Ārlietu ministrija (ĀM) ir parakstījusi sadarbības līgumu ar Latvijas Universitāti (LU) par atbalstu Diasporas un migrācijas pētījumu centra projektiem šā gada rudenī.

Mērķis ir turpināt atbalstīt diasporas un migrācijas jautājumu izpēti, šogad padziļināti pievēršoties aktuālajai reemigrācijas tematikai.

LU Diasporas un migrācijas pētījumu centrs, kas darbojas jau trešo gadu, ir nozīmīgs ne tikai diasporas politikas veidotājiem un īstenotājiem, bet arī diasporai un Latvijas sabiedrībai. Kā uzsver ĀM, ir būtiski, ka aktivitātes, kas paredzētas diasporas atbalstam un sadarbības ar diasporu veidošanai, ir balstītas uz zināšanām par diasporu un tās vajadzībām.

Šī iemesla dēļ ministrija piešķīrusi 22 766 eiro centra aktivitātēm, lai atbalstītu vairākus pētniecības projektus. Viens no centrālajiem jautājumiem šajā gadā ir reemigrantu iekļaušanās Latvijas darba tirgū.

Centra vadītāja Inta Mieriņa skaidro, ka šobrīd ir ārkārtīgi maz zināms par tautiešiem, kuri ir atgriezušies Latvijā, – kā viņi jūtas un kā viņiem veicas. Kā liecina iepriekšējie pētījumi, daudzi no tiem, kuri atriežas Latvijā, pēc kāda laika nolemj aizbraukt atkal. Pētniece uzsver, ka ir ļoti svarīgi saprast, kas šos cilvēkus Latvijā neapmierina un kā veicināt efektīvāku reemigrantu iekļaušanos Latvijas darba tirgū un sabiedrībā, tādējādi mazinot atkārtotas emigrācijas risku.

Šajā gadā LU Diasporas un migrācijas pētījumu centra pētnieki analizēs, kādu pasākumu kopumu reemigrācijas veicināšanai un atbalstam realizē citās Eiropas valstīs, tostarp skaitā Centrāleiropas un Austrumeiropas valstīs, apkopojot labās prakses piemērus un izstrādājot rekomendācijas turpmākajam darbam šajā jomā.

Sagaidāms, ka uzmanība tiks pievērsta ne vien atbalsta pasākumiem tiem, kuri vēlas atgriezties, bet arī pasākumiem, kas vērsti uz identitātes un saiknes ar dzimteni saglabāšanu.

Ņemot vērā atzinumus par Latvijas izglītības eksporta potenciālu, kā arī daudzu ārzemēs dzīvojošo Latvijas jauniešu interesi par iespējām atgriezties Latvijā, centrs pievērsīsies arī Latvijas diasporas jauniešu piesaistes iespējām Latvijas skolām un augstskolām, norādīja ministrijā.

ĀM centra darbību atbalsta kopš 2014. gada. Centra darbības mērķis radīt mūsdienīgu starpdisciplināru pētījumu centru, lai veiktu pētījumus diasporas un migrācijas jomā Latvijā un starptautiskā līmenī, un sniegt intelektuālu atbalstu ĀM un citām par diasporas jomu atbildīgajām institūcijām.

Informācija: BNS

Saistītās tēmas: Ārlietu ministrijaDarba tirgusReemigranti

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube