Nākamnedēļ tiks atklāts par 2,6 miljoniem eiro atjaunotais Raiņa un Aspazijas muzejs – abu dzejnieku māja Rīgā, Baznīcas ielā 30, informē Memoriālo muzeju apvienības pārstāve Sandra Zobena.

Kā stāsta Zobena, dzīvokļa iekārtojumā izmantoti autentiski dzejnieku kolekcijas priekšmeti. Tie izvietoti, balstoties uz dokumentāriem materiāliem – fotogrāfijām un kinokadriem. Viena no atjaunotā muzeja dominantēm ir abu dzejnieku personīgā bibliotēka, kas būs aplūkojama ikvienam interesentam un pieejama pētniecībai. Plauktos ir 6067 grāmatas 14 valodās un 2900 dažādu periodisko izdevumu vienību.

Muzeja ekspozīcijas un publiski pieejamo telpu dizaina izstrādi veicis mākslinieces Ingūnas Eleres pārstāvētais birojs “H2E“. Elere paudusi, ka, izmantojot abu dzejnieku citātus, kontrastā memoriālajai dzīves telpai veidotas muzejpedagoģiskās un pārējās apmeklētājiem atvērtās komunikācijas telpas.

Projekta gaitā veikta gan muzeju ēku, gan dzejnieku kolekcijas vēsturisko priekšmetu restaurācija un jaunu ekspozīciju izveide.

Kultūras ministrijas piešķirtā atbalsta summa projekta “Raiņa un Aspazijas muzeja atjaunošana” īstenošanai ir 2,5 miljoni eiro, no tās Eiropas Ekonomiskās zonas līdzfinansējums ir 2,1 miljons eiro, bet valsts budžeta līdzfinansējums – 384 351 eiro. Projekta laikā atjaunots Raiņa muzejs “Tadenava”, Raiņa un Aspazijas vasarnīca Jūrmalā un Raiņa un Aspazijas māja Rīgā.

Raiņa un Aspazijas māja ir unikāls 19. gadsimta vēsturiskās apbūves piemineklis Rīgas centrā. Gan divstāvu nams ielas malā, gan sētas māja un nelielais iekšpagalms veido savdabīgu kultūrvēsturisku ansambli. Šai namā abi dzejnieki dzīvoja no 1926.gada 15.septembra, Rainis – līdz savai nāvei 1929. gada 12. septembrī, Aspazija – līdz 1933. gada pavasarim.

1926. gada 15. martā sastādītajā testamentā dzejnieki izteikuši vēlmi, lai šī māja paliktu Rīgas pilsētai, kur tai jāierīko viņu vārdā nosaukts muzejs. “Rīgai paliek mūsu bibliotēka un rokraksti, un tie darāmi pieejami visiem,” norādīts testamentā.

Muzeja atklāšana paredzēta 10.septembrī.

Informācija: BNS

Saistītās tēmas: AspazijaatjaunotsBaznīcas ielaBNSRainis

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube