Šis gads daudziem cilvēka imūndeficīta vīrusa infekcijas jeb HIV pacientiem nozīmē jaunumus – no 1.janvāra valsts sākusi savlaicīgāku ārstēšanu, proti, paaugstinājusi nosprausto starta slieksni. Līdz ar to Latvija vairs nav pēdējā valsts Eiropas Savienībā, kurā HIV ārstēšanu uzsāk tik novēloti, kā tas bija līdz šim. Nu vairs neesam vienā līmenī ar Rumāniju un Bulgāriju. 

Papildu finansējums šogad valsts apmaksātu terapiju HIV pacientiem ļaus sākt ātrāk, portālu ritakafija.lvinformēja biedrības “Agihas”, kas darbojas kā atbalsta grupa ar HIV un AIDS inficētiem cilvēkiem, valdes priekšsēdētājs Andris Veiķenieks.

Pēc viņa paustā, ar 2018.gada sākumu notikušas pozitīvas izmaiņas HIV pacientu ārstēšanā, jo līdz šim valsts apmaksāta ārstēšana – antiretrovirālā terapija – tika sākta tad, kad viņu CD4 šūnu skaits bija 350 un zemāks, kā rezultātā daudziem terapiju nācās gaidīt pat vairākus gadus. Turpmāk valsts apmaksātu terapiju varēs sākt, kad pacienta CD4 šūnu skaits būs sarucis līdz 500.

Kā liecina Pasaules veselības organizācijas dati par laika posmu 2016- 2017.gadu līdz šim Latvijas HIV ārstēšanas līmenis bija vienāds ar Rumāniju, Horvātiju un Bulgāriju.  Pasaules Veselības organizācijas rekomendē sākt šo terapiju, kad vīrusa infekcija tiek atklāta vai vismaz tad, kad CD4 šūnu skaits ir sarucis līdz 500.

Stacionāra Latvijas Infektoloģijas centrs (LIC) Infektoloģijas poliklīnikas vadītāja, sertificēta infektoloģijas un dermatoveneroloģijas ārste Inga Ažiņa aicina visus HIV pacientus, kuri līdz šim nav varējuši saņemt terapiju šūnu skaita ierobežojuma dēļ, izmantot valsts sniegto iespēju un sākt ārstēšanos. Pacientiem jāvēršas LIC, lai veiktu analīzes, noskaidrotu pašreizējo veselības stāvokli un, ja nepieciešams, sāktu lietot medikamentus.

Biedrības “Agihas” vadītājs cer, ka šogad ieviestās izmaiņas HIV pacientu ārstēšanā aizsāks pozitīvu pavērsienu Latvijā un nodrošinās samazinājumu jauno HIV gadījumu dinamikā. “Mūsdienās HIV infekcija ir vadāma ar medikamentiem. Pacients, kas lieto zāles, ne tikai uzlabo savu veselības stāvokli un dzīves kvalitāti, bet arī kļūst drošs apkārtējiem un pagarina savu dzīvi,” skaidroja Veiķenieks.

Viņš uzsvēra, ka ārstēts HIV pacients infekciju tālāk neizplata, bet tas, kurš zina, ka ir inficēts, savus partnerus inficēs daudz retāk nekā tāds, kurš nezina. Vienīgais veids, kā noskaidrot savu HIV statusu, ir veikt testu. Latvijā eksprestesti 17 HIV profilakses punktos ir pieejami bez maksas un anonīmi.

Saistītās tēmas: HIV

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube