Inga Bērziņa. Foto: Ieva Ābele, Saeima/Flickr
“Zaļo un Zemnieku savienības” (ZZS) Saeimas frakcijas deputāti aicina Ministru prezidenti Eviku Siliņu nekavēties ar viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministres Ingas Bērziņas politiskās atbildības izvērtējumu saistībā ar pašvaldību vēlēšanu sistēmas darbības traucējumiem.
Valsts digitālās attīstības aģentūra ir Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijas padotībā, un ministrei ir jāuzņemas politiska atbildība par aģentūras kompetenci vēlēšanu sistēmas izstrādē un darbības nodrošināšanā, uzsver ZZS valdes priekšsēdētāja vietnieks Uldis Augulis.
Saeimas priekšsēdētāja Daiga Mieriņa jau iepriekš paudusi viedokli, ka saistībā ar nepilnībām vēlēšanu sistēmā, kas apgrūtināja aizvadīto pašvaldību vēlēšanu rezultātu apkopošanu, ir jāvērtē ne tikai Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) vadības, bet arī viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministres atbildība. ZZS valde un frakcija pilnībā pievienojas šim viedoklim un aicina premjerministri rīkoties.
ZZS deputāti arī rosinājuši atsaukt no amata CVK priekšsēdētāju Kristīni Saulīti priekšsēdētāju Kristīni Saulīti. ZZS uzskata, ka, izstrādājot vēlēšanu sistēmu, bija rūpīgi jāpārliecinās, ka tā būs darbotiesspējīga un nodrošinās pašvaldību vēlēšanu norisi bez aizķeršanās.
Ievērojot to, ka vēlēšanu sistēmai nebija nepieciešamās veiktspējas tika kavēta pašvaldību vēlēšanu rezultātu apkopošana, vienlaikus radot spriedzi un papildus darbu cilvēkiem, kuri strādāja vēlēšanu iecirkņos. Gatavojoties nākamgad rudenī gaidāmajām Saeimas vēlēšanām, ir jānodrošina, ka vēlēšanu sistēma darbojas nevainojami, norāda ZZS.
Viena galva jau ripojusi
Pirmdien, 9.jūnijā, viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministre Inga Bērziņa parakstīja rīkojumu par Valsts digitālās attīstības aģentūras (VDAA) direktora Jorena Liopas atstādināšanu no amata, kamēr noris VDAA un citu iesaistīto pušu darba un atbildības izvērtēšana saistībā ar pašvaldību vēlēšanu norisi.
Ministre Inga Bērziņa komentē: “Vēlēšanu naktī novērotās problēmas balsu skaitīšanas procesā ir nepieņemamas. Uzklausot VDAA skaidrojumus par radušos situāciju, es neesmu guvusi pārliecību, ka aģentūra ir izdarījusi visu iespējamo, lai nepieļautu šādu iznākumu, tādējādi VDAA vadītājam zaudējot manu uzticību. Vienlaikus uzskatu, ka atbildība jāuzņemas arī Centrālajai vēlēšanu komisijai, kas ir Saeimas ievēlēta institūcija.”
Direktora amata pienākumus līdz turpmākajam rīkojumam pildīs VARAM valsts sekretārs Edvīns Balševics. Ministre VDAA direktoru atstādināja, pamatojoties uz Valsts civildienesta likuma 39.pantu. Rīkojums stājas spēkā tā parakstīšanas brīdī, informē Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija.
Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) vadībai ir jāuzņemas atbildība par nepilnībām vēlēšanu sistēmā, kas apgrūtināja aizvadīto pašvaldību vēlēšanu rezultātu apkopošanu, tāpēc Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) Saeimas deputāti rosina atsaukt CVK priekšsēdētāju Kristīni Saulīti no amata, – tā pirmdien, 9.jūnijā, lēma ZZS valde.
Vēlēšanu iecirkņu darbiniekiem maksās par virsstundām
Lai kompensētu galvaspilsētas vēlēšanu iecirkņu komisiju darbiniekiem neparedzētu apstākļu dēļ nostrādātās papildu virsstundas, Rīgas domes Finanšu un administrācijas lietu komiteja ceturtdien, 12.jūnijā, lems par papildu finansējuma piešķiršanu atalgojuma izmaksai.
“Paldies visiem – kopskaitā 164 – Rīgas vēlēšanu iecirkņu komisiju darbiniekiem, kuri godprātīgi, profesionāli un pēc labākās sirdsapziņas strādāja vēlēšanu naktī par spīti tehniskajām problēmām vēlēšanu rezultātu skaitīšanas procesā. Par darbu cilvēkiem ir jāsaņem taisnīgs atalgojums, tādēļ šo ceturtdien uz Rīgas domes Finanšu un administrācijas lietu komitejas sēdi virzīšu lēmumu par papildus finansējuma piešķiršanu, lai Rīgas vēlēšanu komisija var samaksāt iecirkņu komisiju darbiniekiem par faktiski nostrādātajām darba stundām,” uzsver Rīgas domes priekšsēdētājs Vilnis Ķirsis.
Rīgas pašvaldības vēlēšanu iecirkņos tika nodarbināti 1148 darbinieki (164 komisijas priekšsēdētāji, 164 sekretāri, 820 komisijas locekļi), kuru atlīdzība noteikta attiecīgi desmit eiro stundā, deviņi eiro stundā un astoņi eiro stundā. Pašvaldību vēlēšanu sekmīgai norisei, vēlēšanu iecirkņu komisiju darbinieki strādāja papildu darbu līdz astoņām stundām virs noslēgtajos darba līgumos noteiktā darba apjoma, informē Rīgas pašvaldība.
Lasiet arī:
Izdevums: Glorija Grevcova esot bērniņa gaidībās
Nākošgad tiks pārceltas divas darba dienas
Skaistām sajūtām piepildīts mēnesis – astroloģiskā prognoze jūnijam