Foto: Pexels/Pavel Danilyuk
Administratīvā apgabaltiesa 12.februārī, lemjot par Ventspils valstpilsētas domes darbības tiesiskumu, ir atzinusi, ka Ventpils pilsētas dome ir prettiesiski ierobežojusi mazākuma deputātu Ģirta Valda Kristovska, Daces Kornas, Aivja Landmaņa un Ivara Landmaņa deputātu tiesības.
Vairāk nekā sešu gadu laikā šis ir jau sestais visu trīs tiesu līmeņu spriedums vai lēmums (rajona, apgabala un Augstākās tiesas (Senāta)), kas konstatē Ventspils pilsētas/valstpilsētas domes prettiesiskas darbības un to turpināšanos pret minētajiem mazākuma deputātiem, kuri 2018. gada 21.augustā vērsās ar pieteikumu administratīvajā tiesā ar prasību nodrošināt Latvijas Satversmē garantētās cilvēku/deputātu pamattiesības pilnvērtīgi piedalīties pašvaldības domes darbā, tas ir, bez vairākuma deputātu pret mazākuma deputātiem vērstās diskriminācijas un mobinga, ar ko līdzpieteicējiem Kristovskim, Kornai, A. Landmanim un I. Landmanim gadiem ilgi nācies saskarties Ventspils pilsētas domē.
Vienlaikus apgabaltiesa ir atzinusi arī to, ka Ventspils pilsētas dome ignorējusi mazākuma deputātu tiesības un gribu būt iekļautiem Ekonomikas un budžeta komisijā, Pilsētas attīstības komisijā un Uzņēmējdarbības veicināšanas komisijā, kā arī Mārketinga padomē, kur darbojas tikai vairākuma deputāti. Līdz ar to ir pārkāpts deputātu proporcionālās pārstāvības konstitucionālais princips. Tiesas spriedumā uzsvērts, ka tāds pašvaldības komisiju veidošanas mehānisms nodrošina vienīgi vairākumu pārstāvošajai politiskajai partijai “Latvijai un Ventspilij” iespēju kontrolēt un ietekmēt pašvaldības administrācijas darbību, savukārt deputātu proporcionālās pārstāvības principu ignorēšana liecina par vēlmi manipulēt ar informāciju savu politisko mērķu sasniegšanai, respektīvi, nepieļaut sagrābtās varas apdraudējumu no opozīcijas, informē minētie deputāti.
Kā norādījuši līdzpieteicēji Ģ. V. Kristovskis, D. Korna, A. Landmanis un I. Landmanis, periodā no 2017.gada vēlēšanām līdz 2021.gadam trīs no četriem minētajiem opozīcijas deputātiem netika iekļauti nevienā domes veidotajā komisijā un padomē. Tai pat laikā ikviens no politiskās partijas “Latvijai un Ventspilij” ievēlētajiem deputātiem darbojās trijās vai pat piecās komisijās. Arī pēc tam, kad administratīvā rajona tiesa bija izskatījusi četru mazākuma deputātu iesniegumu un uzdevusi Ventspils pilsētas domei ievērot proporcionalitātes principu, veidojot domes komisijas un padomes, deputāts Ģirts Valdis Kristovskis četru gadu laikā tā arī netika iekļauts nevienā no divdesmit sešām domes izveidotajām padomēm un divām komisijām, pretstatā no partijas “Latvijai un Ventspilij” ievēlētajam deputātam D. Ošeniekam bija dota iespēja strādāt astoņās šādās domes izveidotajās institūcijās.
Līdzpieteicēji uzsvēra, ka tāda domes vairākuma rīcība nonākusi pretrunā ar sabiedrības lielas daļas interesēm, līdz ar to kvalificējama kā prettiesiska. Tāda attieksme pret deputātu mazākumu neatbilst Satversmē nostiprinātajiem Latvijas valsts konstitucionālo tiesību pamatprincipiem: demokrātijai, tiesiskumam un taisnīgumam, labai pārvaldībai, kā arī deputāta brīvās pārstāvības mandāta garantētai pilnvērtīgai un netraucētai dalībai pašvaldības darbā.
