Plaušu vēzis arī saslimstības ziņā ir viens no izplatītākajiem ļaundabīgo audzēju veidiem pasaulē un Latvijā. Kaut arī lielākais riska faktors saslimšanai ar plaušu vēzi joprojām ir smēķēšana, mūsdienās ar šo vēzi saslimst arī nesmēķētāji un diemžēl arī gados jauni cilvēki.

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) lektors un ķirurgs Ints Siliņš, video cikla “Vēzis tuvplānā” ietvaros, stāsta, ka ir vairāki plaušu vēža veidi, un atgādina, kā no tiem izvairīties un kādas ir modernākās plaušu vēža diagnostikas un ārstēšanas metodes.

RSU lektors Ints Siliņš skaidro, ka ir dažādi plaušu vēža veidi. Divas klīniski nozīmīgākās grupas ir nesīkšūnu un sīkšūnu plaušu vēzis, un katram no tiem ir sava daba. Starp nesīkšūnu plaušu vēžiem, kas ir biežāk sastopamie, izdala plakanšūnu vēzi, adenokarcinomu un dažus retāk sastopamus audzējus.

Lai gan smēķēšana joprojām ir galvenais plaušu vēža riska faktors, lai no tā izvairītos, ir jādomā arī par apkārtējās vides ietekmi – par to, ko elpojam, ko ēdam un cik daudz mūsu ikdienā ir stress. Piemēram, adenokarcinoma, kas ir nesīkšūnu plaušu vēža veids, mēdz būt arī nesmēķētājiem, un diemžēl šī audzēja īpatsvars starp citiem pēdējos gados pieaug.

Plaušu vēzi visbiežāk atklāj pārāk vēlu – kad tas vairs nav radikāli ārstējams. “Plaušu vēzi atklāt laicīgi palīdzētu tā sauktās skrīninga programmas riska grupām, respektīvi, cilvēkiem, kuri ir smēķētāji vai kuriem ģimenē kādam jau ir bijis plaušu vēzis. Šos pacientus vajadzētu regulāri pārbaudīt ar zemas devas datortomogrāfijas izmeklējumiem.” Vairāki pilotpētījumi pierāda, ka šāds skrīnings ievērojami palielina agrīni atklāto plaušu vēža skaitu, dodot lielāku iespēju, ka vēzi varēs izārstēt.

 

Stāsta plaušu vēža pacients: “Trīs gadus dzīvoju ar aizdomām par plaušu vēzi, jo neviena diagnostikas metode nevarēja droši apstiprināt, ka plaušās redzamās izmaiņas ir ļaundabīgas, pat ne biopsija, ko man vairākkārtīgi taisīja. Beidzot videotorakoskopiskajā operācijā izdevās iegūt paraugus ar vēža šūnām, taču pilnīgu skaidrību ieviesa PET/CT izmeklējums norādot, kur tieši vēzis ieperinājies un cik plaši izplatījies.” Visu pacienta stāstu lasiet MedVision mājas lapā.

Saistītās tēmas: Ints Siliņšplaušu vēzisRSU

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube