Uzraksti “Norēķinus skaidrā naudā nepieņemam ” kļūst par aizvien ierastāku skatu veikalos un ēstuvēs viscaur Zviedrijai, aizvien vairāk tiek izmantoti mobīlie un digitālie maksājumi. Ziņo aģentūra Bloomberg.

Zviedrija ir pasaules līdere digitālo un mobilo maksājumu veikšanā, bet varas iestādes ir satrauktas par tempu, kurā sarūk skaidrās naudas daudzums valstī. Centrālā banka šobrīd  veic plašu izmeklēšanu par esošo situāciju valstī, tās rezultējošais ziņojums gaidāms vasaras pirmajā pusē.

“Ja pāreja no skaidras naudas sistēmas uz citu notiek pārāk ātri, iespējams, būs grūti uzturēt infrastruktūru skaidras naudas apstrādei.” sacīja Mets Dillens, parlamentārās izmeklēšanas komisijas galva. Viņš atteicās sniegt vairāk detaļu par ziņojumu un potenciālajiem tā secinājumiem.

Lielākā daļa Zviedrijas banku  nodaļu ir pārtraukušas darbu ar skaidru naudu, daudzi veikali, muzeji, restorāni šobrīd pieņem tikai mobilos vai digitālos maksājumus. Tam visam ir arī ēnas puse, jo daudziem cilvēkiem, it īpaši gados vecākajiem, nav pieejas digitālajai sabiedrībai.

“Ir iespējams, ka mēs iekļūsim negatīvā virpulī, kas var apdraudēt naudas infrastruktūru,” sacīja Dillens. “Mēs skatāmies visvērīgāk tieši uz šāda veida iespējamām problēmām.”.

Pāgājušajā gadā  apritē esošais skaidrās naudas daudzums Zviedrijā nokritās līdz zemākajam līmenim kopš 1990. gada un tas ir vairāk nekā 40% zem sava apogeja 2007.gadā.  Samazinājums 2016. un 2017. gadā ir lielākais pierakstītajā vēsturē.

 

Ikgadējā aptaujā noskaidrots, ka tikai 25% zviedru maksāja skaidrā naudā vismaz reizi nedēļā 2017.gadā, pirms četriem gadiem šis rādītājs bija 63%. Veseli 36% aptaujāto saka, ka ar naudu nenorēķinās vispār vai vienu līdz divas reizes gadā.

Atbildot uz šiem datiem centrālā banka apsver iespēju ieviest oficiālu digitālo valūtu – e-kronu. Galejs lēmums gaidāms nākamgad, bet e-kronas ideja būtu veids kā naudas sistēmu papildināt, pilnībā skaidru naudu neaizstājot.

Saistītās tēmas: ekonomikaEkronaZviedrija

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube