Bijušais ASV astronauts un senators Džons Glenns, kurš 1962.gadā kļuva slavens kā pirmais amerikānis, kas ar kosmosa kuģi apriņķojis Zemi tās orbītā, ceturtdien miris 95 gadu vecumā, paziņoja Ohaio štata gubernators Džons Keisiks.

“Džons Glenns ir un vienmēr būs Ohaio varonis, un viņa aiziešana šodien ir iemesls mums visiem sērot,” mikroblogu vietnē “Twitter” atzīmēja štata gubernators.

Glenns nomira pēc hospitalizācijas Ohaio štata Kolumbusas pilsētā. Viņa nāves cēlonis netika minēts.

Glenns 1942.gadā sāka karjeru aviācijā, kļūstot par ASV Jūras kājnieku lidotāju. Otrā pasaules kara laikā viņš sākumā vadīja transporta lidmašīnas, bet pēc tam iznīcinātājus Klusā okeāna karadarbības zonā.

Glenns piedalījās arī Korejas karā, veicot kaujas lidojumus ar iznīcinātājiem.

1959.gadā Glenns pieteicās pirmajā pilotējamo kosmosa lidojumu programmā.

1962.gada 20.februārī Glenns ar kosmosa kuģi “Liberty Bell 7” veica gandrīz piecu stundu ilgu lidojumu, tā gaitā trīsreiz apriņķojot Zemi tās orbītā, un kļuva par ASV nacionālo varoni.

Glenns 1964.gadā aizgāja no Nacionālās aeronautikas un kosmosa pārvaldes (NASA) un pēc tam iesaistījās politikā kā Demokrātu partijas biedrs. Viņš bija ASV senators no Ohaio štata no 1974. līdz 1999.gadam.

1998.gadā Džons Glenns veica otro kosmisko lidojumu, lai pētītu kosmiskā lidojuma ietekmi uz veca cilvēka organismu. Tolaik 77 gadu vecumā viņš kļuva par gados vecāko cilvēku, kas lidojis kosmosā.

Saistītās tēmas: Astronautskosmoss

youtube icon
Abonēt youtube