Pērn “Auļi” laida klajā savu piekto studijas albumu “Gadalokos”, kurā katra no ietvertajām 16 kompozīcijām veltīta kādai no gadskārtām senajā latviešu kalendārā. Tuvojoties Meteņiem, grupa piedāvā mūzikas videoklipu skaņdarbam “Metens”, kurā tradīcijai pietuvinātā formā atainota Budēļos iešana, lauku un mājinieku budināšana – modināšana – pēc garās ziemas.

Folkloras kopas “Grodi” budēļu vadītājs Jānis Jasjukevičs par budēļiem:

“Budēļi ir auglības gari. To mītnes vieta ir labības lauki. Rudeņos, ar īpašiem Jumja ķeršanas rituāliem šos auglības garus labības pļāvēji liek gulēt, bet Meteņos – pavasara sākumā – modina augšā. Budēļi pavēsta par pavasara tuvošanos un modina auglības spēkus cilvēkos un zemē.

Budēļos tradicionāli iet tikai vīrieši, jo viņi ir tie, kas laukus apar, apsēj un kopj.Meteņos budēļi staigā no mājas uz māju, no sētas uz sētu, no lauka uz lauku, ceļā veicot dažādas rituālas darbības, un ar to palīdzību svētot un darot auglīgus laukus, lopus un māju iemītniekus.
Meitas, kuras dabū budēļa pērienu, visu gadu ir stipras un veselas, auglīgas – viņām izdodas visi iesāktie darbi, kā arī ir pamatotas cerības rudenī iziet pie vīra. Budēļus mājinieki gaida, vienmēr pacienā, jo uzskata, ka līdz ar budēļiem mājās un laukos ienāk svētība, tiek aktivizēts auglības un dzīvības spēks. Budēļiem projām ejot, mājas iemītnieki tos kārtīgi pabaro un dod līdzi cienastus. Enerģijas apmaiņai ir jānotiek!

Šī senā Zemgales tradīcija – budēļos iešana – bija gandrīz aizmirsta. Bet pateicoties folkloras kopai “Grodi” un ģeologam, dabas un kultūras pētniekam Viktoram Grāvītim, XX gadsimta deviņdesmitajos gados, budēļi atkal atdzima Latvijā. Ik gadu Latvijas folkloras biedrības rīkotajos starptautiskajos masku tradīciju festivālos “Grodu” budēļi nes svētību un modina pavasari. Nu jau ir modušies arī šīs tradīcijas turpinātāji Zemgalē.”

“Paldies folkloras kopas “Grodi” budēļiem par iespēju iejusties Budēļu maskās un par padomiem tradīcijas iepazīšanas procesā! Paldies viesmīlīgajiem “Ruķeļu” māju saimniekiem Jurim un Dainai Zalāniem par Budēļu uzņemšanu un cienāšanu! Auļiem šī ir nenovērtējama pieredze, jo esam tradīciju aplūkojuši ne tikai no teorētiskā skatpunkta, bet arī pamēģinājuši paši būt daļa no tās. Līdz šim piedāvājām klausītājiem pašiem iztēloties un vizualizēt “Auļu” gadskārtām veltītos skaņdarbus, bet nu gribam parādīt kā izskatās, kad “Auļi” iet budēļos!” ar prieku atceroties filmēšanas procesā piedzīvoto, saka grupas “Auļi” dūdinieks Kaspars Bārbals.

Meteņi jeb Metens ir seni latviešu pavasara gaidīšanas svētki, kas iekrīt 7 nedēļas pirms Lieldienām, bet beidzas Pelnu dienā (2017. gadā – 1. martā).

Video režija: Kaspars Bārbals, Gatis Indrēvics
Montāža: Kaspars Bārbals, Gatis Indrēvics, Ēriks Kukutis
Operatori: Gatis Indrēvics, Ēriks Kukutis
Mūzika: “Auļi” – “Metens”
Producents: Studija “Lauska”
Fotogrāfiju autors: Jordi NN

Filmēšanā piedalījās:

“Auļu” budēļi: Kaspars Indrēvics, Edgars Krūmiņš, Gatis Valters, Normuns Vaivads, Māris Jēkabsons, Kaspars Bārbals, Einārs Cintiņš.

Mājinieki: Leanne Barbo, Jānis Jasjukevičs, Justīne Jasjukeviča, Janta Jasjukeviča, Gunta Siliņa – Jasjukeviča, Katrīna Valtere, Daina Zalāne, Juris Zalāns, Miķelis Zalāns.

Sīkāk ar latviskajām maskošanās tradīcijām būs iespēja iepazīties Rīgā, no 24. līdz 26. februārim Latvijas Folkloras biedrības rīkotajā Starptautiskajā masku tradīciju festivālā.


Avots: parmuziku.lv

Saistītās tēmas: AuļiBudēļiLatviešu tradīcijasMetensVideo

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube