Veselības ministre Anda Čakša un labklājības ministrs Jānis Reirs (V) šodien plāno pārrunāt plānotās izmaiņas valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu jomā.

Kā ziņots, iecerēts, ka pēc veselības aprūpes reformām sociālo iemaksu nemaksātāji Latvijā varēs saņemt tikai ģimenes ārsta aprūpi, neatliekamo palīdzību un ārstēšanu dažu slimību gadījumā, liecina Veselības ministrijas (VM) publiskotā informācija par precīziem valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu groziem nodokļu maksātājiem un nemaksātājiem.

Pilnu valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu grozu saņems personas, kas veic sociālās iemaksas un pacientu grupas, kuras būs atbrīvotas no šo iemaksu veikšanas, piemēram, bērni līdz 18 gadu vecumam, pensionāri, Nodarbinātības valsts aģentūrā reģistrējušies bezdarbnieki, trūcīgās personas un citas grupas, kuru precīzs saraksts tiks definēts likumā.

Ņemot vērā, ka noteiktās nodarbinātības jomās strādājošie, piemēram, mikrouzņēmumi, individuālie komersanti, autoratlīdzību saņēmēji un citi, nav sociālo iemaksu maksātāji, tiks paredzēta iespēja viņiem, veicot noteiktu ikmēneša maksājumu, saņemt pilno valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu grozu.

Patlaban vēl nav precīzi definēts šāda maksājuma iespējamais apjoms un par to vēl tiks diskutēts, atzīmē Veselības ministrija. Politiķi ir izteikušies, ka tie varētu būt 10 līdz 20 eiro mēnesī.

Čakša aģentūrai LETA skaidroja, ka vēl viens faktors, par ko jādiskutē, ir veids, kā cilvēks nonāks sistēmā, taču galvenais nosacījums būs tas, vai cilvēks vismaz kaut nedaudz veic sociālās iemaksas. Visticamāk, būs noteikts pārejas periods, taču procesam, kā cilvēks nonāk sistēmā, jābūt maksimāli vienkāršam, saprotamam un pārredzamam.

Ar labklājības ministru Čaksša šodien pārrunās, kurām sabiedrības grupām pienāksies veselības aprūpes pakalpojumu pilnais grozs. Ministre norādīja, ka šī lēmuma pieņemšanā tiks ņemtas vērā likuma par valsts sociālo apdrošināšanu definētās sabiedrības grupas.

Pilnajā valsts apmaksāto pakalpojumu grozā ietilpst primārā veselības aprūpe jeb ģimenes ārsta aprūpe, kā arī bērniem līdz 18 gadu vecumam zobārstniecības pakalpojumi, ārstu speciālistu sniegtā aprūpe, medicīniskā aprūpe mājās pie noteiktām indikācijām, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) pakalpojums, palīdzība Steidzamās medicīniskās palīdzības punktos, diagnostiskie izmeklējumi, ārstniecība dienas stacionārā, stacionārā aprūpe, proti, neatliekamā medicīniskā palīdzība slimnīcās, observācijas gultas, plānveida stacionārā palīdzība, neatliekamā medicīniskā palīdzība ambulatori slimnīcas Uzņemšanas nodaļā, kā arī valsts kompensējamie medikamenti un medicīniskā rehabilitācija.

Savukārt tās personas, kuras nebūs sociālo iemaksu veicēji, būs atbrīvotas no šo iemaksu veikšanas vai nebūs veikušas noteiktā ikmēneša maksājumu, būs tiesīgas saņemt pamata veselības aprūpes pakalpojumu klāstu – ģimenes ārsta aprūpi, NMPD pakalpojumus, palīdzību Steidzamās medicīniskās palīdzības punktos, valsts kompensējamos medikamentus tikai pie atsevišķām diagnozēm, neatliekamo medicīnisko palīdzību slimnīcā, ārstēšanu noteiktu slimību gadījumā, piemēram, onkoloģijā, noteiktās infekcijas slimībās, psihiatrijā, kā arī grūtnieču aprūpi.

Pārējie veselības aprūpes pakalpojumi personām, kuras nebūs veikušas sociālās iemaksas vai nebūs veikušas noteikto ikmēneša maksājumu, būs pieejami ārstniecības iestādēs atbilstoši iestāžu maksas pakalpojumu cenrādim, skaidro VM.

Saistītās tēmas:

youtube icon
Abonēt youtube