Foto: Pexels/Mike Jones

Lai veicinātu pamata pārtikas preču pieejamību, palielinātu vietējo produktu īpatsvaru un stiprinātu sadarbību starp mazumtirgotājiem un ražotājiem, otrdien, 27.maijā, Ekonomikas ministrijā tika parakstīts memorands par cenu samazināšanu pārtikas precēm.

“Latvijas iedzīvotājiem jābūt iespējai iegādāties ikdienā nepieciešamos pārtikas produktus par pieņemamām cenām. Pārtikas preču cenu samazināšanu nevar atrisināt tikai ar valsts regulējumu – ir nepieciešama kopīga izpratne un rīcība visā nozarē. Memorands apliecina, ka pārtikas nozare ir gatava sadarbībai un rīkoties sabiedrības interesēs,” uzsver ekonomikas ministrs Viktors Valainis.

Valainis norāda, ka pircēji jau aptuveni pēc divām nedēļām var gaidīt pārtikas cenu samazinājumu veikalos, vēsta LSM. “Mums svarīgi ir radīt konkurences apstākļus, saasināt šo konkurenci, izveidot cenu karus, kas savulaik tika izveidoti arī citās valstīs un ir nesuši ļoti labus rezultātus. Mums ir pārliecība, ka tas šobrīd ir nepieciešams. Mēs redzam pēc visiem datiem – tas parāda ļoti lielu nepieciešamību tam,” tā Valainis.

Parakstot memorandu, mazumtirgotāji apņemas nodrošināt vismaz vienu produktu ar zemāko cenu katrā pārtikas produktu kategorijā. Kopā ir noteiktas desmit kategorijas pamata pārtikas preču grozā. Šie produkti regulāri tiks mainīti, nodrošinot uzturvielām bagātu pārtiku par pieejamām cenām.

Tāpat plānots veicināt digitālu  cenu salīdzināšanas rīku darbību, kas ļaus patērētājiem ērti salīdzināt pārtikas cenas dažādos veikalos. Šobrīd jau sagatavoti attiecīgi grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, lai nodrošinātu datu nodošanu šī rīka darbībai. Vienlaikus tiek plānotas mārketinga kampaņas, kas popularizēs Latvijā ražotus pārtikas produktus. Tāpat paredzēta ciešāka sadarbība starp lauksaimniekiem, ražotājiem un mazumtirgotājiem, lai palielinātu vietējo produktu pārdošanas apjomu, informē Ekonomikas ministrija.

“Nav noslēpums, ka pārtikas ražotāju un tirgotāju attiecības kopumā varētu būt labākas. Mums kā organizācijai, kurā ietilpst gan vieni, gan otri, tas ir īpaši nepatīkami. Šim memorandam ir visas iespējas kļūt par jaunu sākumu daudz ciešākai ražotāju un tirgotāju sadarbībai Latvijas iedzīvotāju un ekonomikas attīstības interesēs,” saka Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš.

Memorandu parakstīja Ekonomikas ministrija, Zemkopības ministrija, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera, Latvijas Pārtikas Tirgotāju Asociācija, Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācija, Latvijas Piensaimnieku Centrālā Savienība, Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padome, biedrība “Zemnieku saeima”.

Memoranda īstenošanu uzraudzīs Patērētāju tiesību aizsardzības centrs, savukārt Konkurences padome jau sniegusi pozitīvu atzinumu par tā atbilstību konkurences tiesībām. Plānots veikt pārtikas cenu dinamikas analīzi, rīkot sabiedriskās aptaujas un apkopot datus par vietējo produktu īpatsvaru tirgū.

Ko saka tirgotāji

Latvijas Tirgotāju asociācija (LTA) atbalsta Latvijas valdības vēlmi samazināt pārtikas cenas. “Mūsuprāt, pašreizējā brīvā tirgus un saspringtas konkurences apstākļos Latvijā (3 globālie pārtikas tirgotāji, 5 kooperācijas un 2 nacionālie tīkli) to var nodrošināt ar pievienotās vērtības nodokļa samazināšanu un ražošanas un tirdzniecības izmaksu atsevišķu posteņu dārdzības (energoresursi, administratīvās prasības) krišanos,” norāda LTA.

