Foto: Pixabay.com

Virs Latvijas šobrīd atrodas ekstremāli karsta gaisa masa, tā pamazām atkāpsies 23. un 24. jūnijā – Līgo dienā un Jāņu naktī. Šajos apstākļos virs mūsu reģiona veidojas labvēlīga situācija ļoti augstu un intensīvu gubu-lietus mākoņu attīstībai, kuri sev līdzi var nest ne vien biežas un spēcīgas zibens izlādes, bet arī lietusgāzes, krasas vēja brāzmas un krusu, informē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Jau šodien, 22.jūnijā, pēcpusdienā vietām veidosies pērkona negaisi, kas var nest ļoti stipras lietusgāzes un vēja brāzmas, gaidāma arī krusa. Sagaidāms, ka vietām negaisi turpināsies arī naktī uz 23. jūniju. Negaisi tiks novēroti visos novados, tomēr tie skars atsevišķas vietas tajos.

23.jūnijā dienas vidū negaisi mitēsies. Kurzemē ekstremālais karstums jau būs mazinājies, bet pārejā Latvijā tas vēl saglabāsies, termometra stabiņam vēl sasniedzot +30…+34 grādi atzīmes. Turklāt pēcpusdienā un vakarā atkal sagaidāma intensīva negaisa mākoņu veidošanās – galvenokārt virs Latvijas centrālajiem un austrumu rajoniem.

Potenciāli pastāv riski, ka lokāli šīs laika parādības var būt pat ekstremāli stipras, nesot lielus postījumus – appludinot ne vien zemākās vietas, bet plašākas teritorijas, laužot kokus un bojājot īpašumus. Negaisa mākoņi virs valsts austrumu rajoniem vietām veidosies vēl arī Jāņu naktī.

Aktuālie prognožu dati liecina, ka Jāņu dienā, 24.jūnijā, dienā lietusgāzes un pērkona negaiss Latvijā vairs nav gaidāms, maksimālā temperatūra šajā dienā būs no +20…+23 grādiem piekrastes rajonos līdz +28…+29 grādiem valsts dienvidaustrumu rajonos.

Sinoptiķi skaidro, ka pērkona negaisu attīstības prognozēšana ir ļoti sarežģīts process. Ir iezīmēti potenciālie riski un apdraudētākie reģioni, bet detalizēti noteikt, kad sāksies negaisu attīstība un tieši kuras teritorijas tie skars, šobrīd nevar. Atbilstošos brīdinājumus sagatavot ar lielu savlaicīgumu kā, piemēram, karstumam, nevar.

Sadarbībā ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu ir sagatavota informāciju, kādu ietekmi rada pērkona negaiss, kā jārīkojas iedzīvotājiem, ja tuvojas pērkona negaiss un tā laikā (sk. pievienotos attēlus).

Jāuzsver, ka tiklīdz būs iespējams operatīvi dežūrējošie sinoptiķi sagatavos nepieciešamos brīdinājumus un tie tiks publicēti https://bridinajumi.meteo.lv/, kā arī visos LVĢMC sociālo mediju kontos.

Prognoze pēcsvētku periodam:

Karstums pēc svētkiem mazināsies vēl vairāk, tomēr gandrīz katru dienu kādā no valsts reģioniem tiks novērotas pērkona lietusgāzes, biežāk valsts austrumu daļā. Varbūtība, ka šie negaisi nesīs ļoti intensīvas lietusgāzes, vēja brāzmas un ļoti lielu krusu, ievērojami samazinās.

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube