Pamela Andersone. Publicitātes foto
Pēdējos gados televīzijas industrijā vērojama pieaugoša tendence ekranizēt uz patiesiem notikumiem balstītus stāstus, kas ne tikai izklaidē, bet arī liek aizdomāties par sabiedrībā aktuālām tēmām, rosinot skatītāju apziņā iekšēju dialogu par sociālo netaisnību, mentālo veselību, seksualitāti un citiem jautājumiem, vēsta straumēšanas platforma “Disney+”.
Stāsti, kas balstīti uz patiesiem notikumiem, televīzijā un kino bijuši aktuāli jau gadu desmitiem – piemēram, biogrāfijas, vēsturisku notikumu un noziegumu rekonstrukcijas. Taču visbiežāk tika ekranizēta izcilu personību dzīve vai vēsturiski nozīmīgi notikumi. Turpretim mūsdienās par seriālu var pārtapt arī gluži parastu cilvēku patiesie stāsti, jo, kā bieži vien izradās, reti kurš scenārists spēj izdomāt tādus pavērsienus, kādi gadās dzīvē. Kā teicis Jānis Peters: “Tā nav dzīve, tas ir kino!”
Tieši šī tendence – meklēt stāstus īstajā dzīvē – kļuvusi par vienu no mūsdienu televīzijas dzinējspēkiem. Straumēšanas platformu popularitātes pieaugums pavēris durvis daudz personiskākai un daudzveidīgākai stāstniecībai, kuras uzmanības centrā nonāk cilvēki, kas citādi būtu palikuši ārpus plašākas publikas redzesloka. Turklāt mēs daudz dziļāk līdzpārdzīvojam stāstiem, kuros spējam kaut daļēji saskatīt paši sevi.
Lūk, vēl citi patiesi stāsti, kuri pārtapuši aizraujošos seriālos:
Elizabete Holmsa: no miljardieres par cietumnieci
Jaunā uzņēmēja Elizabete Holmsa savulaik tika dēvēta par “Stīvu Džobsu svārkos”. Viņa bija visjaunākā sieviete-miljardiere, kura savu bagātību bija nopelnījusi pati. Taču aiz spožās fasādes slēpās krāpniecība, kas satricināja visu ASV veselības aprūpes sistēmu un atklāja nepilnības Silīcija ielejas kultūrā.
Uz šā neticamā stāsta kāpumiem un kritumiem balstīts seriāls “The Dropout”. Tajā galveno lomu atveido Holivudas zvaigzne Amanda Seifrīda. Jāpiebilst, ka par Holsmas lomu viņa ieguva prestižāko televīzijas balvu – “Emmy”. Seriāls veidots pēc tāda paša nosaukuma raidieraksta, ko producēja kanāls “ABC News” un žurnāliste Rebeka Džārvisa.
Raidieraksts un vēlāk arī seriāls centās ne tikai atklāt faktus, bet arī izprast – kas īsti bija Elizabete Holmsa? Ideāliste, kura noticēja savai vīzijai? Manipulatīva uzņēmēja, kura apzināti maldināja investorus? Vai vienkārši cilvēks vidē, kur “fake it till you make it” jeb “izliecies, līdz tev izdodas” tiek uztverts kā norma?
Holmsa dibināja “Theranos”– jaunuzņēmumu, kas solīja revolūciju medicīnas testēšanā. Viņas ideja bija radikāli vienkārša: ar vienu asins pilienu no pirksta varētu veikt desmitiem dažādu analīžu – ātrāk, lētāk, nesāpīgāk. Tas skanēja pārāk labi, lai būtu patiesība, un galu galā tā arī izrādījās. Neskatoties uz tehnoloģijas neatbilstību solītajam, “Theranos” gadiem piesaistīja milzīgas investīcijas, kā arī ievērojamu personu vārdus savā valdē – bijušie ASV valsts sekretāri, ģenerāļi un biznesa haizivis noticēja Holmsas maldu sapnim.
2015. gadā “The Wall Street Journal” publicēja atmaskojošu rakstu, kurā žurnālists Džons Karairu atklāja, ka “Theranos” tehnoloģija faktiski nedarbojās un lielākā daļa testu tika veikti ar parastām laboratorijas iekārtām. Šis raksts bija kā sniega lavīnas ierosinātājs. Sekoja izmeklēšanas, liecības, apsūdzības par krāpšanu un visbeidzot 2022. gada janvārī – tiesas spriedums. 2023. gadā Holmsai tika piespriesti vairāk nekā 11 gadi cietumā par krāpšanu un sazvērestību, un 2023. gada maijā viņa sāka izciest sodu federālajā cietumā Teksasā, ASV.
Pamela Andersone: seksa video, kas aizsāka digitālo ēru
Pirms internets kļuva visuresošs, kāds ļoti privāts videoieraksts mainīja popkultūras vēsturi. 1990. gadu vidū seriāla “Pludmales patruļa” (“Baywatch”) zvaigzne Pamela Andersone un viņas vīrs, mūziķis Tomijs Lī negaidīti kļuva par pirmā interneta skandāla upuriem.
Šim fenomenam veltīts seriāls “Pam & Tommy” ar Liliju Džeimsu un Sebastianu Stenu galvenajās lomās. Sižets ne tikai atgādina vairāk nekā 30 gadu senos notikumus, bet arī atsedz dziļākas tēmas – par privātuma robežām, sievietes ķermeņa ekspluatāciju un sabiedrības tendenci padarīt slavenību personīgās dzīves līkločus par izklaides avotu.
Seriāla notikumi aizsākas pēc tam, kad kāds apakšuzņēmējs, jusdamies piekrāpts, jo Tomijs nav viņam samaksājis par paveikto darbu, nozog pāra seifu, kurā atrodas personiska satura mājas video kasešu kolekcija, tostarp arī viņu medusmēneša seksa lente. Šis ieraksts – sākotnēji izplatīts pa pastu un vēlāk digitāli – kļuva par pirmsinterneta laikmeta klikšķu magnētu.
Seriāls uzdod neērtus jautājumus par to, kam pieder stāsts, kad tas nonāk publiskajā telpā, un kā sievietes bieži tiek nonivelētas līdz objektiem kultūrā. Jāpiebilst, ka seriāla vadošajai aktrisei Džeimsai pašai reālajā dzīvē ir nācies cīnīties ar attiecību skandālu, kad 2020. gadā viņa tika pieķerta romantisku pusdienu laikā bučojamies ar precēto kolēģi, godalgotā seriāla “Kronis” (“The Crown”) zvaigzni Dominiku Vestu.
Čipendeils Stīvs: kad vīriešu striptīza impērija noved pie nozieguma
Kas sākās kā amerikāņu sapnis, beidzās ar nāvējošu apsēstību. “Welcome to Chippendales” ir absurda, tumši komiska un patiesos notikumos balstīta drāma par to, kā viens indiešu imigrants izveidoja pasaulē pirmo vīriešu striptīza impēriju – un kā alkatība, greizsirdība un vara noveda viņu līdz noziegumam.
Stāsta centrā ir Somens “Stīvs” Banerdžī, kurš 1970. gadu beigās Losandželosā, ASV, atvēra eksotisko klubu tikai sievietēm “Chippendales”. Drīz vien čipendeili kļuva par kultūras fenomenu visā pasaulē – ar deju priekšnesumiem, koši iestudētiem šoviem un erotiku. Taču aiz “glancētās” fasādes slēpās paranoja un kontroles kāre. Kad Banerdžī sāka zaudēt dominanci pār zīmolu, viņš izlēma izrēķināties ar savu partneri.
Seriāls ar Kumailu Nandžiani galvenajā lomā nav tikai par šovbiznesa aizkulisēm – tas stāsta arī par sapni, kas sabrūk zem paša radītās impērijas smaguma. Tas parāda, kā piepildīts “amerikāņu sapnis” var atvērt elles vārtus…
Mollija Kohana: uzzinot, ka drīz mirs, dodas seksuālās pašizpētes ceļojumā
“Dying for Sex” ir viens no jaunākajiem uz patiesiem notikumiem balstītiem seriāliem. Tas stāsta par pavisam parastu sievieti Molliju Kohanu, kurai 45 gadu vecumā diagnosticēts krūts vēzis pēdējā stadijā ar metastāzēm. Pēc nāvējošās diagnozes viņa nolemj izbeigt savu 10 gadus ilgušo laulību un doties seksuālās pašizpētes ceļojumā, lai atgūtu kontroli pār savu dzīvi un ķermeni.
Seriāls, kurā galveno lomu atveido izcilā aktrise Mišela Viljamsa, balstīts uz 2020. gada raidierakstu, ko pirms savas nāves 2019. gadā izveidoja Mollija pati un viņas labākā draudzene Nikija. Tas ir stāsts par drosmi un pašnoteikšanos, par cilvēka pakļautību nāvei, kā arī centieniem atrast prieku un piepildījumu, zinot, ka dzīvei drīz pienāks gals.
Pretēji tam, ko liecina seriāla nosaukums, šis nav stāsts tikai par seksu. Tas ir dziļi personisks, aizkustinošs un vienlaikus humora pilns ceļojums, kas sniedz atklāsmes par brīvību, draudzību un sievietes mēģinājumu no jauna savienoties ar savu ķermeni laikā, kad tas pakāpeniski viņu pamet. Ar neērtu godīgumu un smalku pašironiju “Dying for Sex” atsedz to, par ko reti runā – ka pat dzīvības norietā cilvēkam ir tiesības uz baudu, izvēli un kontroli pār savu dzīvi (vai sauksim to par likteni?).
Lasiet arī:
VIDEO | «Kāpēc gan ne?» – Briedim nebūtu iebildumu par krievu valodu kā otru valsts valodu
Imanta Kalniņa mazmeita meklēs otro pusīti pašmāju šovā; aicina pieteikties vecpuišus
VIDEO | Publicēti pirmie kadri, kā Tautumeitas izskatās uz Eirovīzijas skatuves
Nedēļas horoskops: 9. – 15. maijs
Prokuratūra par Zeizas lietu: Publiski izskanējusī informācija neatbilst krimināllietas materiāliem