“Saspringtajā konkurencē Latvijā undarbojoties atvērtajā Eiropas savienības brīvajā tirgū, pašreizējos apstākļos pārtikas cenu samazināšanās iespējama uz tirgotāju peļņas samazināšanas rēķina, kas nacionāliem tirgotājiem nozīmē  (un jau notiek) vienāda ar veikalu slēgšanu. Risinājums, kas piedāvā samazināt cenas pirmās nepieciešamības atsevišķām precēm, pieejams plaša sortimenta veikaliem, kas var pārcelt šo samazinājumu uz pārējām veikalā pārdodamām precēm,” teikts LTA izplatītajā paziņojumā.

Attiecībā uz vietējo produktuīpatsvara pieaugumu, pētījumi, tai skaitā Konkurences padomes, pierāda, ka toīpatsvars ir liels  grupās, kur irattiecīgo produktu Latvijas ražotāji. Vienlaikus objektīvi lielākā daļa nacionālo ražotāju nevar konkurēt cenā ar produktiem, kas tiek audzēti siltāka klimata valstīs vai ko saražo jaudīgāki ražošanas uzņēmumi, skaidro LTA.

“Šīs vienošanās ietveros darīsim arī to,ko valdība līdz šim nevēlējās darīt – rīkosim partneru tikšanās pa pārtikas preču grupām un apzināsim un novērsīsim šķēršļus, kas vietējiem ražotājiem traucēja nonākt līdz veikala plauktam un pircēja grozam. Vienlaikus izveidosim priekšlikumus, kas iekļaujami ES Pārtikas tirdzniecības MVU atbalsta programmā un realizējami Latvijā. Vienlaikus mūsu  svarīgs uzdevums ir sekot, cik lielā mērā valdības rosinātās globālo tirgotāju aktivitātes ietekmēs tirdzniecības ekosistēmu un paātrinās tirdzniecības un ražošanas koncentrāciju, tas ir,samazinās vietējo veikalu skaitu un produktu sortimentu,” norāda LTA.

Kā uzsver ES padomnieks tirdzniecības jautājumos Henriks Danusēvičs: “PVN likmes samazināšana ir vienīgais iedarbīgais līdzeklis pirmās nepieciešamības pārtikas preču cenu samazināšanai. Savukārt, vietējās pārtikas aprites kāpumam ir jābūt pilnvērtīgam atbalstam –  no tīruma līdzgaldam, nevis fragmentāram – tikai ražošanas posmā. “

Cenu kritumam nav pamata

Neraugoties uz pārtikas ražotāju, tirgotāju un Ekonomikas ministrijas parakstīto memorandu par pārtikas cenu samazināšanu, patlaban nav pamata domāt, ka Latvijas veikalu plauktos pārtikas cenas samazināsies, atsaucoties uz Agroresursu un ekonomikas institūta Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītājas Ingūnas Gulbes sacīto Latvijas Televīzijas raidījumā “Rīta panorāma”, vēsta LSM.

“Memoranda parakstīšana ir ļoti laba lieta, tas ir labs. Tur piedalās ļoti plaša ķēde ražotāju un tirgotāju. Tādā līmenī tas jautājums nav bijis pacelts. Tas darvas piliens ir cenas – nedomāju, ka šī memoranda mērķis ir samazināt cenas,” raidījumā pauda Gulbe.

Gulbe sacīja, ka par pārtikas cenām “neviens nevar zināt, kā būs”, taču patlaban indikācijas rāda, ka cenas Latvijas pārtikas veikalu plauktos nesamazināsies.

“Visvairāk cenas mūsu plauktā ietekmē tas, kas notiek pasaules tirgū, – kādas ir ražošanas izmaksas u”n kāda ir mazumtirdzniecības koncentrācija. Pašlaik Eiropā runā drīzāk par cenu kāpumu, nevis kritumu,” sacīja eksperte.

Gulbe uzskata, ka pārtikas cenas varētu samazināt lielāka konkurence jeb vairāk pārtikas veikalu ķēžu, kā tas ir Lietuvā un Igaunijā.

Lasiet arī:

«Pie dakteriem negāja,» – Mixeru solista līgava stāsta par Raivo Andersona pēdējiem gadiem un dienām

Eksministrs Reirs jau deviņus mēnešus ir attiecībās ar 24 gadus jaunāko Šomasi

youtube icon
Abonēt youtube