Nekustamā īpašuma starpnieki Latvijā ir pievienojušies tām profesijām, kam ir obligāti nepieciešama profesionālās darbības civiltiesiskās atbildības apdrošināšana, paredz Ministru kabineta (MK) noteikumi, kas stājās spēkā 2.oktobrī.
Tāpat šie noteikumi ienes apdrošināšanas regulējumā Latvijā vēl vienu būtisku jaunumu – tajos ir definēts minimālais apdrošināšanas polises segums jeb obligāti apdrošināmie riski.
Nekustamā īpašuma starpnieku profesionālās darbības civiltiesiskā atbildība ir jāapdrošina, lai tā segtu trešajai personai nodarīto kaitējumu starpnieka darbības vai bezdarbības dēļ, norāda Latvijas Apdrošinātāju asociācija.
MK noteikumos paredzēts minimālais starpnieka profesionālās darbības civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas limits – tā ir maksimālā izmaksājamā apdrošināšanas atlīdzība, kuru par starpnieka nodarīto kaitējumu varētu saņemt cietušais vai cietušie. Limita apmērs noteikts 50 000 eiro gadā. Taču starpnieki pēc nepieciešamības var līgumā iekļaut arī lielāku atbildības apdrošināšanas limitu.
Noteikumi par nekustamā īpašuma darījumu starpnieka profesionālās darbības civiltiesiskās atbildības apdrošināšanu ir būtiski vairāku iemeslu dēļ – tie paredz jaunu profesiju, kam ir obligāta profesionālo risku apdrošināšana. Tāpat MK noteikumu līmenī tiek definēti obligātie apdrošināmie riski, un uz risku apjoma striktu noteikšanu mēs virzāmies arī citu jomu civiltiesiskās atbildības apdrošināšanā, piemēram, būvniecībā,” jauno noteikumu nozīmi komentē Latvijas Apdrošinātāju asociācijas prezidents Jānis Abāšins.
Civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas līgums var būt individuāli slēgts par vienu nekustamā īpašuma darījumu starpnieku (fiziskas personas gadījumā), kā arī tas var būt kolektīvs (juridiskas personas vai personālsabiedrības gadījumā), iekļaujot tajā vienlaikus vairākus nekustamā īpašuma darījumu starpniekus, kuri strādā uzņēmumā. Pēc Valsts ieņēmumu dienesta datiem, Latvijā 2018.gada beigās bija 1612 aģenti vai starpnieki darījumos ar nekustamo īpašumu.
Asociācijā uzsver, ka obligātie riski, kurus jāapdrošina nekustamā īpašuma darījumu starpniekam, ir tiešais finansiālo zaudējumu risks; trešās personas prasības izmeklēšanas, ekspertīžu, juridiskās palīdzības, kā arī tiesvedības izdevumu risks un glābšanas izdevumu risks. Vienlaikus apdrošināšanas līgumā var paredzēt arī citus riskus, kurus apdrošina nekustamā īpašuma darījumu starpnieks.
Nekustamā īpašuma darījumu starpnieka profesionālās darbības civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas noteikumi ir izdoti saskaņā ar jauno Nekustamā īpašuma darījumu starpnieku darbības likumu, kas stājās spēkā šā gada 22.jūnijā.
Foto: Unplash.com