Līdzpieteicēji – 2017. – 2021. gada sasaukuma deputāti – Ģ. V. Kristovskis, D. Korna, A. Landmanis un I. Landmanis pēc 2025.gada 12.februāra sprieduma saņemšanas ir vienisprātis ar Administratīvās apgabaltiesas konstatējumu, ka nepieciešams nodrošināt proporcionālu deputātu pārstāvniecību komisijās, lai netiktu pārkāptas mazākuma deputātu tiesības strādāt savu vēlētāju interesēs.
Administratīvās apgabaltiesa ir konstatējusi, ka (citēts no sprieduma) “līdzpieteicēju virzītu lēmumprojektu izskatīšana domē tika prettiesiski atteikta” [..] “vairākumā esošie deputāti prettiesiskā veidā nepieļāva konkrēto lēmumprojektu izskatīšanu” [..] “atsevišķos gadījumos pozīcijas deputāti arī komitejās (Sociālo lietu komiteja un Finanšu komitejā) bez pamatojuma atteicās izskatīt deputātu priekšlikumus”. Administratīvā apgabaltiesa apstiprinājusi, ka izskatāmie jautājumi ir atzīstami par nozīmīgiem (pašvaldības budžets un komisiju personālsastāvs), tādēļ līdzpieteicēju deputātu tiesību aizskārums atzīstams par būtisku, uzskata minētie politiķi.
Līdzpieteicēji ir gandarīti par Administratīvās apgabaltiesas pamatoto secinājumu, ka Ventspils pilsētas domes (citēts) “vairākuma deputātu rīcība ir vērtējama kā negatīvas attieksmes paušana pret mazākuma deputātiem, izmantojot šim nolūkam klaji prettiesiskas metodes”. Zīmīgi, ka Administratīvās apgabaltiesas skatījumā [..]”šajā lietā apskatītajās situācijās prevalē tieši vēlme ierādīt vietu opozīcijas deputātiem”.
Administratīvā apgabaltiesa ir uzsvērusi, ka par būtisku pārkāpumu jāatzīst arī tas, ka domes struktūrvienības nav sniegušas deputātiem viņu pieprasīto informāciju par komisiju darbību vai tā izsniegta ar būtisku kavēšanos. [..] “Tieši šis aspekts ir viens no tiem, kas būtiski ierobežo deputātu brīvā mandāta izmantošanu.”
Spriedumā norādīts, ka, piemēram, Ekonomikas un budžeta komisijas faktisko sastāvu veido tikai politiskās partijas “Latvijai un Ventspilij” deputāti, tātad, ņemot vērā tādu pieļautā pārkāpuma raksturu, “tiesai būtu pamats uzdot ievēlēt mazākuma deputātu pārstāvjus šajā komisijā, lai tādējādi līdzsvarotu deputātu darbību pašvaldībai nozīmīgā jomā.”
Analogi iepriekš minētajā spriedumā norādīts: “Attiecībā uz Pilsētas attīstības komisiju apgabaltiesa atzīst, ka, ņemot vērā kopējo konkrētās komisijas funkcionalitāti un to, ka tajā ir ļoti plaši pārstāvēts domē esošo deputātu vairākums, mazākuma deputātu iekļaušana arī šajā komisijā ir nepieciešama, lai līdzsvarotu domes mazākuma deputātu tiesību realizēšanu.”
