Šodien runāsim par asiem un ļoti asiem produktiem, kas grauž pēc tam, kad ir apēsti – vai tie patiešām ir slikti uztura produkti?

Tautā, kad tiek runāts par asu ēdienu, pamatā tiek saprasts, ka runa ir par dažādiem pipariem – asiem, mazāk asiem, maltiem un dažādi citādi gatavotiem. Zinātnieki ir atklājuši, ka pipari satur kādu īpašu vielu –  kapsaicīns. Un tieši kapsaicīns ir tas, kas mums svilina muti, vēderu un reizēm pat arī vēdera izejas galu. Svilināšana jeb dedzināšana notiek tāpēc, ka kapsaicīns diezgan švaki uzsūcas un, esot organismā, patiešām var svilināt.

Pipari tiek nepamatoti apvainoti!

Ilgu laiku valdīja uzskats un, piemēram, Latvijā vēl joprojām tas daļēji pastāv, ka pipari var izraisīt kuņģa – zarnu trakta bojājumus, ka vesels cilvēks var dabūt čūlas, varbūt pat vēzis var izcelties un citas ļaunas aizkuņģa slimības, bet zinātne ir skaidri pierādījusi, ka tas ir nepatiess piparu apvainojums. Ja es būtu pipars, es būtu ļoti apvainojies un pat no dusmām apraudātos, ka mani apvaino par lietām, pie kurām nu galīgi neesmu vainīgs.

Izrādās, ka kapsaicīns kairina speciālus kuņģa zarnu trakta nervus. Jā, patiešām kairina. Virzīdamies pa kuņģa – zarnu traktu, šis kapsaicīns (tā kā tas slikti uzsūcas), arī tiek pie kairināšanas. Tad kairinājumu uztver nervi un impulss pa nerviem caur muguras smadzenēm tiek novadīts galvas smadzenēs, un tajā brīdī cilvēks sajūt dedzināšanu.

Pipari dedzina? Tas taču forši!

Taču izrādās, ka piparus uztverošie nervi ir sazaroti – tam ir vairāki zariņi, pa kuriem tas var uztvert pipara kairinājumu.  Zinātnieki ir atraduši brīnumainu lietu – izrādās, ka šis impluss var nemaz uz smadzeņu garozas pusi neskriet, bet turpat, netālu no kuņģa – zarnu trakta, pa citu zariņu, piparotais impluss var atskriet atpakaļ uz gļotādu. To dēvē par īso refleksu. Un tā rezultātā notiek brīnumaina lieta – kad pipara radītais impluss atskrien uz kuņģa – zarnu traktu, tad tajā vietā, kur tas nokļuvis, gļotādā izstrādājas ļoti spēcīga un stiprinoša viela, iespējams, viena no spēcīgākajām vielām, kas tik labi iedarbojas uz kuņģu – zarnu traktu.  Jā, pipari patiešām svilina, bet līdz ar to kuņģa – zarnu traktā izstrādājas šī īpašā viela.

Tāpēc es aicinu visus – ja jums ir kādas likstas ar kuņģa – zarnu traktu, bet varbūt viss ir kārtībā un jūs gribat vēl spēcīgāku padarīt savu kuņģa – zarnu traktu, uzturā lietojiet piparus!

Starp citu, pie dedzināšanas var pierast. Pamazām var arī sākt lietot lielākus daudzumus un dedzināšanas sajūta sāk pat iepatikties, un tas ir forši! Jā, dedzina gan, bet tajā pašā laikā jūsu kuņģa – zarnu trakts piepildās ar ļoti nostiprinošu, spēcinošu un dziedējošu vielu.

Stiprināsim savu kuņģa – zarnu traktu, ēdot piparotus ēdienus!

Saistītās tēmas: asi ēdieniNo Danilāna kabinetapipari

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube