Veidojot garderobi un sekojot jaunajām modes tendencēm, reizēm atsakāmies no kāda apģērba gabala iegādes tikai tādēļ, ka tas šķiet nepraktisks, turklāt mēs īsti nezinām, kā to kopt. Taču, kā norāda eksperti, patiesībā mazgāt un žāvēt var teju visu, nepieciešams vien zināt audumam piemērotu temperatūru un ierīces režīmu, kas norādīts uz apģērba etiķetes.
Nedzīties pēc lētiem “apģērba izstrādājumiem”
Veidojot garderobi, stiliste Anita Altmane iesaka iet zelta vidusceļu un izvēlēties jauktas šķiedras apģērbus: „Visērtākie un praktiskākie ir dabīgu šķiedru audumi ar nelielu procentu sintētiskās šķiedras piejaukuma. Tīra kokvilna, vilna, zīds un lins stipri burzās – neņemot vērā ražotāja norādīto informāciju uz apģērba etiķetes, pēc mazgāšanas apģērbs var arī sarauties. Savukārt tīra sintētika neelpo un ļoti elektrizējas, tādēļ vispateicīgākie būs audumi ar jauktu sastāvu, piemēram, 80% kokvilnas un 20% poliestera. Tad arī zīda kleita burzīsies mazāk, kokvilna nesarausies, savukārt kašmira džemperītis nesavelsies un nezaudēs savu formu.”
Tāpat svarīgi ir pievērst uzmanību arī paša apģērba kvalitātei. „Es no sirds iesaku nedzīties pēc izteikti lētiem izstrādājumiem,” iesaka Anita Altmane. „Labāk iegādājieties divus teicamas kvalitātes apģērba gabalus, nevis piecus ar apšaubāmas kvalitātes vīlēm. Prieks par jauno pirkumu apdzisīs, kad pēc pirmās nēsāšanas nedēļas jūs atradīsiet bumbuļus uz piedurknēm un atirušas vīles, savukārt, apģērbu izmazgājot, tas būs zaudējis formu un krāsu.”
Arī sadzīves tehnikas zīmola AEG eksperts Ilvars Grimza norāda, ka cilvēki bieži vien nepievērš uzmanību auduma sastāvam, turklāt neievēro arī apģērba ražotāja norādījumus uz etiķetes. To pierāda arī novembrī veiktā aptauja, kurā tikai viena trešdaļa aptaujāto Latvijas iedzīvotāju atzina, ka pirms veļas mazgāšanas rūpīgi izpēta apģērba kopšanas simbolus un katru apģērbu mazgā tam vispiemērotākajā režīmā. Kā atzīst AEG eksperts, nevis ierīce, bet tieši nepareizs un audumam nepiemērots mazgāšanas un žāvēšanas veids ļoti bieži ir cēlonis tam, ka apģērbs drīz vien zaudē krāsu, formu un kvalitāti. „Lai izprastu apģērba kopšanas simbolus, esam radījuši uzticamu palīgu, kurā apkopoti teju visi populārākie apģērba kopšanas simboli – www.auduma-engel
Aktuālās modes tendences
Katras sievietes garderobē noteikti ir kāds izstrādājums ar šī brīža aktuālajām modes tendencēm – zīda tops ar mežģīņu malu, trikotāžas tills ar izšuvumu vai T krekls ar aplikācijām. Anita Altmane, rūpējoties par šāda veida apģērbiem, iesaka ievērot maksimālu piesardzību un mazgāt tos apakšveļas maisiņā – tas saudzēs smalkos diegus un ažūras faktūras.
Audumus ar izteiktu faktūru, garāku spalvu un pašlaik tik aktuālo samtu vislabāk mazgāt veļas mazgājamās mašīnas saudzīgajā režīmā. Turklāt svarīgi šādu apģērbu pēc mazgāšanas vēl mitru izklāt uz gludas virsmas, lai nesalauztu tā dabīgo faktūru. Anita arī iesaka nebaidīties no veļas žāvētāja, jo šāda veida apģērbu pavisam droši var žāvēt arī veļas žāvētājā. Taču, ja tādu iespēju nav, kašmira džemperi pēc mazgāšanas var ierullēt dvielī un novietot uz radiatoriem. Tā žāvēšanas laikā saglabāsiet auduma šķiedras dabisko formu.
Info: P.R.A.E