Pirmā palīdzība turpmāk Latvijā tiks mācīta pēc atjaunotām vadlīnijām, tai skaitā tiks mācīts atpazīt insultu, aģentūru BNS informēja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) pārstāve Ilze Bukša.
Līdz martam NMPD organizē praktiskās apmācības seminārus pirmās palīdzības pasniedzējiem, pamatojoties uz dienestā apstiprinātām aktualizētām pirmās palīdzības apmācības programmu vadlīnijām un praktiskiem algoritmiem.
Minētās vadlīnijas un algoritmi pārskatīti saskaņā ar jaunākajām starptautiskajām vadlīnijām. Tās izstrādājusi dienesta Katastrofu medicīnas sistēmas apmācības nodaļas speciālistu izveidota un vadīta darba grupa sadarbībā ar pirmās palīdzības apmācītājorganizācijām, profesionālām medicīniskām asociācijām un dažādu nozaru speciālistiem.
Seminārā pirmās palīdzības pasniedzēji apgūs zināšanas un prasmes saskaņā ar aktualizētajām vadlīnijām, kas ietver arī atsevišķas izmaiņas pirmās palīdzības sniegšanā. Piemēram, ir vienkāršota rīcība dzīvībai bīstamas asiņošanas gadījumā, kur standarta metode pirmās palīdzības sniedzējiem ir brūces aizspiešana.
Tāpat turpmāk pirmās palīdzības apmācība ietvers insulta atpazīšanu un palīdzību tā gadījumā, kā arī jaunums ir zināšanas par ārējo automātisko defibrilatoru izmantošanu pirmās palīdzības sniegšanā.
Pirmās palīdzības pasniedzēji seminārā arī paši darbosies praktiski, lai pilnveidotu savas apmācības kursa vadīšanai nepieciešamās prasmes.
Pirmās palīdzības pasniedzējiem jāsāk apmācīt pirmās palīdzības sniegšana pēc aktualizētājām vadlīnijām un algoritmiem no šā gada 1.maija. Kopumā Latvijā šobrīd darbojas 13 pirmās palīdzības apmācīttiesīgas organizācijas, kurās ik gadu pirmo palīdzību apgūst ap 40 000 iedzīvotāju.