Vaira Vīķe-Freiberga. Foto: Reinis Inkēns, Saeima/Flickr
Latvijas eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga sociālajos tīklos paudusi asu kritiku par Saeimas pieņemto lēmumu, nosaucot to par “atpakaļrāpulības” izpausmi, kas graujot Latvijas kā modernas Eiropas demokrātijas reputāciju. Viņa uzsver, ka šāds solis nāk par labu spēkiem, kuri vēlas vājināt Latviju un attālināt to no Eiropas vērtību telpas.
“Man ir kauns par Saeimas lēmumu. No kura laika tāda atpakaļrāpulība? No kura laika mēs tādi esam palikuši? Kam ir izdevīgi kaitēt Latvijas kā modernas demokrātijas labai slavai? Tiem, kuri gribētu mūs vājināt un atšķelt no Eiropas tautu saimes, – noteikti.”
Savu komentāru sniedzis arī Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs. Atbilstoši Latvijas Republikas Satversmē noteiktajam, Rinkēvičs sola rūpīgi izvērtēt Saeimas pieņemto likumu “Par izstāšanos no Eiropas Padomes Konvencijas par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu”, ņemot vērā valstiskus un juridiskus, nevis ideoloģiskus vai politiskus apsvērumus, informē Valsts prezidenta kanceleja.
Par savu lēmumu Valsts prezidents informēs atsevišķi.
Saeima ceturtdien, 30.oktobrī, galīgajā lasījumā atbalstīja par steidzamu atzīto likumprojektu par Latvijas izstāšanos no Eiropas Padomes Konvencijas par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu (Stambulas konvencijas).
Par likumprojekta virzību Saeimā atbildīgā Ārlietu komisija skatīja šo likuma projektu piecās sēdēs. Sēdēs piedalījās pārstāvji no vairākām ministrijām – Labklājības, Tieslietu, Izglītības un zinātnes, Ārlietu, Iekšlietu, Kultūras un Veselības. Savu redzējumu par situāciju sniedza arī tiesībsardze Karina Palkova. Tāpat sēdēs piedalījās pilsoniskās sabiedrības pārstāvji, informē Saeimas Preses dienests.
Iepriekš, 16.oktobrī, Saeima pieņēma deklarāciju vardarbības pret sievietēm un ģimenē novēršanai un izskaušanai. Ar šo deklarāciju Saeima uzdod Ministru kabinetam izstrādāt visaptverošu Vardarbības pret sievietēm, bērniem un vardarbības ģimenē, kā arī vispārējas vardarbības novēršanas un izskaušanas likumu.
Deklarācijā arī atzīmēts pienākums veicināt starptautisku sadarbību, kā arī nodrošināt atbalstu un palīdzību organizācijām un tiesībaizsardzības institūcijām, lai, efektīvi sadarbojoties, tiktu ieviesta un realizēta vienota pieeja vardarbības izskaušanā.
Stambulas konvencija Latvijā stājās spēkā pagājušā gada 1.maijā. Tā paredz, ka dalībvalstīm jāveido plašs tiesiskais un praktiskais mehānisms, lai aizsargātu sievietes un citus vardarbībā cietušos, kā arī jānodrošina vispusīga palīdzība un atbalsts.
Lasiet arī:
Krievijā bērniem pārdod rotaļu dronu kopijas, ar kādiem Kremlis uzbrūk Ukrainai
Apsūdzētajiem Justīnes Reinikovas lietā nosaka vēl bargākus cietumsodus
Krievu karavīri cieš badu, karo vasaras formās un pērk munīciju par savu naudu
Nošauto suņu lietā no darba atbrīvo Bauskas novada pašvaldības policijas priekšnieku
Pēc dienu ilgām debatēm Saeima atbalsta Latvijas izstāšanos no Stambulas konvencijas
Karmiski cilvēki un situācijas – ko katrai zodiaka zīmei sola šā gada iespaidīgākais supermēness








