Latgales galējos dienvidos pavisam netālu no Lietuvas robežas atrodas pamesta baznīca. Blakus novietota zīme, uz kuras rakstīts “Ēģiptes baznīca”. Tur atrodas arī ciems ar 39 iedzīvotājiem ar tādu pašu nosaukumu – Ēģipte. Ciems radās 16. gadsimta beigās netālu no Lietuvas robežas un Novoaleksandrovskas (Zarasu) šosejas pie Smelīnas (pašreiz Lauces) ezera, un sākumā saucās Vilkumiests. Turpmāk apmetni sāka dēvēt par Ēģipti. Grūti noteikt, ar ko ir saistīta šāda nosaukuma rašanās. Ir tikai zināms, ka uz Ēģiptes-Birkeneļu luterāņu baznīcas zīmoga bija attēlota Ēģiptes Heopsa piramīda, bet ne krusts vai citi reliģijas simboli, kuri parasti ir uz baznīcas zīmogiem.

Par to, ka apmetne bijusi diezgan liela, var spriest pēc tā, ka 16. gadsimta beigās tur tika uzcelta luterāņu koka baznīca. Pirmais draudzes mācītājs bijis Kristiāns Fīrekers. Jāteic, ka vienlaikus pastāvēja vēl viena neliela apmetne ar eksotisku nosaukumu Jeruzaleme. Tā atradās Daugavas kreisajā krastā pretim cietoksnim, uz Kalkūnes muižas zemes. Sakarā ar priekštilta nocietinājumu būvēšanu 1812. gadā apmetne tika pārcelta uz Daugavas augšteci pie Lauceses upes ietekas, un uz tās bāzes turpmāk izveidojās Grīvas apmetne. Taču vietējie iedzīvotāji arī pašreiz bijušās apmetnes vietu sauc par Jeruzalemi.

Pašreizējā Ēģiptes baznīca, kas tika būvēta 1823.-1825. gados, sākotnēji bija no laukakmeņiem mūrēta ēka bez torņa.1863. gadā Kalkūnes un Medumu muižas īpašnieks, kambarkungs Augusts fon Etingens (Oettingen) veica pilnīgu baznīcas remontu un uzcēla torni, iegādājās ērģeles. Baznīcu atjaunoja 1930. – 1936. gados.

1944. gadā Otrā pasaules kara laikā Ēģiptes baznīcas tornis tika sašauts ar lielgabalu, jo tornī atradās kaujas uguns novērošanas punkts. Baznīca tika pilnīgi izdemolēta. Pēc Otrā pasaules kara mācītājs Nikolajs Muižnieks no Daugavpils noturēja dievkalpojumus gan izdemolētajā baznīcā, gan tuvējā baznīcas apkalpotājas mājā, kas tagad ir nojaukta. Draudzes locekļu mazā skaita dēļ valsts iestādes drīz vien aizliedza dievkalpojumus noturēt gan Ēģiptes baznīcā, gan draudzē. Līdz ar to Ēģiptes draudze tika slēgta, un nedaudzie draudzes locekļi pievienojās Birķeneļu draudzei, bet, slēdzot arī to, pievienojās Daugavpils evaņģēliski luteriskajai draudzei. Pēc Ēģiptes baznīcas slēgšanas baznīcā uz kādu laiku tika iekārtota vietējā kolhoza siena miltu maltuve, kura tika darbināta ar elektrību. Ap 1979. gadu arī siena miltu malšana tika pārtraukta, maltuve tika demontēta. Līdz ar to tagad Ēģiptes baznīca stāv tukša, neizmantota un nožēlojamā stāvoklī, durvis ir izlauztas. Apmetne jau sen pazudusi no zemes virsmas. Vecā koka pastorāta māja, kurā dzīvojis Oskars Svensons ar savu ģimeni, ir nojaukta. Tās vietā tika uzcelts divstāvu mūra nams.

Diemžēl citu apskates objektu apkārtnē nav. Salīdzinoši netālu Lietuvā ir skaista pilsēta Zarasi, bet tepat Latvijā Daugavpils.

Attēlu rezultāti vaicājumam “Ēģiptes baznīca”

Rakstā izmantoti materiāli no www.letonika.lv un www.atputasbazes.lv.

Saistītās tēmas: baznīcaCiemsĒģipte

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube