«Latvijā joprojām noklusēts ir jautājums par vardarbību pret vecāka gadagājuma sievietēm, kuras visbiežāk cieš no saviem pieaugušajiem bērniem, citiem ģimenes locekļiem un paziņām. Vecāka gadagājuma sievietes parasti par piedzīvoto vardarbību nerunā,» pauž centra Martapārstāvji, atgādinot, ka šonedēļ iesāksies 16 dienu ilga ANO kampaņa, kas mudina izbeigt vardarbību pret sievietēm. Tās ietvaros arī Latvijā norisināsies vairāki pasākumi, rosinot sabiedrību un politikas veidotājus runāt tieši un atklāti, kā arī aicinot lietot mirkļbirku #HearMeToo ar vēstījumu – Sadzirdi arī mani!

Tiek norādīts, ka vardarbība pret vecāka gadagājuma sievietēm ir plaši izplatīta problēma, tās apjoms ir liels un cietušās sievietes piedzīvo dažāda veida vardarbību ģimenē un publiskajā sfērā.

Statistika rāda, ka pasaulē 80% gadījumu sievietes par piedzīvoto vardarbību nevienam neziņo, atzīmē centrs Marta.

«Latvijā ir nepieciešams funkcionāls finansējums krīzes intervences pakalpojumam. Šobrīd pieejamais finansējums krīzes intervences pakalpojumam neveicina iespēju sniegt kvalitatīvu un pilnīgu pakalpojumu vardarbībā cietušām personām,» uzskata centra Marta vadītāja Iluta Lāce.

Lai izzinātu vecāka gadagājuma sieviešu vajadzības, centrā tika organizētas intervijas ar sievietēm no Rīgas un reģioniem, kuras piedzīvojušas vardarbību vai bijušas liecinieces vardarbībai. Novērots, ka parasti vecāka gadagājuma sievietes vardarbību ir piedzīvojušas no partnera vai dēla.

Sievietes nenoliedz speciālistu profesionalitāti, tomēr neslēpj, ka pašas palīdzību meklē pie draugiem un radiem, jo netic, ka sociālajā dienestā varētu saņemt atbalstu, norāda interviju veicēji.

Skaidrojot iemeslus, kāpēc sievietes nevēršas pēc palīdzības, parasti tiek minēta tuvinieku un sabiedrības attieksme, attaisnojot varmāku – «viņš taču tik labs cilvēks» vai «Tev tak’ ir tik solīds vīrs». Sievietes atzīst, ka bijušas pilnīgi vienas cīņā, lai pārtrauktu vardarbīgās attiecības. Turklāt nozīmīgs faktors vienmēr ir sievietes materiālā nodrošinātība un finansiālā neatkarība, stāsta centra darbinieki.

Centra Marta speciālistu diskusijas ar Latvijas mediķiem, kuri savās praksēs ik dienas saskaras ar vecāka gadagājuma sievietēm, kuras ikdienā piedzīvo vardarbību, atklāj, ka, iespējams, Latvijā to sieviešu skaits, kuras neziņo par vardarbību, varētu būt vēl lielāks. Latvijā ir izteikta tendence, ka īpaši gados vecākas sievietes krīzes situācijās nesauc policiju, bet sauc neatliekamo palīdzību. Neatliekamās palīdzības ārste no Rīgas, kura dienestā strādā jau 30 gadus, atzīst, ka ik dienas nākas saskarties ar vardarbībā cietušām sievietēm un gandrīz vienmēr sievietes lūdz neziņot policijai. Sievietes gan laukos, gan pilsētās baidās atklāt vardarbību, slēpj notikušo un nelabprāt par to runā ar savu ģimenes ārstu vai aprūpētāju. Sievietes lūdz sniegt medicīnisko palīdzību, bet, ja ārsts ziņos policijai, viņas draud izdarīt pašnāvību vai atkārtoti nevērsties pēc medicīniskās palīdzības.

Mājaprūpes speciālistu vērojumi liecina, ka vecāka gadagājuma sievietes visbiežāk cieš no emocionālās, ekonomiskās un seksuālās vardarbības, kad dēli un aizvien biežāk mazdēli atņem vecajām sievietēm pensiju, aptuveni pusē šo gadījumu tikusi novērota arī fiziskā vardarbība. Tie ir gadījumi, kurus pamana medicīnas darbinieki, bet pašas sievietes nesūdzas, jo notikušo pieņem kā «savu likteni», nesaprotot, ka tā ir vardarbība un neapzinoties savas tiesības.

«Sievietes ir iemācītas nevērsties pret saviem ģimenes cilvēkiem. Ir gadījumi, kad ziņo kaimiņi, vai kādi citi tuvi cilvēki. Praksē nākas saskarties ar situācijām, kad vecāku sieviešu bērniem un mazbērniem trūkst sociālās un komunikācijas prasmes, līdz ar to attiecības ģimenē ir destruktīvas un sievietes sargā ģimenes godu,» saka viena no ģimenes ārstēm.

Lai skaidrotu vardarbības pret vecāka gadagājumā sievietēm problēmu jautājumus, meklētu risinājumus un attīstītu starpinstitūciju sadarbību, centrs Marta sadarbībā ar partneriem, Labklājības ministriju, Ziemeļu Ministru padomi, ASV, Norvēģijas, Somijas un Zviedrijas vēstniecību atbalstu ANO izsludinātajās 16 dienās pret vardarbību organizē virkni pasākumu:

26.novembrī Liepājā darbnīca jauniešu darba līderiem

27.novembrī Balvos seminārs speciālistiem Efektīvs starpinstitucionālas sadarbības modelis vardarbības ģimenē gadījumos

27.novembrī Saldū, seminārs speciālistiem Efektīvs starpinstitucionālas sadarbības modelis vardarbības ģimenē gadījumos

27.novembrī Liepājā Darbnīca jauniešiem;

28.novembrī Rīgā seminārs tiesnešiem, LTMC;

28.novembrī Cēsīs seminārs speciālistiem Efektīvs starpinstitucionālas sadarbības modelis vardarbības ģimenē gadījumos;

28.novembrī Liepājā, seminārs speciālistiem Efektīvs starpinstitucionālas sadarbības modelis vardarbības ģimenē gadījumos;

28.novembrī Rīgā tikšanās ar zviedru dzimumu līdztiesības ekspertu Klasu Hīlanderu kafejnīcā Ezītis Miglā, Avotu ielā;

29.novembrī Rīgā Starptautiska konference Atbalsta sistēma vardarbībā cietušām sievietēm. Starpinstitucionālās sadarbības modelis Latvijā.

Ziņas avots: BNN

Saistītās tēmas: vardarbība

Komentāri 0

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Draugiem.lv pase
youtube icon
Abonēt youtube