Kā ir iespējams izmērīt miega stundas zīdītājam, kurš ir vairākas tonnas smags? Kādai pētniecības komandai no Dienvidāfrikas Anatomiskās zinātņu universitātes tas ir izdevies, ievietojot fitnesa izsekotāju ziloņa snuķī, lai izprastu šo zīdītāju miega modeli.

Miega izsekošana un mērīšana kontrolētā teritorijā, piemēram, zooloģiskajā dārzā vai laboratorijā ir pārāk vienkārša. Dabiskajā vidē šie dzīvnieki savus paradumus atainos daudz precīzāk.

Vadoties pēc pašreizējām zināšanām, ziloņi zooloģiskajos dārzos mēdz gulēt četras līdz sešas stundas dienā, bet profesors Pols Mangers, kurš pēta dzīvnieku miega paradumus, jau gandrīz 20 gadus zināja, ka šis skaitlis nav visai precīzs.

Kopā ar komandu no Elephants Without Borders un Kalifornijas Universitātes Mangers ar kolēģiem izmantoja zinātniski kvalificētu Fitbit izsekotāju, lai ierakstītu ziloņa miega laiku un pozīciju. Snuķis izsekotāja ievietošanai tika izvēlēts, jo tas esot “dzīvnieka aktīvākais piedēklis”. Ierīce reģistrē jebkuru kustības pauzi, kas ir ilgāka par piecām minūtēm. Šī pauze tiek interpretēta ar gulēšanu. Pie ziloņu kakliem pievienotais žiroskops pētīja, kādā pozīcijā dzīvnieki guļ – stāvus vai guļus.

Pēc piecu nedēļu ilgas izsekošanas atklājās, ka gan sieviešu, gan vīriešu dzimtas pārstāvji neguļ vairāk par pāris stundām diennaktī. Bieži tika konstatēts, ka ziloņi guļ stāvus, bet zemē nogūlās vien reizi trīs vai četrās dienās. Ja tuvumā bijuši plēsēji, tad lielie zīdītāji bez miega varējuši iztikt pat divas dienas. Doties pie miera tie izvēlas aptuveni pirms rītausmas, kad gaisa temperatūra un saules stari netraucē dzīvniekiem relaksēties. “Šis atklājums ir pirmais, kas norāda, ka savvaļas dzīvnieku miegs nerit pēc saulrieta vai saullēkta periodiem. Šiem dzīvniekiem ir svarīgi citi vides faktori,” sacīja pētījuma vadītājs.


Avots: Wired

Saistītās tēmas: IzsekotājsmiegsPētījumsZiloņi

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube