Nacionālais Vinstona Čērčila muzejs (The National Churchill Museum) ASV savos arhīvos atklāja 11 lapaspušu garu melnrakstu, kurā Lielbritānijas līderis pieļāva citas dzīvības eksistēšanu arī uz citām planētām.

1939. gadā pirms Otrā pasaules kara, Čerčils ieskicēja eseju ar nosaukumu “ Vai esam vienīgie visumā?”, tad atlika to nost līdz 20. gadsimta 50. gadiem, kad nolēma to nedaudz papildināt, taču galu galā eseja tā arī netika nekur publicēta.

Nesen muzeja amatā iestājies direktors Timotejs Railijs nodeva kopiju Izraēlas astrofiziķim Mario Livio, kurš savukārt aprakstīja to pēdējā  Nature žurnāla numurā.

Čērčils bija pirmais Lielbritānijas premjerministrs, kuram parādījās zinātnes jautājumu padomnieks un kurš tikās ar zināmiem astronautiem.

Turklāt viņš neskopojās un finansēja jaunu tehnoloģiju izstrādāšanu un laboratoriju celtniecību, kas pēc kara deva lielu iespēju Lielbritānijas zinātniekiem veikt dažādus atklājumus.

Eseja daudzās jomās atspoguļo mūsdienu astrobioloģiju. Savā darbā politiķis balstījās uz “Kopernika principu”, kurā viens no postulātiem ir, ka Visums ir pārāk plašs, lai dzīvība uz Zemes būtu vienīgā.

Čērčils noteica, ka dzīvības nepieciešamais nosacījums ir vairošanās, bet svarīgs faktors – ūdens.

Viņš uzskata, ka Venēra ir viena no tām Saules sistēmas vietām, kur ir iespējama dzīvība – tieši šādai tēzei nepiekristu mūsdienu astronomi, kuri par perspektīvāku uzskata Jupiteru un Saturnu.

Runājot par dzīvību citās sistēmās, politiķis atzīmēja, ka Saule ir tikai viena no mūsu galaktikas zvaigznēm, kas satur vairākus tūkstošus miljonus citu zvaigžņu. Turklāt viņš nonāca pie secinājuma, ka lielākai eksoplanētu daļai ir jābūt piemērotai ūdens un atmosfēras pieejamībai. Šo jautājumu zinātnieki pēta pēdējo 20 gadu laikā.

Čerčils par to ir aizdomājies jau pirms 80 gadiem. Viņš rakstīja, ka ir jāeksistē arī citām planētām, kuru raksturojums atbilstu dzīvības dzimšanai.

Speiālisti atzīmē, ka Čerčils izceļas ar gaišu prātu un domām, spriežot zinātnieka līmenī.

“Šodien politiķi ir attālināti no zinātnes, un es ar cieņu atceros līderi, kurš tik nopietni attiecās pret to,” saka Livio.

 


Foto: reuters

Saistītās tēmas: EsejaVinstons Čērčils

youtube icon
Abonēt youtube