Foto: Unplash.com

Saeima ceturtdien, 27.maijā, otrajā – galīgajā – lasījumā atbalstīja par steidzamiem atzītos grozījumus Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā, kas paredz sadarbspējīga vakcinācijas, testēšanas vai pārslimošanas sertifikāta izdošanu.

“Tā sauktais digitālais zaļais sertifikāts nepieciešams, lai atvieglotu brīvu pārvietošanos Covid-19 pandēmijas laikā, kā arī pārliecinātos par personu tiesībām izmantot epidemioloģiskās drošības pasākumu izņēmumus,” iepriekš atzīmēja par likumprojekta virzību Saeimā atbildīgās Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Juris Rancāns.

Sadarbspējīgie sertifikāti apliecinās vakcinācijas pret Covid-19 vai infekcijas pārslimošanas faktu, vai sniegs informāciju par veikto testēšanu. Personai, uzrādot sertifikātu, būs pienākums uzrādīt arī personu apliecinošu dokumentu.

Ministru kabinets noteiks sertifikātu pieprasīšanas, sagatavošanas, izsniegšanas, pārbaudes un izmantošanas kārtību, kā arī tajā iekļaujamās informācijas apjomu un pieejamību institūcijām un pakalpojumu sniedzējiem.

Noteikta vakcinācijas līmeņa sasniegšana un vispārēja vakcīnu pieejamība paver lielākas iespējas pakāpeniskai un nediskriminējošai epidemioloģiskās drošības ierobežojumu atcelšanai attiecībā uz personām, kuras ir vakcinētas pret Covid-19, pārslimojušas to vai ir Covid-19 negatīvas. Tāpēc sertifikātu paredzēts izmantot ne tikai, lai kontrolētu epidemioloģiskās drošības pasākumu ievērošanu, ieceļojot Latvijā, bet arī lai pārliecinātos par personu tiesībām izmantot epidemioloģiskās drošības pasākumu izņēmumus, skaidrots likumprojekta anotācijā.

Tāpat ar izmaiņām likumā noteikts, ka ar šī likuma spēkā stāšanās brīdi sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumu sniedzējiem atļauts sniegt pakalpojumus ārtelpās no plkst. 6.00 līdz plkst. 24.00, ievērojot Ministru kabineta noteiktās epidemioloģiskās prasības sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumiem.

Savukārt visas Ārstniecības personu un ārstniecības atbalsta personu reģistrā reģistrētās ārstniecības personas, ievērojot Ministru kabineta noteiktās epidemioloģiskās drošības prasības, varēs sniegt pakalpojumus, kas atbilst ārstniecības personas profesijai. Ja pakalpojuma sniegšanas vietai atbilstoši likumam nav jābūt ārstniecības iestādei, ārstniecības persona pakalpojumu drīkstēs sniegt arī pakalpojuma sniegšanas vietā, kas nav ārstniecības iestāde.

Likums stāsies spēkā nākamajā dienā pēc tā izsludināšanas.

youtube icon
Abonēt youtube