Līdzpieteicēji Ģ. V. Kristovskis, D. Korna, A. Landmanis un I. Landmanis atzīst, ka ar Administratīvās apgabaltiesas spriedumu ir daļēji apmierināti, jo tiesa ir atzinusi deputātu tiesību ierobežošanu par prettiesisku – galveno Ventspils pilsētas domes komisiju un padomju kontekstā. Vienlaikus līdzpieteicēji uzskata, ka tajā sprieduma daļā, kur Administratīvā apgabaltiesa nav apmierinājusi pieteikumā izteiktās prasības, tiesa nav koncentrējusi uzmanību uz principiāli svarīgu demokrātiskas valsts pamattiesību, proti, to, ka visiem deputātiem ir vienlīdzīgi brīvās pārstāvības mandāti. Rezultātā tiesa atstājusi bez vērtējuma nozīmīgo faktu, ka ikkatrs Ventspils pilsētas domes deputāts no politiskās partijas “Latvijai un Ventspilij” ir iekļauts trīs, četrās vai pat piecās komisijās un padomēs. Šie deputāti regulāri un savlaicīgi saņem nepieciešamo informāciju un darba materiālus, savukārt vairumam mazākuma deputātu netiek dotas iespējas līdzdarboties šajās struktūrās. Bez tam viņiem praktiski liegta piekļuve komisijās izskatāmajiem darba materiāliem. Īpaši jāuzsver, ka par mazākuma deputātu diskrimināciju, ciniski ignorējot visus rakstiskos un mutiskos iebildumus, lēma visi politiskās partijas “Latvijai un Ventspilij” (vairākuma) deputāti!
Līdzpieteicēji izprot 2025.gada 12.februāra Administratīvās apgabaltiesas norādīto, proti, “[..] pašvaldības struktūras sistēmiska pārveidošana (funkciju audits atbilstoši Vides un reģionālās attīstības ministrijas norādēm) ir jāveic, izstrādājot normatīvos aktus (saistošos noteikumus, komisiju nolikumus, informācijas aprites regulējums). Šos jautājumus administratīvās tiesas ar nolēmumu par deputātu proporcionalitātes principa piemērošanu nevar sistēmiski atrisināt.”
Tātad nepārprotami atzīts, ka Ventspils pilsētas domes darbības uzraudzība ir jāpastiprina. Likumdevējam (Saeimai) nekavējoties jāsagatavo nepieciešamie grozījumi Pašvaldību likumā, lai nodrošinātu Satversmē noteiktā proporcionalitātes un vienlīdzīguma principa nodrošināšanu pašvaldību domju darbībā, veidojot institūcijas, kuru izveides un darbības principi nav pietiekami noformulēti pašvaldības darbību reglamentējošajos dokumentos.
Vienlaikus 2017. – 2021. gg. sasaukuma deputāti Kristovskis, Korna, A. Landmanis un I. Landmanis uzsver, ka tiesa ir nepārprotami konstatējusi pret viņu pašu un pret viņu vēlētāju tiesībām vērstās prettiesiskās domes vairākuma darbības A. Lemberga vadībā, apzināti pārkāpjot Latvijas Satversmē noteiktos tiesību pamatprincipus. Pret deputātu A. Landmani šādi pārkāpumi turpinās arī pašreiz, jo viņš ir vienīgais pašreizējā domes sastāva deputāts, kuram nav atļauts strādāt nevienā no Ventspils valstspilsētas pašvaldības domes 2021. – 2025. gadu deputātu sasaukuma izveidotajām 19 komisijām!
Administratīvā apgabaltiesa ir konstatējusi virkni patiešām kliedzošu un 21.gadsimta civilizētās pasaules priekšstatiem neatbilstošu Ventspils pilsētas domes vairākuma, politiskās partijas “Latvijai un Ventspilij” attieksmi un rīcību pret deputātiem, kuriem mandātus uzticējusi ievērojama daļa Ventspils vēlētāju. Pārkāpumi un likumu ignorance joprojām turpinās; gan pašreiz darbojošās, gan arī iepriekšējā sasaukuma laikā diskriminētie deputāti Ģ. V. Kristovskis, D. Korna, A. Landmanis un I. Landmanis gaida uz Latvijas sabiedrības un atbildīgo institūciju adekvātu rīcību pret Administratīvās apgabaltiesas konstatēto pārkāpumu pastrādātājiem, norāda mazākuma deputāti.
Lasiet arī:
Rastorgujevs šajā sezonā vairs nestartēs, bet koncentrēsies rehabilitācijai
VIDEO | «Tas nebija pareizi!» – Arnita Oliņa atzīst nesavaldību attiecībās ar Dāvidu Krūmiņu
Hokejists Kaspars Daugaviņš kļuvis par studentu
Nedēļas horoskops: 28. februāris – 6. marts
Sieviešu stendapam Latvijā aprit desmit gadu; komiķu vidū arī bijušās ministres