidījuma veidošanu un izplatīšanu publiskajā telpā, un pieaugušajiem, kuriem ir uzticēta atbildība par sabiedriskā medija – “Latvijas Radio” satura veidošanu, mūsu ieskatā ir jāsaņem sods par sabiedrības un īpaši bērnu inetresēm neatbilstoša satura iekļaušanu “Radio 5” programmā,” uzskata vecāki.
Lasiet arī: Populārais latviešu uzņēmums Dimdiņi, ieguldot 150 000 eiro, maina zīmolu
Lasiet arī: Ziemassvētku vecīši no visas Baltijas izies Rīgas ielās – kur un kad tos redzēsim
Lasiet arī: Vai neatlaidība nesīs augļus – Supernovas «veterāns» Markus Riva cīnīsies par iespēju dziedāt Eirovīzijā