Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesa 9.aprīlī plkst.10, ar apsūdzētā uzņēmuma “Re&Re” būvdarbu vadītāja Staņislava Kumpiņa liecību uzklausīšanu, turpinās skatīt Zolitūdes traģēdijas krimināllietu.

Šodienas tiesas sēdē tika nopratināts būveksperts Ervīns Timofejevs, kuram tika uzdoti līdzīgi jautājumi kā pagājušajā nedēļā pratinātajam būvekspertam Aldim Grasmanim, proti, par būvprojekta paskaidrojuma raksta nozīmi. Arī Timofejevam tika vaicāti jautājumi, kas bija saistīti ar virsbetona biezumu un tā nozīmi.

Savukārt pēc eksperta uzklausīšanas apsūdzētā Kumpiņa aizstāvis Juris Dzelme tiesai pieteica lūgumu – ļaut Kumpiņam sniegt liecības saistībā ar prokuratūras mainīto apsūdzību. Tiesa šo lūgumu apmierināja un deva Kumpiņa laiku sagatavot savas liecības līdz 9.aprīlim.

Jau vēstīts, ka iepriekšējā tiesas sēdē aizstāvības puse atkārtoti izvaicāja būvekspertu Aldi Grasmani, kuram tika uzdota virkne jautājumu, kas saistīti ar būvprojekta paskaidrojumu rakstu, proti, par tā nozīmi un tajā iekļaujamo informāciju. Tāpat būvekspertam tika vaicāti jautājumi, kas saistīti ar virsbetona biezumu un tā nozīmi.

Jau vēstīts, ka agrākā tiesas sēdē procesa dalībnieki pratināja būvekspertus Kasparu Kurtišu un Gati Vilku, kuri veica papildu ekspertīzi.

Pratināšanas laikā prokuratūra būvekspertiem vairākkārt vaicāja par ekspertu izmantoto metodoloģiju un iegūtajiem rezultātiem. Gan Kurtišs, gan Vilks tiesai norādīja, – lai arī papildu ekspertīzē iegūtie rezultāti par virsbetona biezumu atšķiras no Aigara Ūdra ekspertīzes laikā iegūtajiem, minētā atšķirība ir nenozīmīga un neietekmē ekspertu atzinuma secinājumus. Skaidrojot atšķirību cēloni, Kurtišs norādīja, ka sākotnējā ekspertīzē netika ņemts vērā papildu izlieces faktors.

Savukārt aizstāvība būvekspertiem vaicāja, vai var secināt, ka sagruvušā lielveikala ēkas virsbetona ieklāšanas darbi tika veikti atbilstoši tobrīd spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem. Uz šo jautājumu būveksperti atbildēja apstiprinoši, norādot, ka, skatoties uz norādīto informāciju, var secināt, ka visi darbi ir veikti atbilstoši.

19.februārī tiesa apmierināja apsūdzētā aizstāvju pieteikto lūgumu veikt papildu būvprojekta būvkonstrukcijas sadaļas ekspertīzi.

Lūgumu par ekspertīzi, proti, par virsbetona biezuma atbilstību normatīvajiem regulējumiem tiesai pieteica apsūdzētā, uzņēmuma “Re&Re” būvdarbu vadītāja Staņislava Kumpiņa aizstāvji Juris Dzelme un Raivis Grīnbergs. Papildu ekspertīzi aizstāvji lūdza, jo Kumpiņam iepriekš grozīta apsūdzība, kas tagad ir paplašināta.

Savu lūgumu advokāti pamatoja ar to, ka no lietā esošā ekspertu atzinuma neesot skaidrs, cik biezam bija jābūt virsbetona klājumam virs sabrukušās ēkas daļas.

Savukārt prokuratūra tiesai lūdzu šo lūgumu noraidīt, skaidrojot, ka tas nav pamatots un visas nepieciešamās ekspertīzes ir veiktas atbilstoši Kriminālprocesa normām. Prokuratūra arī norādīja, ka tai nav skaidrs, kādu tieši ekspertīzi aizstāvība vēlas veikt.

Papildu ekspertīzi tiesa uzdeva veikt ekspertiem Kurtišam un Vilkam. Viņi jau iepriekš bija iesaistīti ekspertīžu veikšanā šajā lietā.

Savā lēmumā tiesa ekspertiem uzdevusi izlemšanai vairākus jautājumus, piemēram, vai vidējā virsbetona slāņa svars virs pārseguma paneļiem ir lielāks nekā paredzēts projektā.

Tiesā tiek izskatīta krimināllieta par 2013.gada 21.novembrī Zolitūdē notikušo traģēdiju, kad, sabrūkot lielveikalam “Maxima”, dzīvību zaudēja 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva smagus ievainojumus.

Būveksperti secinājuši, ka traģēdija notika, jo bija nepareizi aprēķinātas jumta konstrukciju slodzes, tādēļ tas iegruva. Prokuratūra deviņām personām apsūdzības uzrādījusi par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, nonāvēšanu aiz neuzmanības un darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu.

Par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, kā rezultātā sabruka ēkas daļa, kas izraisīja smagas sekas, prokuratūra apsūdzības izvirzījusi piecām personām.

Prokuratūra apsūdzības par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, kā rezultātā sabruka ēkas daļa, kas izraisīja smagas sekas, izvirzījusi piecām personām.

Šīs personas ir ēkas būvinženieris Ivars Sergets, veikala projekta būvekspertīzes veicējs Andris Gulbis, būvuzraugs Mārtiņš Draudiņš, Kalinka un uzņēmuma “Re&Re” būvdarbu vadītājs Kumpiņš.

Prokuratūra Sergetam, Gulbim, Draudiņam, Kalinkam un Kumpiņam apsūdzības uzrādījusi arī par nonāvēšanu aiz neuzmanības. Savukārt trīs Rīgas pilsētas būvvaldes darbiniekiem – Jānim Balodim, Juridiskās nodaļas Būvniecības uzraudzības nodaļas ekspertei Marikai Treijai un būvinspekcijas priekšnieka vietniecei Aijai Meļņikovai – izvirzītas apsūdzības par valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, kas izraisījusi smagas sekas.

Būvvaldē patlaban vairs nestrādā Balodis un Treija. Apsūdzēta ir arī “Maxima” darbiniece Inna Šuvajeva.

Ziņas avots: LETA.

Saistītās tēmas: Zolitūdes Traģēdija

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube