Foto: Pexels
Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) nepiekrīt Izglītības un zinātnes ministrijas izstrādāto likumprojektu Grozījumi Augstskolu likumā grozījumiem, kas ierobežo maksas studiju vietu skaitu gan studējošajiem par valsts budžeta līdzekļiem, gan studējošajiem par maksu.
LTRK ieskatā, apzināti samazināt medicīnas studentu skaitu pašreizējos apstākļos nav tālredzīgs risinājums problēmai, kas būtu jārisina ar ārstniecības iestāžu kapacitātes palielināšanu.
Piekrītam Latvijas Universitāšu asociācijas teiktajam, ka šobrīd aktuālāka problēma ir medicīnas darbinieku skaita mērķtiecīga palielināšana ilgtermiņā, nevis maksas studiju vietu skaita ierobežošana. Būtiski ņemt vērā, ka lielu daļu maksas studentu medicīnas studijās sastāda ārvalstu studenti, kas ir atbalstāma tendence no augstākās izglītības internacionalizācijas aspekta, savukārt daļa vietējo medicīnas nozares absolventu nekonkurētspējīgā atalgojuma dēļ savu profesionālo darba dzīvi izvēlas turpināt ārpus Latvijas.
Pārstāvji norāda, ka ir būtiski vispirms kāpināt kopējo medicīnas studentu skaitu, lai novērstu akūtās medicīnas sistēmas problēmas.
Jānis Endziņš, LTRK valdes priekšsēdētājs komentē: “Mēs nepiekrītam maksas studējošo skaita potenciālajam samazinājumam, kas pēc būtības nesaskan ar ne veselības, ne izglītības nozaru interesēm, piemēram, saistībā ar ārstniecības personāla nepietiekamību, kas Covid-19 izraisītajā krīzē ir uzkrītoši redzams”.
LTRK vērš arī uzmanību, ka likumprojekta grozījumi pasliktinās augstskolu iespējas attīstīties reizē ar finansējuma samazināšanos, kā arī norāda uz valsts augstskolu dempingu ar valsts budžeta līdzekļiem graujot augstākās izglītības tirgu. Zem “Veselības aprūpes” virziena tiek īstenotas tādas programmas kā “Estētiskā kosmetoloģija” un “Ārstnieciskā masāža” pēc kuras beigšanas absolventi strādā ne tikai savās privātajās praksēs, bet arī skaistumkopšanas salonos, kas nav ārstniecības iestādes.
LTRK izsaka atbalstu Rīgas Stradiņa universitātes un Latvijas Universitāšu asociācijas jau paustajam par Likumprojekta 51. panta otro daļu, kas paredz augstskolām un koledžām, kuras īsteno studiju virzienu “Veselības aprūpe”, plānot maksas studiju vietu skaitu atbilstoši ārstniecības iestāžu spējai nodrošināt klīnisko praksi gan studējošajiem par valsts budžeta līdzekļiem, gan studējošajiem par maksu un katru gadu līdz 1.jūnijam saskaņot ar Veselības ministriju veselības aprūpes jomas studiju programmā plānoto maksas studiju vietu skaitu.