Lai kas jūs arī neuztrauktu – jauna gadžeta izvēle, attiecības ar partneri vai priekšnieka pārāk augstās prasības – jums ir veseli četri veidi, kā tikt vaļā no šīs nepatīkamās sajūtas:
- Mainīt sevi un savas rīcības pret situāciju
- Mainīt situāciju
- Iziet no situācijas
- Mainīt savu attieksmi pret situāciju
Protams, ir arī variants: atstāt visu, kā ir, taču tas noteikti nav problēmas risināšanas veids.
Un, ja jūs tomēr esat cilvēks, kurš problēmas labāk risina, nevis bēg no tām, tad piedāvājam veikt dažus soļus, kas, iespējams, palīdzēs pieņemt pareizāku lēmumu.
Darbības algoritms
Formulējiet problēmu.
Problēmas “Pasaulē vēl nav tāda gadžeta, kas ir nepieciešams tieši man”, “Viņš par mani nerūpējas” un “Priekšnieks ir zvērs” liekas neatrisināmas. Taču problēmas “Es nevaru atrast gadžetu, kas atbilstu maniem kritērijiem”, “ Es jūtos nelaimīgi, ka partneris par mani nerūpējas” un “Es nevaru izpildīt to, ko no manis prasa priekšnieks” ir visai saprotamas.
Izanalizējiet savu problēmu.
Jūs varat mainīt sevi un savu uzvedību: pārskatīt savas prasības attiecībā uz gadžetu, palūgt partneri biežāk izrādīt rūpes un mīlestību vai iemācīties darīt to, ko vēlas priekšnieks.
Jūs varat mainīt situāciju: izveidot vēlamo gadžetu patstāvīgi, pārrunāt ar partneri jūsu jūtas vai izdarīt tā, lai jūsu priekšnieku atlaiž.
Jūs varat iziet no situācijas: vispār atteikties no gadžeta pirkšanas, izšķirties no partnera vai aiziet no darba.
Jūs varat mainīt attieksmi pret situāciju: palasīt atsauces forumos un novērtēt, cik ļoti jums ir nepieciešama tieši šī ierīce; parunāt ar psihologu un uzzināt, kā jūs varētu palīdzēt pats sev; vērsties pie filozofijas un samierināties ar priekšnieka raksturu, neņemot viņa vārdus pārāk tuvu sirdij.
Padomājiet, kāds veids jums patīk labāk.
Iespējams, jūs sapratīsiet, ko velētos savienot vairākos no tiem, piemēram, mainīt savu attieksmi pret situāciju, kā arī mainīt savu uzvedību.
Izvēloties vienu, divus vai pat trīs veidus, veiciet breinstormingu
Paņemiet papīra lapu un pildspalvu. Katram veidam pierakstiet pēc iespējas vairāk problēmas risināšanas variantus. Atrodoties šajā etapā, atmetiet malā visus filtrus (“neiespējami”, “nepatīkami”, “neglīti”, “apkaunojoši” un citus) un pierakstiet visu, kas nāk prātā.
Iedvesmai:
Iedomājieties cilvēku, kuru jūs cienāt un kurš noteikti varētu jums palīdzēt. Kādus risināšanas variantus viņš jums piedāvātu?
Palūdziet palīdzību draugiem un paziņām: breinstormings kompānijā paiet jautrāk un produktīvāk.
Atbildiet pats sev uz sekojošiem jautājumiem:
Ko man ir nepieciešams izdarīt, lai realizētu izvēlēto variantu dzīvē?
Kas man var traucēt ceļā un kā es varēšu to pārvarēt?
Kurš man var palīdzēt?
Ko es izdarīšu tuvāko trīs dienu laikā, lai realizētu plānu?
Rīkojieties!
Bez reālām darbībām visas šo situāciju analīze ir lieka laika pavadīšana. Bezizejas situācijas neeksistē.
Foto: Warner Bros./Courtesy Everett Collection